انیمه (Anime) در میان علاقمندان به سینما و تلویزیون و انیمیشن در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد و اکثر ما حداقل یک انیمه را تاکنون تماشا کرده‌ایم. انیمه‌های ژاپنی در دنیا حرف اول را می‌زنند و بهترین انیمه سازهای تاریخ همگی ژاپنی هستند. در این مطلب از معرفی کارگردان ، نگاهی می‌کنیم به بهترین کارگردان های انیمه که باید آثارشان را تماشا کنید.

بهترین انیمه سازهای تاریخ

انیمه به سبکی از انیمیشن گفته می‌شود که در ژاپن تولید می‌شود و همه انیمه‌ها (چه سریالی و چه سینمایی) همگی از روی یک مانگا (Manga) ساخته می‌شوند. انیمه‌سازهای زیادی در دنیا وجود دارند اما برخی از آن‌ها بسیار مشهور هستند و آثاری قابل توجه دارند. در ادامه با ۱۰ انیمه ساز برتر تاریخ آشنا می‌شویم:

۱۰. اوسامو تزوکا

بهترین انیمه سازهای تاریخ

اوسامو تزوکا (Osamu Tezuka) یکی از معروف‌ترین و بهترین انیمه سازهای تاریخ است که در ژاپن به عنوان پدر انیمه تلویزیونی، خدای مانگا و کتاب‌های مصور و همچنین والت دیزنی ژاپن شناخته می‌شود. بیشتر کارهای تزوکا در زمینه مانگا است اما انیمه‌های در خور توجهی دارد که او را در فهرست بهترین کارگردان های انیمه قرار داده است. از جمله آثار مشهور او می‌توان به انیمه آسترو بوی (Astro Boy)، بلک جک (Black Jack)، ققنوس (Phoenix)، کیمبا شیر سفید (Kimba the White Lion) و دورورو (Dororo) اشاره کرد.

۹. تتسورو آراکی

بهترین انیمه سازهای تاریخ

کمتر کسی است که نام انیمه دفترچه مرگ (Death Note) که یکی از بهترین انیمه های کارآگاهی است را نشنیده باشد؛ این انیمه که یکی از بهترین انیمه سریالی تاریخ شناخته شده، ساخته تتسورو آراکی (Tetsurō Araki) است. فیلم‌نامه‌های تاریک، موسیقی‌های بلندپروازانه و پویانمایی پرهیجان که احساسات بیننده را تحریک می‌کند، از ویژگی‌های کارهای آراکی است. از دیگر انیمه‌های مشهور او می توان به انیمه حمله به تایتان (Attack on Titan) که یکی از موفق‌ترین انیمه‌های سال‌های اخیر است و همچنین انیمه دبیرستان مردگان (Highschool of the Dead)، انیمه تاج گناهکار (Guilty Crown) و انیمه کابانری از قلعه آهنی (Kabaneri of the Iron Fortress) اشاره کرد.

۸. مامورو هوسودا

بهترین انیمه سازهای تاریخ

مامورو هوسودا (Mamoru Hosoda) یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ است که مضمون بیشتر انیمه‌هایش درباره روابط خانوادگی است. مامورو هوسودا بعد از فارغ‌التحصیلی خود، انیمه‌ی سینمایی کوتاهی ساخت و برای استودیو جیبلی درخواست کار فرستاد. اگرچه استودیو جیبلی درخواست او را رد کرد، اما هایائو میازاکی برای او نامه‌ای فرستاد و تحسینش کرد. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ با کارگردانی دو فیلم اول مجموعه دیجیمون و ششمین فیلم سری وان پیس در بین مردم مطرح شد. از دیگر آثار مشهور او می‌توان به انیمه دختری که در زمان پرش کرد (The Girl Who Leapt Through Time)، انیمه جنگ‌های تابستانی (Summer Wars) و فرزندان گرگ (Wolf Children) اشاره کرد. انیمه میرای (Mirai) ساخته مامورو هوسودا توانست نامزد دریافت جایزه اسکار ۲۰۱۹ شود و گلدن گلوب بهترین انیمیشن بلند را به دست آورد.

