سینمای فرانسه جایگاه ویژه‌ای در تاریخ صنعت هنر هفتم دارد و بسیاری از آثار مشهور و مهم سینما متعلق به این کشور هستند. بسیاری از فیلمسازان از فیلم‌ها، بازیگران، اصالت و تنوع سینمای فرانسه الهام می‌گیرند. در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، به سراغ بهترین فیلم های فرانسوی رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

بهترین فیلم های فرانسوی قرن ۲۱

نام کارگردانان فرانسوی پای ثابت فهرست بهترین کارگردان های دنیا است. از علاقمندان حرفه‌ای سینما کمتر کسی است که نام ژان پیر ملویل، فرانسوا تروفو، ژان پیر ژونه، ژان لوک گدار و مارسل کارنه را نشنیده باشد. در فهرست زیر نگاهی می‌کنیم به بهترین فیلم های سینمای فرانسه :

۱۰. زنگار و استخوان (Rust and Bone)

کارگردان: ژاک اودیار
ژانر: درام، عاشقانه
محصول: ۲۰۱۲
بازیگران: ماریون کوتیار،ماتیاس اسچوئنائرتس
IMDb:
۷/۵
متاکرتیک: ۷۳
راتن تومیتوز: ۸۲٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم زنگار و استخوان (De rouille et d’os) درامی عاشقانه به کارگردانی ژاک اودیار است که بر اساس داستان کوتاهی به همین نام نوشته کرگ دیویدسون ساخته شده است. پس از نمایش فیلم در جشنواره کن، به مدت ۱۰ دقیقه تشویق شد و توانست نامزد دریافت ۲ جایزه گلدن گلوب، دو جایزه بفتا، سه جایزه ماگریت و ۹ جایزه سزار شده و جوایز بسیار زیادی به دست آورد. داستان زنگار و استخوان که یکی از بهترین فیلم های فرانسوی است درباره مردی ۲۵ ساله و بی‌کار است که عاشق یک مربی نهنگ می‌شود.

۹. فیلم ۱۲۰ تپش در دقیقه (۱۲۰ BPM)

کارگردان: ربان کامپیلو
ژانر: درام
محصول: ۲۰۱۷
بازیگران: نائول پرز بیسکیارت، آرنو والوئیس، ادل اینل
IMDb:
۷/۴
متاکرتیک: ۸۴
راتن تومیتوز: ۹۸٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم ۱۲۰ تپش در دقیقه (۱۲۰ Battements Par Minute) درامی فرانسوی است که جوایز بسیار زیادی همچون ۴ جایزه کن (از جمله جایزه بزرگ کن)، ۶ جایزه سزار، جایزه لومیر و جوایز دیگری را به دست آورده است. داستان فیلم در اوایل دهه نود میلادی در فرانسه اتفاق می‌افتد؛ گروهی از فعالان بیماری ایدز خواستار اقدام جدی دولت و شرکت‌های داروسازی برای مقابله با بیماری ایدز می شوند.

۸. هم‌سرایان (The Chorus)

کارگردان: کریستف باراتیه
ژانر: درام، موزیکال
محصول: ۲۰۰۴
بازیگران: ژان باتیست مونی، فرانسوا برلئان، ژرار ژونیو
IMDb:
۷/۹
متاکرتیک: ۵۶
راتن تومیتوز: ۶۹٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم همسرایان (Les Choristes) درامی موزیکال به کارگردانی کریستف باراتیه است که بر اساس رمانی به نام قفس هزاردستان (A Cage of Nightingales) ساخته شده است. فیلم توانست نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین ترانه و همچنین نامزد بفتا و گلدن گلوب شود. داستان فیلم درباره معلمی جدید در یک مدرسه شبانه روزی پسرانه است که با جدیت اثر مثبت موسیقی در زندگی دانش آموزان را بررسی می‌کند.

