انتخاب بهترین انیمه سریالی در میان حجم زیاد انیمه های خوب ساخته شده، کار دشواری است. انیمه (Anime) در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی در میان علاقمندان به سینما و تلویزیون و انیمیشن دارد و اکثر ما حداقل یک انیمه را تاکنون تماشا کرده‌ایم. فوتبالیست ها، بابا لنگ دراز، آن شرلی همگی از انیمه‌هایی هستند که از تلویزیون ایران پخش شده‌اند و ما خاطرات زیادی با آن‌ها داریم. در این مطلب از لیست فیلم و سریال ، شما را با تعریف انیمه و همچنین بهترین انیمه سریالی تاریخ آشنا می‌کنیم.

انیمه چیست؟

در ژاپن کلمه انیمه (Anime) به هرگونه انیمیشن ساخته شده در دنیا گفته می‌شود اما در دیگر کشورها و زبان‌ها، از این کلمه برای سبکی از انیمیشن که در ژاپن تولید شده، استفاده می‌شود. همه انیمه‌ها (چه سریالی و چه سینمایی) همگی از روی یک مانگا (Manga) ساخته می‌شوند. مانگا به داستان‌های مصور یا کمیک استریپ ژاپنی گفته می‌شود که از محبوب‌ترین نوع از نشریات در ژاپن هستند. بسیاری از انیمه ها مخصوص بزرگسالان است چرا که محتوایی گاها خشن دارند که برای کودکان مناسب نیست.

از خصوصیات انیمه‌ها می‌توان به تصاویر رنگی، شخصیت‌های پرجنب و جوش، موضوعات خیالی که اغلب در آینده رخ می‌دهند و همچنین شیوه داستان‌گویی متفاوت اشاره کرد. از دیگر مشخصه‌های انیمه چشم‌های درشت شخصیت‌ها است اما در برخی انیمه ها این مشخصه ظاهر نمی‌شود. در تولید انیمه بیش از آن‌که بر حرکات انیمیشن تمرکز شود، به واقع‌گرایی محیط و استفاده از جلوه‌های دوربین اهمیت داده می‌شود. انیمه‌ها نیز مانند فیلم‌ها و سریال‌ها، ژانرها و سبک‌های مختلفی دارند. جالب است بدانید که به طرفداران انیمه «اوتاکو» گفته می‌شود.

بهترین انیمه سریالی تاریخ

بهترین انیمه های سینمایی تاریخ را با هم مرور کردیم. با بررسی فهرست‌ها و انیمه های سریالی مختلف، فهرستی از بهترین انیمه های سریالی را انتخاب کرده‌ایم که در اکثر فهرست‌های بهترین‌ها حضور داشتند:

انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری

سازنده: یاسوهیرو ایری
ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی، علمی تخیلی
سال پخش: ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰
IMDb: ۹/۱

بهترین انیمه سریالی

انیمه سریالی کیمیاگر تمام فلزی: برادری (Fullmetal Alchemist: Brotherhood) بازسازی انیمه کیمیاگر تمام فلزی محصول سال ۲۰۰۱ است که داستانش با انیمه اصلی تفاوت دارد. این سریال را خیلی از طرفداران انیمه، بهترین انیمه سریالی می‌دانند و با استقبال فراوانی مواجه شد. این انیمه حتی در فهرست بهترین سریال های انیمیشنی دنیا قرار دارد.

داستان این انیمه درباره دو برادر به نام‌های ادوارد و الفونس الریک است که تصمیم دارند با علم کیمیاگری و جادوگری مادر خود را به زندگی برگردانند. پس از اینکه نقشه‌ آن ها با شکست روبرو می‌شود ادوارد یک پایش را و برادرش الفونس کل بدنش را از دست می‌دهد که ادوارد با معامله کردن دستش، روح برادرش را به زرهی پیوند می‌زند. حال این دو برادر به دنبال یافتن سنگ فلاسفه، قوی ترین سلاح کیمیاگری می‌گردند تا بتوانند بدن هایشان را پس بگیرند.

