سینمای ایتالیا گرچه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دیرتر متولد شد و همچنین مسیری ناهموار را در طول تاریخ خود طی کرد اما خیلی زود به قطب فیلمسازی در اروپا تبدیل شد. در قرن بیست و یکم سینمای این کشور با افت مواجه شده اما همچنان یکی از مهم‌ترین کشورها در زمینه فیلمسازی به شمار می‌رود. در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، به سراغ بهترین فیلم های ایتالیایی رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

بهترین فیلم های ایتالیایی قرن ۲۱

نمی‌توان از سینمای ایتالیا سخن گفت و نام کارگردان‌های بزرگی همچون فدریکو فلینی، میکل آنجلو آنتونیونی، ویتوریو دسیکا، سرجیو لئونه، پیر پائولو پازولینی، روبرتو روسلینی، برناردو برتولوچی، لوچانو ویسکونتی، جوزپه تورناتوره و داریو آرجنتو را نبرد. نام بردن از بهترین فیلم های سینمای ایتالیا بدون اشاره به فیلم‌هایی همچون زندگی زیباست (Life Is Beautiful)، سینما پارادیزو (Cinema Paradiso)، روزی روزگاری در آمریکا (Once Upon a Time in America)، دزد دوچرخه (Bicycle Thieves) که از بهترین فیلم های اگزیستانسیالیستی است، فیلم هشت و نیم (۸ ۱۲) یا زندگی شیرین (La Dolce Vita)، پستچی (Il Postino) و پدرخوانده (The Godfather) که یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است را نام نبرد. اما در این مطلب از معرفی فیلم ما به سراغ معرفی بهترین فیلم های ایتالیایی قرن ۲۱ رفته‌ایم:

۱۰. گومورا (Gomorrah)

کارگردان: ماتئو گارونه
ژانر: جنایی، درام
محصول: ۲۰۰۸
بازیگران: تونی سرویلو، ریکاردو زینا، سالواتوره کانتالوپو
IMDb: 
۷
متاکرتیک: ۸۷
راتن تومیتوز: ۹۲٪

فیلم گومورا (Gomorra) یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی ساخته ماتئو گارونه است که بر اساس کتابی به همین نام نوشته روبرتو ساویانو، روزنامه‌نگار ایتالیایی، ساخته شده و توانسته جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن و همچنین پنج جایزه فیلم اروپا را به دست آورد. فیلم Gomorrah بخشی از فجایعی که کامورا، مافیای ناپل، در اقتصاد ایتالیا و زندگی مردم عادی منطقه مرتکب می‌شوند را به تصویر می‌کشد.

۹. فیلم من نمی‌ترسم (I’m Not Scared)

کارگردان: گابریله سالواتورس
ژانر: جنایی، درام، معمایی
محصول: ۲۰۰۳
بازیگران: جسپی کریستیانو، متیا دی پیرو، آیتانا سانچز خیخون
IMDb: 
۷/۴
متاکرتیک: ۷۳
راتن تومیتوز: ۹۰٪

فیلم من نمی‌ترسم (Io non ho paura) از بهترین فیلم های سینمای ایتالیا در قرن ۲۱ به کارگردانی گابریله سالواتورس است که بر اساس رمانی به همین نام نوشته نیکولو آمنیتی ساخته شده و توانسته جوایز متعددی کسب کند. داستان فیلم در دهه ۱۹۷۰ میلادی در ایتالیا، یعنی زمانی که ایتالیا درگیر ترورها و خشونت‌های زیادی بود اتفاق می‌افتد. پسری ۹ ساله به صورت اتفاقی درباره جنایتی که توسط مردم شهرش صورت گرفته مطلع می‌شود و … .

۸. فیلم سزار باید بمیرد (Caesar Must Die)

کارگردان: برادران تاویانی
ژانر: درام
محصول: ۲۰۱۲
بازیگران: کوسیمو رگا، سالواتوره استریانو، جیووانی آرکوری
IMDb: 
۷/۳
متاکرتیک: ۷۷
راتن تومیتوز: ۹۲٪

فیلم سزار باید بمیرد (Cesare deve morire) ساخته پائولو و ویتوریو تاویانی یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی است که با اقتباس از نمایشنامه ژولیوس سزار از نویسنده مشهور انگلیسی، ویلیام شکسپیر ساخته شده و توانسته جایزه خرس طلایی، جایزه فیلم اروپا و جایزه دیوید دی دوناتلوی ایتالیا را به دست آورد. داستان فیلم درباره زندانیان یک زندان بزرگ است که قصد دارند برای مردم عادی نمایشنامه‌ای از آثار ویلیام شکسپیر را اجرا کنند.

