سینمای ایران از پرافتخارترین ارکان‌های فرهنگ ایران است که فیلم‌های خوب بسیار زیادی دارد؛ به همین دلیل انتخاب بهترین فیلم سینمای ایران کار راحتی نیست. در این مطلب بهترین فیلم ایرانی از نگان منتقدان سینما را به شما معرفی می کنیم.

بهترین فیلم سینمای ایران کدام است؟

مجله فیلم مطابق ده سال گذشته در رای گیری ده سالانه با برگزاری یک نظرسنجی بین ۱۴۰ منتقد بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را انتخاب کرده است که به شرح زیر است:

۱. فیلم گوزن ها

کارگردان: مسعود کیمیایی
بازیگران: بهروز وثوقی، نصرت پرتوی، فرامرز قریبیان
سال ساخت: ۱۳۵۳
تعداد رای: ۵۴

بهترین فیلم سینمای ایران

گوزنها یکی از جنجالی‌ترین فیلم های سینمای ایران ساخته مسعود کیمیایی، فیلمساز برجسنه ایرانی است که فیلم هایی همچون قیصر، بلوچ، داش آکل و دندان مار را در کانامه هنری خود دارد. داستان فیلم گوزن‌ها که بهترین فیلم سینمای ایران به انتخاب ۱۴۰ منتقد سینما است درباره مرد تحت تعقیبی به نام قدرت است که پس از سرقت مسلحانه از بانک، خود را به خانه دوستش سید رسول می‌رساند.

۲. فیلم ناخدا خورشید

کارگردان: ناصر تقوایی
بازیگران: داریوش ارجمند، علی نصریان، پروانه معصومی، سعید پورصمیمی
سال ساخت: ۱۳۶۵
تعداد رای: ۵۳

بهترین فیلم سینمای ایران

ناخدا خورشید که برداشتی آزاد از از داستان داشتن و نداشتن نوشته ارنست همینگوی است به نویسندگی و کارگردانی ناصر تقوایی، کارگردان موج نوی سینمای ایران ساخته شده است. از فیلم‌ها و سریال های تقوایی می‌توان به سریال دایی جان ناپلئون، فیلم آرامش در حضور دیگران، صادق کرده و کاغذ بی‌خط است. داستان فیلم ناخدا خورشید که منتقدان آن را در رتبه دوم بهترین فیلم سینمای ایران قرار داده‌اند درباره ناخدا خورشید است که خواجه ماجد،  بار قاچاق لنج ناخدا را لو می دهد و بار ناخدا به آتش کشیده می‌ شود. دلالی به نام فرحان که می‌ خواهد چند فراری سیاسی را از مرز آبی عبور دهد وارد بندر می‌ شود و با ناخدا خورشید تماس می‌‌گیرد.

۳. باشو غریبه کوچک

کارگردان: بهرام بیضایی
بازیگران: سوسن تسلیمی، عدنان عفراویان
سال ساخت: ۱۳۶۴
تعداد رای: ۵۰

بهترین فیلم سینمای ایران

فیلم باشو غریبه کوچک ساخته کارگردان مطرح ایرانی ، بهرام بیضایی است که فیلم هایی همچون مسافران ، سگ کشی ، وقتی همه خوابیم و مرگ یزدگرد را در کانامه موفق هنری خود دارد. باشو غریبه کوچک که از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است درباره پسر کوچکی به نام باشو است که همه اعضای خانواده‌اش را در حمله هوایی از دست دادهد و به طور تصادفی به روستایی در شمال کشور می‌رود. نایی زنی که شوهرش به جبهه رفته، باشو را در مزرعه ای می یابد و او را پناه می دهد.

۴. فیلم درباره الی

کارگردان: اصغر فرهادی
بازیگران: گلشیفته فراهانی، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، پیمان معادی، صابر ابر، مریلا زارعی
سال ساخت: ۱۳۸۷
تعداد رای: ۴۷

بهترین فیلم سینمای ایران

اصغر فرهادی کارگردان برجسته کشور با فیلم درباره الی که در سبک ٰسالیسم بود موج جدیدی در سینمای ایران به راه انداخت. درباره الی که بهترین فیلم سینمای ایران در سبک رئال شناخته می‌شود درباره زندگی چند خانواده است که برای گذراندن تعطیلات به شمال کشور سفر کرده‌اند. الی که مربی مهدکودک است را یکی از افراد خانواده به این سفر دعوت می‌کند تا با احمد که به تازگی از آمریکا برگشته است آشنا کنند.