انیمه دفترچه مرگ

سازنده: تتسورو آراکی
ژانر: جنایی، درام، معمایی
سال پخش: ۲۰۰۶-۲۰۰۷
IMDb:
۹

بهترین انیمه سریالی

دفترچه مرگ (Death Note) یکی مشهورترین و بهترین انیمه سریالی دنیا است که منتقدانی نیز دارد. داستان این انیمه درباره یاگامی لایت، پسر ۱۷ ساله دبیرستانی و بسیار باهوشی است که یک روز یک دفترچه مرگ پیدا می‌کند. این دفترچه مرگ متعلق به یک شینیگامی (خدای مرگ) است که از دنیایش خسته شده و آن را به زمین پرتاب می‌کند. نام هرکسی که در این دفترچه نوشته شود خواهد مرد. لایت تصمیم می‌گیرد از آن برای کشتن خلافکاران و جنایتکاران تمام دنیا استفاده کند.

انیمه دروازه اشتاینز

سازنده: هیروشی هاماساکی، تاکویا ساتو، توموکی کوبایاشی
ژانر: درام، هیجان‌انگیز، علمی تخیلی
سال پخش: ۲۰۱۱-۲۰۱۵
IMDb:
۸/۸

بهترین انیمه سریالی

دروازه اشتاینز (Steins; Gate) بهترین انیمه سریالی در ژانر سفر در زمان است که از روی یک مانگا به همین نام ساخته شده است. داستان این انیمه درباره اوکابه رینتارو جوانی ۱۸ ساله‌ای است که خود را دانشمند دیوانه خطاب می‌کند به همراه دو تا از دوستان نزدیکش به صورت اتفاقی دستگاهی اختراع می‌کنند که از طریق آن به گذشته ایمیل بزنند و آن را تغییر دهند.

انیمه توکیو غول

سازنده: شوهی موریتا
ژانر: درام، اکشن، ترسناک، فانتزی
سال پخش: ۲۰۱۴
IMDb:
۷/۹

بهترین انیمه سریالی

توکیو غول (Tokyo Ghoul) بهترین انیمه سریالی در ژانر ترسناک و اکشن است که برخلاف امتیازش، طرفداران پر و پا قرصی دارد. داستان این انیمه درباره پسر دانشجویی به نام کن کانکی است که در توکیو زندگی می‌کند؛ در توکیو هیولاهایی به نام غول‌ وجود دارند که از گوشت انسان‌ها تغذیه کرده و بسیار خطرناک و بی‌رحم هستند. کانکی با دختری به نام ریزه آشنا می‌شود که متوجه می‌شود ریزه، غول است.

انیمه حمله به تایتان

سازنده: تتسورو آراکی
ژانر: اکشن، فانتزی، پسارستاخیزی
سال پخش: ۲۰۱۳ تا کنون
IMDb:
۸/۸

بهترین انیمه سریالی

حمله به تایتان (Attack on Titan) بهترین انیمه سریالی در ژانر پسارستاخیزی و یکی از موفق‌ترین انیمه های سال‌های اخیر است. صدها سال پیش، زمانی که انسان‌ها به دست تایتان‌ها کشته می‌شدند، عده‌ای جان سالم به در برده و در شهری با دیوارهای بسیار بلند پناه بگیرند. حال پس از گذشت سال های بسیار زیاد تایتان‌ها توانسته اند به آن نفوذ کنند.

انیمه کد گیاس

سازنده: گورو تانیگوچی
ژانر: اکشن، درام، علمی تخیلی
سال پخش: ۲۰۰۶-۲۰۱۲
IMDb:
۸/۶

بهترین انیمه سریالی

کد گیاس (Code Geass) یکی از معروف‌ترین و حتی به عقیده بسیاری بهترین انیمه سریالی است و شخصیت اصلی آن، لولوش لامپروژ نیز به عنوان برترین شخصیت انیمه جهان شناخته شده است. داستان این انیمه درباره شاهزاده سابق بریتانیا، لولوش لامپروژ است که صاحب قدرت فوق‌العاده‌ای به نام گیاس می‌شود و تصمیم می‌گیرد از این نیرو برای نابودی امپراتوری مقدس بریتانیا استفاده کرده و ظلم و ستم آن‌ها را پایان بخشد.

