فیلم جوکر به کارگردانی تاد فیلیپس و بازی واکین فینیکس امسال در سینما اکران شد و باز هم بحث بر سر بهترین جوکرهای تاریخ سینما بالا گرفته است. بازیگران زیادی در قالب این کاراکتر قرار گرفته و بازی‌های زیبایی از خود نشان داده‌اند اما کدام یک در ایفای نقش جوکر موفق‌تر بوده‌اند؟ قبل از هرچیز بهتر است با جوکر، این شخصیت ابرشرور بیشتر آشنا شویم.

جوکر کیست ؟

جوکر یکی از ماندگارترین و بهترین شخصیت‌های خیالی ابرشرورهای تاریخ است که در کتاب‌های کمیک آمریکایی توسط دی‌سی کامیکس منتشر شده است. «بیل فینگر»، «باب کین» و «جری رابینسون» سه فردی بودند که جوکر را برای اولین بار برای حضور در کامیک‌های بتمن خلق کردند که برای اولین بار در نخستین جلد کتاب‌های کمیک بتمن (۲۵ آوریل ۱۹۴۰) حضور پیدا کرد.

او یکی از شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن است. جوکر همیشه به‌عنوان یک مغز متفکر برای طراحی انواع نقشه‌های پلید و تبهکاری‌ها معرفی شده است. شوخی‌های دیوانه‌وار او یکی از نماد‌ها و المان‌های اصلی شخصیتی وی هستند.

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

مجله‌ها و منتقدان زیادی جوکرهای سینما را رتبه‌بندی کرده‌اند اما با اکران فیلم جوکر، خیلی‌ها در فهرست‌های خود تجدید نظر کرده‌اند. به نظر شما بهترین جوکرهای تاریخ سینما چه کسانی هستند؟

۷. جرد لتو در «جوخه‌ انتحار»

محصول: ۲۰۱۶
کارگردان: دیوید آیر

از همان ابتدا که جرد لتو به عنوان بازیگر نقش جوکر انتخاب شد، انتظارات از او بسیار بالا بود؛ چراکه اولین حضورش در یک فیلم پس از دریافت اسکار و همچنین پس از ایفای نقش هیث لجر به عنوان جوکر بود. شخصیتی که لتو در این فیلم نشان می‌دهد شخصیتی آزاردهنده است که بیننده نمی‌تواند شرارت او را جدی بگیرد. جرد لتو به‌قدری در نقش خود فرو رفته بود که هم‌بازیان خود را آزار می‌داد و برای آن‌ها هدایای عجیب و ناخوشایندی مانند خوک مرده و موش زنده می‌فرستاد. شاید قرار دادن او در این لیست به مذاق منتقدینش خوش نیاید اما باید گفت: «?Why so Serious»

۶.  زک گالیفیناکیس در «فیلم انیمیشنی لگو بتمن»

محصول: ۲۰۱۴
کارگردان: کریس مک‌کی

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

جوکری که زک گالیفیناکیس صداپیشکی آن را به عهده دارد، دوست‌داشتنی و قابل‌ترحم است؛ زک در این انیمیشن سعی کرده جوکری روشن ضمیر خلق کند تا یک روانی سادیسمی؛ چرا که چنین شخصیتی برای کودکان به هیچ عنوان مناسب نیست. باید گفت زک در این هدف توانسته موفقیت قابل توجه کسب کند، بنابراین لیاقت بودن در فهرست بهترین جوکرهای تاریخ سینما را دارد.