۷. آرتیست (The Artist)

کارگردان: میشل آزاناویسوس
ژانر: کمدی، درام، عاشقانه
محصول: ۲۰۱۱
بازیگران: ژان دوژاردن، برنیس بژو
IMDb:
۷/۹
متاکرتیک: ۸۹
راتن تومیتوز: ۹۵٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم آرتیست (The Artist) کمدی درامی عاشقانه و در سبک سیاه و سفید و صامت است که تنها بخشی از آن از دیالوگ استفاده شده است. این فیلم توانسته ۳ جایزه گلدن گلوب، ۷ جایزه بفتا، ۵ جایزه اسکار و بسیاری جوایز دیگر شود و تبدیل به یکی از موفق‌ترین و بهترین فیلم های فرانسوی شود. داستان فیلم در سال‌های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۲ در هالیوود اتفاق می‌افتد؛ جرج والنتین یک ستاره سینمای صامت است که با ورود صدا به سینما همه چیز خود را از دست می‌دهد. در این بین ارتباط جرج با پپی میلر، دختری جوان و شیفته بازیگری که با کمک او وارد دنیای سینما می‌شود و به شهرت می‌رسد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

۶. بینوایان (Les Misérables)

کارگردان: لاج لای
ژانر: جنایی، درام، مهیج
محصول: ۲۰۱۹
بازیگران: دیمین بونارد، الکسیس ماننتی، جیبریل زونگا
IMDb:
۷/۶
متاکرتیک: ۷۸
راتن تومیتوز: ۸۸٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم بینوایان (Les Misérables) که یکی از جدیدترین آثار سینمای فرانسه است و توسط کارگردان تازه‌کار لاج لای ساخته شده، توانسته نظر مثبت منتقدان را کسب کند و جوایزی همچون جایزه هیئت داوران کن و ۴ جایزه سزار را کسب کرده و نامزد دریافت اسکار شود. داستان فیلم درباره پلیسی است که برای پیوستن به گروه ضد جرم مونتفرمیل به پاریس می‌رود. در آنجا با هم تیمی‌های جدید خود به نام‌های کریس و گوادا دیدار کرده و با همکاری آن‌ها، تنش‌ها و درگیری‌های منطقه را کشف می‌کند.

۵. پنهان (Caché)

کارگردان: میشائیل هانکه
ژانر: درام، معمایی، هیجان‌انگیز
محصول: ۲۰۰۵
بازیگران: ژولیت بینوش، دنیل اوتوی
IMDb:
۷/۳
متاکرتیک: ۸۳
راتن تومیتوز: ۸۹٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم تریلر روانشناسی پنهان (Caché) یکی از بهترین فیلم های فرانسوی است که کارگردانی آن به عهده یکی از بهترین کارگردان‌های معاصر میشائل هانکه اتریشی است. این فیلم محصول مشترک فرانسه، اتریش، آلمان و ایتالیا است و جوایز مختلفی از جمله ۳ جایزه کن و ۵ جایزه فیلم اروپا را به دست آورده است. داستان فیلم درباره ژرژ لوران، مجری تلویزیون و همسرش آنی است که نوارهایی به دست آن‌ها می رسد که نشان می دهد آن‌ها تحت نظر هستند؛ پس از مدتی نقاشی‌ها و نامه‌هایی همراه با آن‌ها ارسال می‌شود که باعث ترس و سردرگمی بیشتر آن‌ها می‌شود.

۴. یک پیامبر (A Prophet)

کارگردان: ژاک اودیار
ژانر: جنایی، درام
محصول: ۲۰۰۹
بازیگران: 
طاهر رحیم، نیلز آرستراپ
IMDb:
۷/۹
متاکرتیک: ۹۰
راتن تومیتوز: ۹۷٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم یک پیامبر (Un prophète) یکی از بهترین فیلم های فرانسوی است که تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. این فیلم یکی از موفق‌ترین فیلم‌های فرانسوی دهه ۲۰۰۰ است که جوایز متعددی از جمله جایزه جایزه بفتا، ۹ جایزه سزار، جایزه کن، جایزه فیلم لندن نیز را کسب کرده و نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شده است. داستان فیلم درباره پسری عرب الجزایری به نام مالک است که به زندانی در فرانسه منتقل می‌شود و در آنجا وارد یک باند مافیایی شده و در آنجا به قدرت می‌رسد.