انیمه بلیچ

سازنده: نوریوکی آبه
ژانر: اکشن، ماجراجویی، فراطبیعی، شونن
سال پخش: ۲۰۰۴-۲۰۱۲
IMDb:
۸/۱

بهترین انیمه سریالی

بلیچ (Bleach) را می‌توان بهترین انیمه سریالی در ژانر شونن (سبکی از انیمه که مخاطب آن پسرهای جوان است) نامید. داستان این انیمه درباره یک پسر دبیرستانی به نام ایچیگو کوروساکی است که توانایی دیدن ارواح را دارد. ایچیگو با یک شینیگامی (خدای مرگ) برخورد می‌کند که به دنبال یک روح سرگردان (هولو) است که روح انسان‌ها را می‌خورد. شینیگامی در نبرد با هولو زخمی می‌شود و زمانی که این هولو به خانواده ایچیگو حمله می‌کند، ایچیگو قدرت شینیگامی را برای مبارزه با هولو قرض می‌گیرد و ماجراها از اینجا شروع می‌شود.

انیمه کابوی بیپاپ

سازنده: شین‌ایچیرو واتانابه
ژانر: اکشن، ماجراجویی، علمی تخیلی
سال پخش: ۱۹۹۸-۱۹۹۹
IMDb:
۸/۹

بهترین انیمه سریالی

کابوی بیپاپ (Cowboy Bebop) یکی از بهترین انیمه های سریالی دهه ۹۰ است که شخصیت اصلی آن به عنوان بهترین شخصیت  مرد انیمه‌ آن زمان انتخاب شد. داستان این انیمه در سال ۲۰۷۱، یعنی زمانی که زمین غیرقابل سکونت است اتفاق می‌افتد. پلیس اینترپل خورشیدی تلاش می‌کند صلح را در کهکشان حفظ کند و در این راه از شکارچیان جایزه‌بگیری که در یک سفینه فضایی به نام بیباپ زندگی می‌کنند برای دستگیری مجرمان کهکشانی کمک می‌گیرد.

انیمه هیولا

سازنده: ماسایوکی کوجیما
ژانر: درام، ترسناک، معمایی، جنایی
سال پخش: ۲۰۰۴-۲۰۱۰
IMDb:
۸/۶

بهترین انیمه سریالی

انیمه هیولا (Monster) را بهترین انیمه سریالی روانشناختی می‌دانند که به نیمه تاریک انسان‌ها می‌پردازد و درباره این‌که همه انسان‌ها می‌توانند هیولا شوند و فقط به یک محرک کوچک نیاز دارند. داستان این انیمه درباره پزشکی ژاپنی مقیم آلمان به‌نام کنزو تنما  است که با تصمیمی که خلاف مقررات بیمارستان بوده، کار خود را از دست می‌دهد. پس از برکناری تنما، پزکان بیمارستان به طرز مرموزی به قتل می‌رسند و همه به تنما مشکوک هستند؛ اکنون او باید بی‌گناهی خود را اثبات کند.

انیمه ناروتو

سازنده: هایاتو داته
ژانر: اکشن، ماجراجویی، شونن
سال پخش: ۲۰۰۲-۲۰۰۷
IMDb:
۸/۳

بهترین انیمه سریالی

ناروتو (Naruto) سومین مانگای پرفروش تاریخ است که انیمه آن نیز یکی از معروف‌ترین و بهترین انیمه های ژاپنی است. داستان این انیمه درباره پسربچه یتیمی به نام ناروتو اوزوماکی است که آرزو دارد به بالاترین مقام دهکده‌اش یعنی یک هوکاگه تبدیل شود. مردم دهکده از او نفرت دارند؛ چراکه یک هیولای بزرگ در بدن او مهر و موم شده است که موجب ترس و تنفر مردم از ناروتو شده است.