۷. فیلم سوبورا (Suburra)

کارگردان: استفانو سولیما
ژانر: جنایی، درام، مهیج
محصول: ۲۰۱۵
بازیگران: پیرفرانچسکو فاوینو، الیو جرمانو، کلاودیو آمندولا
IMDb: 
۷/۴
متاکرتیک: –
راتن تومیتوز: ۹۱٪

فیلم Suburra (سوبورا) به کارگردانی استفانو سولیما یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی دهه اخیر است که بر اساس رمانی به همین نام نوشته مشترک کارلو بونینی و جانکارلو د کاتالدو ساخته شده است. فیلم به رابطه جنایت و سیاست در سال ۲۰۱۱ در رم اشاره دارد. داستان فیلم سوبورا در هفت روز اتفاق می‌افتد و از زمانی آغاز می‌شود که یک رئیس سابق جرم و جنایت، توسط خانواده مافیا مامور می‌شود تا ناحیه ساحلی رم را به لاس وگاس جدیدی تبدیل کند. فیلیو مالگاردی (فاوینو)، سیاستمدار، به شبکه خیانت و فریب کشیده می‌شود و در درگیری گانگسترهای رقیب گرفتار می‌شود.

۶. فیلم خوشحال مثل لازارو (Happy as Lazzaro)

کارگردان: آلیس رورواچر
ژانر: درام، فانتزی
محصول: ۲۰۱۸
بازیگران: نیکولتا براسچی، سرژی لوپنس، آلبا رورواشر
IMDb:
۷/۵
متاکرتیک: ۸۷
راتن تومیتوز: ۹۱٪

یکی دیگر از بهترین فیلم های ایتالیایی قرن بیست و یکم فیلم خوشحال مثل لازارو (Lazzaro Felice) به کارگردانی آلیس رورواچر است که توانست جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره کن  و جایزه هیئت ملی بازبینی فیلم را به دست آورد. داستان فیلم درباره لازارو، جوان ساده روستایی که از کودکی با مادربزرگش بزرگ شده است، در مزرعه‌ اینویولاتا که مکانی برای بهره کشی و استثمار کارگران بی مزد و مواجب توسط خاندان ثروتمند مارکزی است، به کار سخت بدنی مشغول است.

۵. فیلم بهترین پیشنهاد (The Best Offer)

کارگردان: جوزپه تورناتوره
ژانر: جنایی، درام، معمایی
محصول: ۲۰۱۳
بازیگران: جفری راش، جیم استرجس، سیلفیا هوکس، دونالد ساترلند
IMDb: 
۷/۸
متاکرتیک: ۴۹
راتن تومیتوز: ۵۶٪

فیلم بهترین پیشنهاد (La migliore offerta) یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی قرن ۲۱ به کارگردانی جوزپه تورناتوره است که توانسته جوایز مختلفی همچون دیوید دی دوناتلو و روبان نقره‌ای را به دست آورد. موسیقی فیلم نیز ساخته انیو موریکونه، آهنگساز مشهور ایتالیایی است که چندی پیش درگذشت. داستان فیلم The Best Offer درباره یک دلال بزرگ آثار هنری است که کلکسیون ارزشمندی را دور از چشم دیگران برای خود فراهم کرده‌ است. او طی سال‌ها آثار هنری باارزش دیگران را با کم‌ترین قیمت خریداری کرده‌ است. پس از مدتی، زن جوانی وارد زندگی او شده و آن‌ها به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند.

۴. فیلم غریبه‌های تمام عیار (Perfect Strangers)

کارگردان: پائولو کوستلا
ژانر: کمدی، درام
محصول: ۲۰۱۶
بازیگران: جوزپه باتیستون، آنا فولیه‌تا، مارکو جالینی، ادواردو لئو
IMDb:
۷/۸
متاکرتیک: 
راتن تومیتوز: ۷۷٪