۵. فیلم هامون

کارگردان: داریوش مهرجویی
بازیگران: خسرو شکیبایی، بیتا فرهی، عزت‌الله انتظامی، فتحعلی اویسی
سال ساخت: ۱۳۶۸
تعداد رای: ۴۶

بهترین فیلم سینمای ایران

هامون فیلمی از داریوش مهرجویی، کارگردان برجسته موج نو سینمای ایران است که فیلم‌هایی همچون گاو ، دایره مینا ، بانو، سارا، مهمان مامان و سنتوری در کارنامه هنری خود دارد. مجله فیلم در سال ۹۸ مهرجویی را بهترین کارگردان ایرانی انتخاب کرده است. شخصیت هامون در این فیلم کهن الگوی روشنفکر ایرانی را نشان می‌دهد و او را ماندگارترین شخصیت در تاریخ سینمای ایران می‌دانند. داستان فیلم درباره حمید هامون است که با همسرش، مهشید، دائما در حال مجادله است و زندگی پر کشمکش خود را مرور می‌کند. او که مشغول نوشتن رساله‌ای درباره عشق و ایمان است، در پی دوست قدیمی‌اش علی عابدینی می‌گردد.

۶. فیلم جدایی نادر از سیمین

کارگردان: اصغر فرهادی
بازیگران: پیمان معادی، لیلا حاتمی، ساره بیات، شهاب حسینی
سال ساخت: ۱۳۸۹
تعداد رای: ۴۵

بهترین فیلم سینمای ایران

جدایی نادر از سیمین که بهترین فیلم سینمای ایران از دید بین‌المللی است و توانسته در سال ۲۰۱۲ اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست آورد ساخته کارگردان مطرح ایرانی، اصغر فرهادی است. این فیلم با فروش نزدیک به ۲۰ میلیون دلار در صدر پرفروش ترین فیلم‌ها در نمایش خانگی است.  علاوه بر اسکار، این فیلم جایزه گلدن گلوب، خرس طلایی جشنواره فیلم برلین و بسیاری جوایز بین‌المللی دیگر نیز به دست آورده است. این فیلم پرافتخارترین فیلم سینمای ایران است. داستان فیلم درباره سیمین و نادر است که سیمین می‌خواهد با همسرش نادر و دخترش ترمه از ایران برود و همه مقدمات این کار را فراهم کرده است اما نادر نمی‌خواهد پدرش را که از بیماری آلزایمر رنج می‌برد را تنها رها کند. این اختلافات باعث می‌شود سیمین از دادگاه درخواست طلاق کند.

۷. فیلم سوته‌دلان

کارگردان: علی حاتمی
بازیگران: بهروز وثوقی، شهره آغداشلو، فخری خوروش، جمشید مشایخی
سال ساخت: ۱۳۵۶
تعداد رای: ۴۴

بهترین فیلم های سینمای ایران

فیلم سوته دلان محصول سال ۱۳۵۶ و ساخته کارگردان فقید ایرانی است که فیلم‌ها و سریال‌هایی همچون حاجی واشنگتن، دلشدگان، مادر، هزاردستان و سلطان صاحبقران در کارنامه درخشان خود دارد. حاتمی در انتقال فضا و شرایط اجتماعی ایران که در فیلم‌هایش به تصویر کشیده، بسیار موفق بوده‌ است. دیالوگ‌های فیلم‌های او بسیار درخشان و قابل توجه هستند و در سینمای ایران بی‌نظیر هستند. سوته‌دلان که بهترین فیلم سینمای ایران است درباره حبیب، کاسب خوش‌نامی است که ازدواج نکرده و زندگی‌اش را وقف مادر و برادر ناتنی‌اش مجید (با بازی بهروز وثوقی) کرده است. مجید که عقل سالمی ندارد و در مغازه حبیب آقا کار می‌کند، دلباخته دختری است که عکسش را در ویترین یک عکاس‌خانه دیده‌ است.

۸. فیلم گاو

کارگردان: داریوش مهرجویی
بازیگران: عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، جعفر والی، جمشید مشایخی
سال ساخت: ۱۳۴۸
تعداد رای: ۳۳

بهترین فیلم سینمای ایران

فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی بر اساس داستان عزاداران بیل نوشته غلامحسین ساعدی است و اولین فیلم ایرانی است که در اروپا و غرب مورد توجه و تحسین قرار گرفت. در سال‌های ۱۳۵۱، ۱۳۶۷، ۱۳۷۸ در رای‌گیری منتقدان سینمای ایران فیلم گاو به عنوان بهترین فیلم سینمای ایران انتخاب شد. فیلم گاو درباره مش حسن است که تنها یک گاو دارد که علاوه بر امرار معاش خود و خانواده‌اش، افراد روستا را نیز بهره‌مند می‌سازد. مش حسن دلبستگی خاصی به این گاو دارد؛ روزی که مش حسن به شهر رفته، گاو به علت نامشخصی می‌میرد و افراد روستا با موافقت همسر مش حسن نعش گاو را در چاه روستا می‌اندازند و پس از بازگشت مش حسن، وانمود می‌کنند که گاو گریخته‌ است ولی او باور نمی‌کند و … .