انیمه روان گذر

سازنده: نائویوشی شیوتانی
ژانر: اکشن، جنایی، روانشناختی، علمی تخیلی
سال پخش: ۲۰۱۲ تا کنون
IMDb:
 ۸/۴

بهترین انیمه سریالی

روان گذر (Psycho-Pass) بهترین انیمه جنایی است که بسیاری آن را شبیه به فیلم Minority Report استیون اسپیلبرگ می‌دانند. داستان این انیمه در آینده اتفاق می‌افتد؛ زمانی که وضعیت روانی و شخصیت انسان‌ها قابل اندازه‌گیری است. با قرار دادن دستگاهی به نام روان گذر (Psycho-Pass) در بدن تمام شهروندان احتمال اشتیاق برای ارتکاب جرم آن‌ها مشخص می‌شود. حال دختری جوان به نام آکانه سونموری اخیرا به عنوان کارآگاه عضو نیروی امنیت عمومی برای اندازی‌گیری و پیگیری مجرمان شده است.

انیمه هانتر X هانتر

سازنده: کازوهیرو فوروهاشی
ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی، شونن
سال پخش: ۲۰۱۱-۲۰۱۴
IMDb:
۸/۹

بهترین انیمه سریالی

هانتر X هانتر (Hunter X Hunter) یکی از بهترین انیمه های سریالی هیجان‌انگیز و اکشن است که طرفداران زیادی دارد. داستان این انیمه درباره هانترها یا شکارچیانی است که برای به دست‌ آوردن گنجینه‌های مخفی به ماموریت‌های خطرناکی در اعماق سرزمین‌های ناشناخته می‌روند. گون پسر یک هانتر است که مدت‌ زیادی است گم شده و گون برای این‌که پدرش را بیابد قصد دارد هانتر شود.

انیمه مرد تک مشتی

سازنده: شینگو ناتسومه
ژانر: کمدی، اکشن، علمی تخیلی، فراطبیعی
سال پخش: ۲۰۱۵ تا کنون
IMDb: ۸/۸

بهترین انیمه سریالی

مرد تک مشتی (One Punch Man) بهترین انیمه سریالی در ژانر کمدی و اکشن است که بر اساس وب‌کامیکی به همین نام نوشته نویسنده‌ای با نام مستعار وان ساخته شده است. داستان این انیمه درباره ابرقهرمانی به نام سایتاما است که به مدت سه سال به سختی تمرین می‌کند تا حدی که هیچ دشمنی نمی‌تواند او را در مبارزه شکست دهد؛ او که تنها با یک مشت دشمنانش را از بین می‌برد به دنبال دشمن قدرتمندی می‌گردد تا با او مبارزه کند.

انیمه هنر شمشیرزنی آنلاین

سازنده: توموهیکو ایتو
ژانر: اکشن، ماجراجویی، عاشقانه، فانتزی
سال پخش: ۲۰۱۲ تا کنون
IMDb:
۷/۶

بهترین انیمه سریالی

هنر شمشیرزنی آنلاین (Sword Art Online) یکی از بهترین انیمه‌های اکشن و عاشقانه است و داستان آن درباره زمانی است که واقعیت مجازی بسیار پیشرفته شده تا حدی که با تکنولوژی انسان‌ها را در دنیای مجازی قرار داده اما تمامی حس‌های انسان را نیز فعال نگه دارد. یک شرکت بازی، با کمک این تکنولوژی کنسولی با نام Nerve Gear ساخته و در روز اول ۱۰ هزار گیمر به آن وارد می‌شوند؛ در این بین گیمرها متوجه می‌شوند که امکان خروج از بازی امکان پذیر نیست. کیریتو به عنوان یکی از گیمرهای کارکشته این بازی که زمان زیادی به عنوان تستر نسخه بتای آن فعالیت داشته مشتاق به اتمام این بازی مرگبار است.