۷. شنیچیرو واتانابه

بهترین انیمه سازهای تاریخ

شنیچیرو واتانابه (Shinichirō Watanabe) یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ است که عمده شهرتش به خاطر ترکیب ژانرهای مختلف انیمه است. از مشهورترین انیمه‌های او می توان به انیمه کابوی بیپاپ (Cowboy Bebop) اشاره کرد که یکی از بهترین انیمه سریالی دهه ۹۰ است که شخصیت اصلی آن به عنوان بهترین شخصیت مرد انیمه‌ آن زمان انتخاب شد. از دیگر انیمه‌های مشهور او می‌توان به انیمه سامورایی چامپلو (Samurai Champloo)، انیمه کارول و تیوزدی (Carole & Tuesday) و اسپیس دندی (Space Dandy) اشاره کرد.

۶. مامورو اوشی

بهترین انیمه سازهای تاریخ

مامورو اوشی (Mamoru Oshii) یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ است که به خاطر ساخت انیمه‌های تاریک، فلسفی و معنا‌دار شناخته می‌شود. از مشهورترین ساخته های او می توان به انیمه شبح درون پوسته (Ghost in the Shell) که یکی از بهترین انیمه های سینمایی تاریخ است اشاره کرد. منتقدان شیوه روایی این انیمه که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد را ستودند و الهام‌بخش فیلمسازان زیادی شد. کارگردان مشهور زیادی همچون جیمز کامرون و خواهران واچوفسکی از انیمه‌های مامورو اوشی الهام گرفته‌اند. از دیگر انیمه‌های مشهور او می‌توان به انیمه سریالی بل و سباستین، ماجراجویی‌های شگفت‌انگیز نیلز و همچنین انیمه Angel’s Egg و انیمه Patlabor 2: The Movie اشاره کرد.

۵. کاتسوهیرو اوتومو

بهترین انیمه سازهای تاریخ

کاتسوهیرو اوتومو (Katsuhiro Otomo) یکی از پیشروان و بهترین انیمه سازهای تاریخ است که با وجود ساخت تعدادی انگشت‌شمار انیمه در کارنامه‌اش نامش در میان تاریخ‌سازان انیمه به چشم می‌خورد. عمده شهرت کاتسوهیرو اوتومو به خاطر مانگا و انیمه آکیرا (Akira) است که یکی از بهترین انیمه های سینمایی در ژانر علمی تخیلی و پسارستاخیزی به شمار می‌رود. از دیگر انیمه های مشهور او می توان به انیمه خاطرات (Memories)، استریم بوی (Steamboy) و صلح کوتاه (Short Peace) اشاره کرد.

۴. ساتوشی کن

بهترین انیمه سازهای تاریخ

ساتوشی کن (Satoshi Kon) را نابغه دنیای انیمه می‌دانند که نامی مورد احترام در صنعت انیمه سازی داشته و بر فیلمسازان زیادی همچون آرنوفسکی و کریستوفر نولان تاثیر گذاشته است. ساتوشی کن در سال ۲۰۱۰ در سن ۴۶ سالگی بر اثر سرطان لوزالمعده درگذشت اما در همین عمر کوتاه توانست آثار فوق‌العاده زیادی را در کارنامه خود ثبت کند و تبدیل به یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ شود. از بهترین انیمه های ساتوشی کن می‌توان به انیمه آبی تمام عیار (Perfect Blue) که فیلم قوی سیاه (Black Swan) آرنوفسکی از آن الهام گرفته شده، انیمه پاپریکا (Paprika) که فیلم تلقین (Inception) نولان از آن الهام گرفته شده، انیمه بازیگر هزاره (Millennium Actress) و انیمه پدرخوانده‌های توکیو (Tokyo Godfathers) اشاره کرد.