۵. سزار رومرو در «سریال بتمن»

محصول: ۱۹۶۶-۱۹۶۸
سازنده: ویلیام دوزیر

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

این سریال که در دهه ۶۰ به صورت رنگی ساخته و پخش می‌شد، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های آن دهه بود. سزار رومرو در ۱۹ اپیزود ظاهر شد. جوکر این سریال، بیش از آن که همان شخص شناخته شده جامعه ستیز که به فکر آزار جامعه و ایجاد وحشت میان مردم باشد، به فکر تسویه حساب شخصی با بتمن و رابین است. جوکر سزار رومرو همان شخصیت دلقکی را دارد که در ابتدا برای جوکر در نظر گرفته بودند؛ یعنی پر از شوخی‌های بی‌مزه و جملاتی که آن قدر بد هستند که اشک‌تان در می‌آید! رومرو حتی حاضر نشد سبیل معروف و جذاب خودش را برای ایفای نقش جوکر کوتاه کند و در نتیجه می‌شد سبیل رومرو را زیر گریم صورتش تشخیص داد.

۴. مارک همیل در «مجموعه‌ انیمیشنی بتمن» و بازی‌های «بتمن: آرکام»

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

مارک همیل کسی است که به مدت بیست سال نقش جوکر را صداپیشگی کرد. خنده های مارک همیل تبدیل شد به سمبل جوکر بودن؛ طوری که خنده‌های واکین فینیکس (در فیلم جوکر ۲۰۱۹) شباهت زیادی به خنده‌های او دارد. صدای او مسحور کننده و بی‌نظیر است. جوکر مارک همیل حقه باز و شوم است و لهجه‌ای بریتانیایی و خنده ای دیوانه وار دارد. مارک همیل برای اجرای صدای جوکر چندین بار نامزد جوایز مختلف شده و چند جایزه هم برده است. جوکر مارک همیل یکی از بهترین جوکرهای تاریخ سینما است.

۳. جک نیکلسون در «بتمن»

محصول: ۱۹۸۹
کارگردان: تیم برتون

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

نخستین باری که جوکر بر پرده سینما ظاهر شد در فیلم بتمن ساخته تیم برتون بود. گرچه چهره‌پردازی جوکر در این فیلم خوب نبود اما تصویری که نیکلسون از جوکر در این فیلم نشان داده، مختص خودش و خاص بوده و تا به حال تکرار نشده است. این نسخه از جوکر تنها ضعفی که دارد، نداشتن ویژگی های سادیسمی و خنده های مالیخولیایی‌ست. البته جک نیکلسون می خندد اما نه به آن صورتی که ما می شناسیم.

۲. واکین فینیکس در «جوکر»

محصول: ۲۰۱۹
کارگردان: تاد فیلیپس

بهترین جوکرهای تاریخ سینما

واکین فینیکس موفق شد جوکری را نمایش دهد که هیچکدام از هواداران این شخصیت کمیک بوکی، انتظار تماشای آن را نداشتند. او آنقدر خوب از پس نقشش برآمده که گاهی اوقات ممکن است با این شخصیت جامعه ستیز همزاد پنداری کنید و یا برایش دل بسوزانید! فینیکس برای بازی در این نقش شیر طلایی جشنواره ونیز را دریافت کرد و خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که اسکار را هم از آن خود خواهد کرد.

۱. هیث لجر در «شوالیه‌ تاریکی»

محصول: ۲۰۰۸
کارگردان: کریستوفر نولان

بهترین جوکر تاریخ سینما

شهرت جوکری که هیث لجر بازی کرده است شاید حتی افسانه ای باشد؛ او کسی بود که نگاه مخاطبان به جوکر را تغییر داد و حتی انتظارات از این کاراکتر را به شکلی عجیبی بالا برد. لجر برای بازی در این نقش اسکار بهترین نقش مکمل مرد را از آن خود کرد. او قطعا بهترین جوکر تاریخ سینما است.

بهترین جوکرهای تاریخ سینما به نظر شما چه کسانی هستند؟ فهرست پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید. اگر به سینما علاقه دارید، حتما بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

  1. فکر نکنم دیگ کسی ندونه…بی شک هیث لجر بهترین و برترینه ….هیث لجر پادشاه جوکرهاست

نظر شما چیست؟

Pin It