احمد ظاهر بنیان گذار موسیقی پاپ در افغانستان است که حتی پس از مرگ نیز میان مردم افغانستان و حتی ایران محبوب است.

بیوگرافی احمد ظاهر

احمد ظاهر که بنیان گذار موسیقی پاپ در افغانستان است، ۲۴ خرداد ۱۳۲۵ در شهر کابل متولد شد. آوازخوانی را از مکتب آغاز کرد و نخستین ترانه‌اش «ای بلبل شوریده» را در پانزده سالگی و در مکتب حبیبه، جایی که خودش شاگرد آن بود، سرود که پس از آن لقب بلبل حبیبیه را به دست آورد. پس از این موفقیت در رادیو افغانستان برنامه‌هایی اجرا کرد.

احمد ظاهر

او کارشناسی ارشد خود را از هندوستان گرفت و به زبان‌های اردو و انگلیسی تسلط داشت. سواد خوب و آشنایی با زبان‌های خارجی در آهنگ‌های او بازتاب یافته‌اند.

پدرش دکتر عبدالظاهر که زمانی صدر اعظم کشور و همچنین رئیس ولسی جلگه افغانستان بوده، اولین مشوق او در زمینه موسیقی بوده است. آوازه او از طریق موسیقی از شهرت پدرش که صدراعظم وقت افغانستان بود هم بالاتر رفت. هنوز هم بسیاری از مردم افغانستان معتقدند، او بهترین آوازخوان افغانستان تا کنون است.

احمد ظاهر نخستین کسی بود که آلات موسیقی غربی (همچون آکاردئون، ارگن و ترومپت و غیره ) را برای موسیقی افغانستان هدیه آورد. خود او نیز به بسیاری از کشورها سفر کرد و در آن‌ها کنسرت اجرا کرد.احمد ظاهر در سال ۱۳۵۱ لقب بهترین آوازخوان سال افغانستان را هم به دست آورد.

بیوگرافی احمد ظاهر

احمد ظاهر نه تنها روی هم‌نسلان خود و کسانی که در زمان زندگی او به آهنگ‌هایش گوش می‌دادند و طرفدارش بودند، تاثیرگذار بوده است، بلکه چهل سال پس از مرگش، حتی روی نسل جدید در افغانستان از تاثیرگذارترین خواننده‌ها بوده است. احمد علاقه زیادی به شاعران فارسی زبان مانند مولاناجلال الدین بلخی، حافظ، سعدی، خیام، بیدل، پروین بهبهانی، رهی معیری، استاد خلیل‌الله خلیلی، لاهوتی، فروغ فرخزاد داشت و از اشعار آن‌ها استفاده میکرد. برخی از آثار او به زبان‌های پشتو، هندی و انگلیسی ‌است.

 

احمد ظاهر نه تنها در افغانستان، که بلکه در سه کشور تاجیکستان، ایران و پاکستان نیز علاقه‌مندان خود را دارد. این علاقه در تاجیکستان به شکل بسیار بالائی وجود دارد و آهنگ‌های وی هنوز هم از بهترین‌ها به شمار می‌رود. احمد ظاهر در دوران زندگی هنری‌اش دو بار، در سال‌های ۱۳۵۲ و ۱۳۵۵ به ایران سفر کرده بود. در هر دو سفرش بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

احمد ظاهر سه بار ازدواج کرد و از این سه ازدواج دو فرزند دارد، یکی «شبنم» و دیگر «احمد رشاد» که هر دو در آمریکا زندگی می‌کنند. احمد رشاد پا جای پدر گذاشته و در آمریکا به خوانندگی مشغول است و تا کنون ۴ آلبوم منتشر کرده است.

بیوگرافی احمد ظاهر

در دهه ۶۰ میلادی گرایش جوانان به موسیقی غربی همچون تام جونز، الویس پریسلی، بیتلز و … بیشتر شده بود؛ در این میان آهنگ‌های احمد ظاهر در مقایسه با هنرمندان دیگر شور و حال و نوپردازی بیشتری داشت به همین دلیل روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کرد. استعداد بالا و صدای افسونگرش موجب شده بود که برخی از پژوهشگران و علاقمندانش او را نابغه دوران خود توصیف می‌کردند. محبوبیتش از همان زمان تا کنون بین مردم افغانستان حفظ شده است.

آلبوم‌های احمد ظاهر

از احمد ظاهر آهنگ‌های زیادی به یادگار مانده‌است که در ۳۳ آلبوم رسمی تدوین گردیده و به شکل صوتی در بازار عرضه گردیده‌ است. اولین آلبومش در سال ۴۶ با نام «کستِ اول رادیویی» در رادیو ضبط شد و آخرین آلبومش با نام «کستِ ۱۴» در سال ۱۳۵۸ منتشر شد. احمدظاهر تعداد زیادی از آلبوم‌های خود را پیش‌فروش می‌کرد و پس از آن شروع به تولید آن می‌کرد؛ برای همین هم تعدادی از آهنگ‌ها را، بخاطر پر کردنِ قسمت‌های خالی نوار کاست، بازخوانی می‌کرد.

 

مرگ احمد ظاهر

احمد ظاهر در روز تولد ۳۳ سالگی‌اش در ۲۴ خرداد ۵۸ در سانحه سقوط اتومبیل در دره سالنگ در استان پروان در شمال کابل درگذشت. هنوز عامل مرگ او روشن نشده است. روایتی وجود دارد که او در عروسی دختر زمامدار وقت، حفیظ الله امین بنابر اصرار دخترش، شرکت کرد و آواز خواند. بسیاری بر این عقیده‌اند که این واقعه باعث شد تا حفیظ‌‌ الله امین او را به قتل برساند. سالانه در سالروز درگذشتش در افغانستان و تاجیکستان از او تجلیل به عمل می‌آید. در افغانستان رسم بر این است که در سالگرد وی، رادیوها و تلویزیون‌ها برنامه هائی را در مورد وی پخش می‌کنند.

بیوگرافی احمد ظاهر

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It