۳. ماکوتو شینکای

بهترین انیمه سازهای تاریخ

کمتر کسی است که به انیمه علاقمند باشد و نام ماکوتو شینکای (Makoto Shinkai) را نشنیده باشد. ماکوتو شینکای که بسیاری به او لقب هایائو میازاکی جدید داده‌اند، بیشتر با انیمه نام تو (Your Name) شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۶ منتشر و تبدیل به پرفروش‌ترین انیمه سینمایی تاریخ و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ ژاپن شد. ین انیمه به عنوان یکی از احساسی‌ترین انیمه‌های تاریخ شناخته شده که با تحسین منتقدان و مخاطبان مواجه شد. با همین انیمه ماکوتو شینکای جایگاهش را به عنوان یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ تثبیت کرد. از دیگر انیمه‌های مشهور ماکوتو شینکای می‌توان به انیمه فرزند آب و هوا (ٰWeathering with You)، انیمه باغی از کلمات (The Garden of Words) و پنج سانتی‌متر بر ثانیه (۵ Centimeters per Second)  اشاره کرد.

۲. ایسائو تاکاهاتا

بهترین انیمه سازهای تاریخ

ایسائو تاکاهاتا (Isao Takahata) را در ایران بیشتر با سریال‌های انیمیشنی هایدی، آن شرلی با موهای قرمز و بچه‌های کوه تاراک می‌شناسیم. تاکاهاتا که یکی از بهترین انیمه سازهای تاریخ است به همراه هایائو میازاکی و توشیو سوزوکی استودیوی جیبلی (Studio Ghibli) که معتبرترین استودیوی انیمه‌سازی ژاپنی و یکی از مهم‌ترین استودیوهای انیمیشن‌سازی در سرتاسر دنیا است را  بنیان نهادند. از مشهورترین انیمه های ایسائو تاکاهاتا می‌توان به انیمه مدفن کرم های شب تاب (Grave of the Fireflies) که یکی از غم‌انگیزترین و بهترین انیمه های سینمایی تاریخ است اشاره کرد. از دیگر انیمه‌های مشهورش شامل انیمه همین دیروز (Only Yesterday)، پوم پوکو (Pom Poko) و همسایه من یامادا (My Neighbors the Yamadas) می‌شود.

۱. هایائو میازاکی

بهترین انیمه سازهای تاریخ

در فهرست بهترین انیمه سازهای تاریخ بی‌شک جایگاه نخست متعلق به هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) است. میازاکی را اسطوره جهان انیمه ، پدرخوانده انیمه ، بزرگ‌ترین انیماتور و کارگردان انیمه در جهان و همچنین والت دیزنی ژاپنی یا پادشاه خیال‌پردازی می‌دانند. میازاکی متولد سال ۱۹۴۱ است و از کودکی به مانگا (داستان‌های مصور) و انیمیشن علاقه زیادی داشت. پیش از کارگردانی به صورت مستقل در استودیوی انیمیشن‌سازی کار می‌کرد تا این که در سال ۱۹۷۹ اولین انیمه خود را با نام قلعه کالیوسترو (The Castle of Cagliostro) ساخت.

عمده محبوبیتش را با انیمه شاهزاده مونونوکه (Mononoke-hime) در سال ۱۹۹۷ به دست آورد که جایزه بهترین فیلم آکادمی ژاپن را به دست آورد و به پرفروش‌ترین فیلم ۱۹۹۷ ژاپن تبدیل شد. با انیمه شهر اشباح (Spirited Away) توانست جایزه اسکار ۲۰۰۳ و همچنین خرس طلایی در جشنواره بین المللی فیلم برلین را به عنوان بهترین انیمیشن سال را در سال ۲۰۰۲ به دست آورد. این انیمه در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما نیز قرار دارد.

از دیگر انیمه های مشهور میازاکی می‌توان به انیمه قلعه متحرک هاول (Howl’s Moving Castle)، سرویس تحویل کیکی (Kiki’s Delivery Service)، پونیو (Ponyo)، باد برمی‌خیزد (The Wind Rises)، همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro) و قلعه‌ای در آسمان (Castle in the Sky) اشاره کرد.

نظر شما درباره بهترین انیمه سازهای تاریخ چیست؟ جای کدام یک از بهترین کارگردان های انیمه در این فهرست خالی است؟

نظر شما چیست؟

Pin It