۹. فیلم اجاره‌نشین‌ها

کارگردان: داریوش مهرجویی
بازیگران: عزت الله انتظامی، اکبر عبدی، حسین سرشار، حمیده خیرآبادی، رضا رویگری
سال ساخت: ۱۳۶۵
تعداد رای: ۳۳

بهترین فیلم سینمای ایران

فیلم اجاره نشین ها کمدی درامی ساخته داریوش مهرجویی است که درباره مستاجران خانه‌ای است که وارث یا وارثانش معلوم نیست و نیازمند تعمیرات اساسی است؛ بی‌توجهی مباشری که قصد تصاحب خانه را دارد، باعث می‌شود تا به رغم تلاش‌های دیگر ساکنان، کار از کار بگذرد و خانه بر ساکنانش فروریزد. فیلم اجاره نشین ها که به عنوان  که بهترین فیلم سینمای ایران انتخاب شده است، در سال ۱۳۶۶ به اکران عمومی درآمد به پرفروش‌ترین فیلم آن سال تبدیل شد. فیلم دارای ارجاعات اجتماعی و سیاسی زیادی است که در زمانی ساخته شد که فیلم‌های شعارزده سینمای ایران را فرا گرفته بود.

۱۰. فیلم کندو

کارگردان:‌ فریدون گله
بازیگران: بهروز وثوقی، داوود رشیدی، رضا کرم‌رضایی
سال ساخت: ۱۳۵۴
تعداد رای: ۳۳

بهترین فیلم سینمای ایران

فیلم کندو در رتبه ۱۰ بهترین فیلم سینمای ایران ، ساخته فریدون گله کارگردان ایرانی مطرح است که فیلم‌هایی ماه عسل، شب فرشتگان و زیر پوست شب همچون در کارنامه خود دارد. فیلم کندو را آغازگر نوعی تازه از سینمای اجتماعی ایران می‌دانند. فیلم کندو که درامی جنایی است درباره فردی به نام ابی است که از زندان آزاد شده و هم‌زمان با او زندانی دیگری به نام حسین پس از ۱۷ سال از زندان آزاد می‌شود. هیچ‌کدام از این دو نفر هدف معینی ندارند؛ در یک قهوه‌خانه در جریان یک بازی، حسین حاکم می‌شود و به تمسخر حکم می‌کند که ابی از جنوب شهر حرکت کند و در کافه‌‌های بین راه مجانا مشروب بنوشد و غذا بخورد.

بقیه  فهرست بهترین فیلم های سینمای ایران به شرح ذیل است:

۱۱. دونده
کارگردان: امیر نادری
سال ساخت:۱۳۶۳
تعداد رای: ۲۵

۱۲. زیر درختان زیتون
کارگردان: عباس کیارستمی
سال ساخت: ۱۳۷۳
تعداد رای: ۲۴

۱۳. خشت و آینه
کارگردان: ابراهیم گلستان
سال ساخت:۱۳۴۳
تعداد رای: ۲۲

۱۴. لیلا
کارگردان: داریوش مهرجویی
سال ساخت: ۱۳۷۵
تعداد رای: ۲۱

۱۵. آرامش در حضور دیگران
کارگردان: ناصر تقوایی
سال ساخت: ۱۳۵۱
تعداد رای: ۲۰

۱۶. طبیعت بی جان
کارگردان: سهراب شهید ثالث
سال ساخت: ۱۳۵۴
تعداد رای: ۱۹

۱۷. مسافران
کارگردان: بهرام بیضایی
سال ساخت: ۱۳۷۰
تعداد رای: ۱۸

۳ فیلم آخر در فهرست بهترین فیلم سینمای ایران همگی ۱۷ رای دارند:

۱۸. قیصر
کارگردان: مسعود کیمیایی
سال ساخت: ۱۳۴۸
تعداد رای: ۱۷

۱۹. گزارش
کارگردان: عباس کیارستمی
سال ساخت: ۱۳۵۶
تعداد رای: ۱۷

۲۰.  طعم گیلاس
کارگردان: عباس کیارستمی
سال ساخت: ۱۳۷۶
تعداد رای: ۱۷

منتقدان حاضر در این نظرسنجی علاوه بر انتخاب بهترین فیلم سینمای ایران ، همچنین بهترین کارگردان‌های تاریخ سینمای ایران را مشخص کرده‌اند. در این فهرست داریوش مهرجویی رتبه اول را در اختیار دارد و به این ترتیب مهرجویی به عنوان بهترین کارگردان تاریخ سینمای ایران انتخاب شده است. پس از داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، مسعود کیمیایی و اصغر فرهادی در این فهرستِ برترین‌ها قرار دارند. اصغر فرهادی تنها کارگردان از نسل نو است که در میان ده نفر اول این نظرسنجی حاضر است. ده کارگردان اول این فهرست همگی کارگردان‌های موج نوی سینمای ایران هستند.

به نظر شما بهترین فیلم سینمای ایران کدام است؟ کدامیک از این فیلم های برتر ایرانی را تماشا کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It