گروه اسید عرب Acid Arab که در قلب پاریس شکل گرفته، این روزها طرفداران زیادی در میان علاقمندان به موسیقی پیدا کرده است. موسیقی خاورمیانه منبع الهام هنرمندان غربی بسیار زیادی بوده است. از برایان جونز ، موزیسین و رهبر اصلی رولینگ استونز گرفته تا حوفرا حازا و کاباره ولتر همگی به نوعی از موسیقی خاورمیانه و شمال آفریقا بهره برده‌اند. در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی گروه اسید عرب آشنا می‌شویم.

بیوگرافی اسید عرب

اسید عرب (Acid Arab) یک گروه موسیقی الکترونیک پاپ است که توسط دو دی جی ساکن پاریس به نام گویدو مینیسکی (Guido Minisky) و هروی کاروالو (Hervé Carvalho) تشکیل شد. ایده اصلی تشکیل این گروه، سفر مینیسکی و کاروالو به تونس بود. به گفته خودشان پروژه آن‌ها ابتدا فقط یک کانسپت بوده و پس از آن یک گروه فیسبوک و کم کم تبدیل به یک ژانر و در آخر به اسید عرب تبدیل شده است.

اسید عرب

آن‌ها تهیه‌کننده‌های زیادی را برای ساخت موسیقی خود متقاعد کردند تا ترک‌های آلبوم خود را ساخته و در سال ۲۰۱۳ با نشر موسیقی Versatile Records منتشر کنند.

در این آلبوم گردآوری شده آهنگی از استاد موسیقی دنس فرانسوی، آی کیوب (I:Cube) نیز با نام روزهای خوش گذشته (Le bon vieux temps) هست که تعریف خودش از از موسیقی الکترونیک عربی ارائه داده است. عمر سلیمان، خواننده مشهور سوری، نیز اجازه داده تا یکی از مشهورترین آهنگ‌هایش با نام Shift Al Mani را ریمیکس کرده و در این آلبوم منتشر کنند. یکی دیگر از آهنگ‌های این آلبوم، اجرای زنده چند هنرمند از جمله تورزی (Turzi)، جودا وارسکی (Judah Warsky) و یک مهمان ویژه به نام عدنان محمد ۶۰ ساله که نوازنده عود در کردستان و فرانسه است که به همراه گروه اسید عرب آهنگی به نام Cosmique Arabe را اجرا می‌کنند.

اسید عرب

پس از این آلبوم، یک آلبوم گردآوری شده دیگر نیز در سال ۲۰۱۵ با نام جزیره مغرب (Djazirat El Maghreb) منتشر کردند. در این آلبوم هنرمندانی همچون لگوولت (Legowelt)، موزیستن هلندی سبک الکترونیک و دی جی گرگوری (DJ Gregory) با آن‌ها همکاری کردند.

اولین آلبوم استودیویی اسید عرب با نام «موسیقی فرانسه (Musique de France)» در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. آن‌ها در این که ده ترک دارد، با هنرمندانی مثل رشید طاها، خواننده الجزایری مقیم فرانسه (او در سال ۲۰۱۸ و در سن ۵۹ سالگی درگذشت) همکاری داشته‌اند. پس از انتشار این آلبوم اسید عربی تور کنسرت بین‌المللی با ۲۵۰ اجرا در  کشور ۵۰ برگزار کردند که موفقیت بزرگی برای آن‌ها بود و توانستند طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به دست آوردند.

اسید عرب

دومین آلبوم استودیویی اسید عرب با نام «جدید (Jdid)» در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. در این آلبوم خواننده‌های الجزایری مثل رادیا منل (Radia Menel)، سفیانی سعیدی (Sofiane Saidi)، امل وهبی (Amel Wahbi) و شیخا هجلا (Cheikha Hadjla) و خواننده ترک، چم یلدیز (Cem Yildiz) با اسید عرب همکاری کرده‌اند. این آلبوم نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفت که آن را ترکیبی موفق از تکنو و موسیقی رای (موسیقی فولک الجزیره) دانستند؛ آلبومی با ترکیب هوشمندانه از موسیقی الکترونیک کلاسیک و موسیقی سنتی عربی .

یکی دیگر از همکاری های آن‌ها با هنرمندان، همکاری با یاسمین حمدان ، خواننده مشهور لبنانی بوده است. حمدان آلبوم ریمیکسی از کارهایش را منتشر و در آن یکی از آهنگ‌ها را به اسیدعرب واگذار کرد.

اسید عرب

هدف اسید عرب استفاده از همه نوع موسیقی شرقی ، از شمال آفریقا، لبنان، مصر، ترکیه تا بمبئی با موسیقی الکترونیک و اسید تکنو (یکی از سبک‌های موسیقی تکنو) است.

این گروه دو نفره الکترونیک برای کشف استعدادهای موسیقی الکترونیک در شمال آفریقا و خاورمیانه ، شرکت ضبط موسیقی را با همکاری یک شرکت دیگر تاسیس کرده‌اند.

ویدیویی که در ادامه می‌بینید، موزیک ویدیوی رسمی اسید عرب به نام Gul l’Abi است:

 

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It