فیلم غریبه‌های تمام عیار (Perfetti Sconosciuti) یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی سال‌های اخیر است که توانسته علاوه بر جلب نظر منتقدان در گیشه هم موفق عمل کند و همچنین برنده جوایز بسیاری از جمله جایزه بهترین فیلم دیوید دی دوناتلو و جایزه بهترین فیلم‌نامه از جشنواره‌‌های تریبکا و قاهره شود. داستان فیلم درباره ۷ دوست قدیمی ۳ زن و شوهر و یک مرد است که بعد از مدت‌ها برای شام در خانه‌ یکی از آن‌ها دور هم جمع می‌شوند و ناگهان تصمیم می‌گیرند یک بازی انجام دهند و در چند ساعتی که با هم هستند محتوای هر نوع پیام اعم از ایمیل‌‌ها و تماس‌های‌ خود را با هم در میان بگذارند با صدای بلند آن را بخوانند و تماس‌های تلفنی خود را روی بلندگو بگذارند با این ادعا که هیچ چیز برای پنهان کردن ندارند؛ غافل از آن که هیچ چیز بعد از این مهمانی مثل قبل از آن نیست و نخواهد شد.

۳. فیلم بهترین دوران جوانی (The Best of Youth)

کارگردان: مارکو تولیو جوردانا
ژانر: درام، عاشقانه
محصول: ۲۰۰۳
بازیگران: سونیا برگاماسکو، جووانی شیفونی، یاسمینه ترینکا
IMDb:
۸/۵
متاکرتیک: ۸۹
راتن تومیتوز: ۹۴٪

فیلم بهترین دوران جوانی (La meglio gioventù‎) یکی از بهترین فیلم های ایتالیایی به کارگردانی مارکو تولیو جوردانا است که توانست جوایز مختلفی از جمله جایزه کن نوعی نگاه، جایزه پام اسپرینگز، روبان نقره‌ای و گلدن گلوب ایتالیا را دریافت کرده است. مارکو جیوردانا در این فیلم بیش از ۴۰ سال از زندگی یک خانواده‌ی ایتالیایی را به تصویر می‌کشد. داستان فیلم از سال ۱۹۶۰ آغاز می‌شود و فراز و نشیب‌های زندگی یک خانواده‌ ایتالیایی را نشان می‌دهد. تماشای این فیلم ۶ ساعت به طول می‌انجامد ولی بدون شک تمام لحظات آن ارزش آن زمان را دارند.

۲. فیلم مرا با نامت صدا کن – CALL ME BY YOUR NAME

کارگردان: لوکا گوادانینو
ژانر: درام، رمانتیک
محصول: 
۲۰۱۷
بازیگران: تیموتی شلمی، آمی همر، مایکل استلبرگ، آمیرا کاسار
IMDb: ۷/۹
متاکریتیک: ۹۳
امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵٪

فیلم مرا با نامت صدا بزن (Call Me By Your Name) بر اساس رمانی به همین نام نوشته آندره اسیمن است که نامزد دریافت جوایز متعدد بین‌المللی همچون اسکار و گلدن گلوب شد و توانست جوایز زیادی به دست آورد. این فیلم را بهترین فیلم عاشقانه دهه اخیر و همچنین سال ۲۰۱۷ می‌دانند چرا که به بیان مسائل عاطفی یک پسر ۱۷ ساله در رابطه با دستیار تحقیقات پدرش می‌پردازد.

۱.‍ فیلم زیبایی بزرگ (The Great Beauty)

کارگردان: پائولو سورنتینو
ژانر: درام
محصول: ۲۰۱۳
بازیگران: تونی سرویلو، کارلو وردون، گالاتئا رانتسی
IMDb:
۷/۸
متاکرتیک: ۸۶
راتن تومیتوز: ۹۱٪

بدون شک یکی از بهترین فیلم های سینمای ایتالیا فیلم زیبایی بزرگ (La grande bellezza) به کارگردانی پائولو سورنتینو است که بسیاری از منتقدان آن را هم سطح و رده فیلم زندگی شیرین ساخته فدریکو فلینی و رم، شهر بی‌دفاع ساخته روبرتو روسلینی می‌دانند؛ فیلمی که سینمای ایتالیا به روزهای اوج خود باز می‌گردد. فیلم زیبایی بزرگ توانست جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورد. داستان فیلم درباره جپ گامباردلا، روزنامه نگاری اهل رم است که بسیار خوشگذران است که از زمان موفقیت بسیار زیاد اولین و تنها رمانش، تبدیل به عضو دائمی در محافل ادبی و اجتماعی شهر شده ‌است، اما تولد ۶۵ سالگی او با یک شوک از گذشته همراه می‌شود.

بهترین فیلم های ایتالیایی از نظر شما کدام است؟ جای کدام فیلم در فهرست بهترین فیلم های سینمای ایتالیا خالی است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظر شما چیست؟

Pin It