۳. آبی گرم‌ترین رنگ است (Blue is The Warmest Color)

کارگردان: عبداللطیف کشیش
ژانر: درام، عاشقانه
محصول: ۲۰۱۳
بازیگران: ادل اگزارکوپولوس، لئا سیدو
IMDb:
۷/۷
متاکرتیک: ۸۹
راتن تومیتوز: ۸۹٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم آبی گرم‌ترین رنگ است که نام اصلی آن زندگی ادل (La vie d’Adèle) است یکی از بهترین فیلم های فرانسوی است که بر اساس رمانی مصور به نام فرشته آبی ساخته شده است. فیلم با نظر مثبت منتقدین مواجه شد و توانست نخل طلا جشنواره کن را برای کارگردانی و بازیگری ادل اگزارکوپولوس و لئا سیدو به ارمغان آورد. همچنین این فیلم نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب و بفتا نیز شد و عنوان یکی از بهترین فیلم های عاشقانه دهه را نیز از آن خود کرد. داستان فیلم درباره دختری به نام ادل است که دوست دارد معلم شود؛ پس از آشنایی با دختری با موهای آبی که در کالج هنر در نزدیکی دانشگاه او است، عاشق او شده و زندگی‌اش تغییر می‌کند.

۲. آملی (Amelie)

کارگردان: ژان پیر ژونه
ژانر: کمدی، عاشقانه
محصول: ۲۰۰۱
بازیگران: اودره توته، متیو کاسوویتس
IMDb:
۸/۳
متاکرتیک: ۶۹
راتن تومیتوز: ۸۸٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain) که در دنیا بیشتر با نام آملی (Amélie) شناخته می‌شود یکی از بهترین فیلم های فرانسوی است که توسط ژان پیر ژونه در سال ۲۰۰۱ ساخته شده است. این فیلم یکی از مشهورترین فیلم‌های فرانسوی و از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای اروپا و یکی از تحسین شده‌ترین فیلم‌های غیر انگلیسی زبان است که توانسته چهار جایزه سزار، دو جایزه بفتا را دریافت کند و نامزد دریافت چهار جایزه اسکار شود. داستان آن درباره یک پیشخدمت خجالتی به نام املی است که تصمیم می‌گیرد با کمک به اظرافیانش، زندگی آن‌ها را بهتر و شادتر کند درحالی که با تنهایی خودش درگیر است.

۱. عشق (Amour)

کارگردان: میشائیل هانکه
ژانر: درام، عاشقانه
محصول: ۲۰۱۲
بازیگران: ژان لویی ترنتینیان، امانوئل ریوا، ایزابل هوپر
IMDb:
۷/۹
متاکرتیک: ۹۴
راتن تومیتوز: ۹۳٪

بهترین فیلم های فرانسوی

فیلم عشق (Amour) به کارگردانی میشائیل هانکه، فیلمساز و کارگردان اتریشی است که آن را به زبان فرانسوی ساخته و به عنوان بهترین فیلم عاشقانه دهه نیز شناخته می‌شود و توانسته جوایز زیادی همچون جایزه گلدن گلوب، بفتا و اسکار بهترین فیلم خارجی را دریافت کند، به عنوان یکی از بهترین فیلم های فرانسوی قرن بیست و یکم نیز شناخته شده است.  داستان فیلم عشق درباره زندگی زوج موزیسین و سالخورده‌ای است که یکی از آن‌ها سکته مغزی می‌کند و قدرت تکلم و تحرکش را از دست می‌دهد. همسرش از او مراقبت می کند و خاطرات گذشته را با او مرور می‌کند.

از بهترین فیلم های کلاسیک سینمای فرانسه می‌توان به فیلم بچه‌های بهشت (Les Enfants du Paradis 1945) به کارگردانی مارسل کارنه، فیلم قاعده بازی (La Règle du jeu 1939) به کارگردانی ژان رنوآر، فیلم مصائب ژان دارک (La Passion de Jeanne d’Arc 1928) به کارگردانی کارل تئودور درایر، فیلم وقت بازی (Playtime 1967) به کارگردانی ژاک تاتی، فیلم تحقیر (Le Mépris 1967) به کارگردانی ژان لوک گدار، فیلم آتلانت (L’Atalante 1934) به کارگردانی ژان ویگو، فیلم کلئو از ۵ تا ۷ (Cléo from 5 to 7 1962) به کارگردانی آنیس واردا که یکی از بهترین کارگردان های زن تاریخ است و فیلم چهارصد ضربه (Les Quatre Cents Coups 1959) به کارگردانی فرانسوا تروفو که یکی از بهترین فیلم های اگزیستانسیالیستی است اشاره کرد.

بهترین فیلم های فرانسوی از نظر شما کدام است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظر شما چیست؟

Pin It