انتخاب رنگ یکی از سخت‌ترین کارها در طراحی دکوراسیون داخلی است و لازمه آن قانون استفاده از رنگ است. طیف های رنگی بسیار زیادی وجود دارد و انتخاب این که کدام رنگ ها و به چه میزان از هر رنگ را می‌شود با هم به کار برد بسیار مهم است. گرچه طراحی داخلی در هر کشور به با فرهنگ و سبک زندگی آنجا مرتبط است اما قوانینی کلی نیز برای دکوراسیون وجود دارد.

چهار قانون استفاده از رنگ در طراحی داخلی خانه

قوانینی در طراحی دکوراسیون وجود دارد که به شما برای انتخاب راحت‌تر و بهتر کمک می‌کند. در اینجا با ۴ قانون استفاده از رنگ که در دکوراسیون خانه بسیار مهم هستند را معرفی می‌کنیم.

قانون ۶۰-۳۰-۱۰

این قانون یک قانون کلاسیک است که همیشه و در هر حالت به طراحی داخلی کمک خواهد کرد. برای این قـانون سه رنگ انتخاب می‌کنید و ۶۰،۳۰، ۱۰ درصد اسـتفاده از آن‌ها در دکور است. اولین کار انتخاب رنگ اصلی است که ۶۰ درصد رنگ دکور به آن بستگی دارد. مثلا در سالن خانه ۶۰% رنگ مربوط به رنگ دیوارها، قطعات بزرگی همچون مبلمان است.

قانون استفاده از رنگ

مرحله بعد رنگی ثانویه است که باید کمی برجسته‌تر باشد و ۳۰ درصد از فضا را به خود اختصاص می‌دهد. مثلا از این رنگ در تزئینات پرده‌ها، صندلی تاکید، روتختی، یا به عنوان دیوار تاکید اسـتفاده کنید. مرحله آخر به برجسته‌ترین و اصطلاحا بولدترین رنگ تعلق دارد که به میزان ۱۰ درصد در فضا اسـتفاده می‌شود. مثلا می‎تواند به عنوان رنگ کوسن‌ها، لوازم تزئینی و جانبی و همین‌طور آثار هنری به کار برده شود.

رنگ‌های گرم در مقابل رنگ‌های سرد

یک قانون استفاده از رنگ انتخاب رنگ‌های سرد یا گرم است که بر انرژی فضا تاثیرگذار است. رنگ‌های گرم حس مهمان‌نوازی و شادمانی را منتقل می‌کنند؛ از این رنگ‌ها می‌شود در آشپزخانه یا سالن غذاخوری اسـتفاده کرد.

قانون استفاده از رنگ

رنگ‌های سرد آرامش‌بخش‌تر هستند و برای فضای اتاق خواب یا اتاق کار که آرامش رکن اصلی آن است مناسب می‌باشند. برای انتخاب رنگ هم می‌توانید درباره تاثیر روانی هر رنگ در محیط مطالعه کنید.

قانون استفاده از رنگ‌های مکمل

یکی از آسان‌ترین قوانین هم استفاده از رنگ‌های مکمل است؛ یعنی انتخاب رنگ‌هایی که دقیقا مقابل یکدیگر قرار دارند. مثلا قانون اسـتفاده از رنگ آبی با نارنجی، زرد و بنفش یا قرمز و سبز.

قانون استفاده از رنگ

این ترکیب رنگ‌های به شدت متضاد انرژی زیادی به فضا می‌دهد. از این رنگ‌ها برای رنگ تاکید استفاده کنید و برای تعادل بخشیدن به آن از رنگ‌های خنثی زیاد استفاده کنید.

رنگ‌های هم‌تراز یا مشابه

یک رنـگ اصلی انتخاب کنید و سپس رنگی که در چرخه رنگ کنار آن قرار دارد را برای رنگ دوم انتخاب کنید؛ برای رنگ سوم از ترکیب این دو رنگ بهره ببرید. برای میزان ترکیب آن هم از قـانون اول یعنی قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید. از این قانون استفاده از رنگ برای رنگ‌های خنثی هم می‌توانید اسـتفاده کنید. مثلا رنگ سفید و سیاه و خاکستری!

قانون استفاده از رنگ

اگر به دکوراسیون خانه علاقمند هستید، بخش دکوراسیون داخلی مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It