انیمه وان پیس

سازنده: کونوسوکه اودا، مونهیسا ساکائی، هیروئاکی میاموتو
ژانر: اکشن، ماجراجویی، فانتزی، شونن، کمدی
سال پخش: ۱۹۹۹ تا کنون
IMDb:
۸/۷

بهترین انیمه سریالی

وان پیس (One Piece) یکی از طولانی‌ترین انیمه‌های سریالی با بیش از نهصد قسمت است که با وجود طولانی بودن یکی از بهترین انیمه های سریالی دنیا است. داستان این انیمه درباره ماجراهای یک گروه دزد دریایی به فرماندهی «مونکی دی. لوفی» است که به‌ دنبال بزرگ‌ترین گنج دنیا یعنی «وان پیس» می‌گردند.

انیمه دراگون بال زد

سازنده: دایسکی نیشیئو
ژانر: اکشن، رزمی، علمی تخیلی، ماجراجویی
سال پخش: ۱۹۹۶-۲۰۰۳
IMDb:
۸/۷

بهترین انیمه سریالی

دراگون بال زد (Dragon Ball Z) را یکی از تاثیرگذارترین انیمه های سریالی می‌دانند که دنباله انیمه دراگون بال است. داستان این انیمه ادامه داستان گوکو است که همراه با دوستانش از زمین در مقابل انواع اشرار همچون فریزا، سل یا بو محافظت می‌کند.

انیمه گورن لاگان

سازنده: هیرویوکی ایماایچی
ژانر: حماسی، کمدی درام، علمی تخیلی، مکا
سال پخش: ۲۰۰۷-۲۰۰۸
IMDb:
۸/۳

بهترین انیمه سریالی

گورن لاگان (Gurren Lagann) که در ژاپن با نام Tengen Toppa Guren Ragan شناخته شده است، بهترین انیمه سریالی در ژانر حماسی است که جوایز بسیار زیادی همچون بهترین انیمه سال در Tokyo Anime Awards، بهترین طراحی شخصیت (آتسوشی نیشیگوری)، برنده جایزه بهترین انیمه سال، برنده جایزه Japan Media Arts شده است. داستان این انیمه در دنیای زیرزمینی اتفاق می‌افتد؛ جایی که مردم آن هیچ شناختی از سطح زمین ندارند. پسری به نام سایمون که شغلش حفاری است قصد دارد با حفاری تونل‌های جدید، روستای خود را وسعت بخشد تا این که یک شی عجیب در زیر خاک پیدا می‌کند.

انیمه سامورایی چامپلو

سازنده: شینیچیرو واتانابه
ژانر: اکشن، ماجراجویی، تاریخی، سامورایی، شونن
سال پخش: ۲۰۰۴-۲۰۰۵
IMDb:
 ۸/۵

بهترین انیمه سریالی

داستان انیمه سامورایی چامپلو (Samurai Champloo) درباره یک رونین (سامورایی بدون ارباب)، یک دزد دریایی فراری و دختری است که به دنبال سامورایی با بوی گل آفتاب‌گردان می‌گردد.

به نظر شما بهترین انیمه سریالی کدام است؟ جای کدام انیمه های سریالی در این فهرست خالی است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۱۶ نظر

  • مجله ویتال پاسخ دهید

   اکثرشون طرفدارای پر و پا قرص دارن توی ایران، به احتمال زیاد هم زیر نویس و هم دوبله پیدا میشه 🙂

 1. انیمیشن همون انیمه نیست استادها😐

  انیمیشن به کارتون های میگم که یک ساعتن ولی انیمه ها سه چهار فصلن 😑لطفا به انیمه ها نگین انیمیشن

  • انیمه یک سبک خاص محسوب میشه اصلا اونو با انیمیشن هم تراز نکنید با یک سرچ ساده میتونین تفاوتشو کامل درک کنید.

  • خوبی ؟ اونایی که داری میگی انیمه های سریالی هستن ما انیمه های سینمایی هم داریم

 2. اون عکسی که از انیمه ی ناروتو گذاشتی مال ناروتو شیپودنه نه ناروتو😑

 3. انیمه ی اتک ان تایتان یکی از بهترین هاست
  ولی جای انیمه ی شیطان کش هم خالی بود

نظر شما چیست؟

Pin It