ساخت فیلم های سه گانه خوب در سینما مهارت زیادی می‌خواهد؛ مخصوصا اگر هر سه فیلم همچنان قوی باشند. به همین دلیل فیلم های سه گانه از اهمیت زیادی در تاریخ سینما برخوردار هستند. بنابراین در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، به سراغ معرفی بهترین سه گانه های تاریخ سینما رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

فیلم های سه گانه مجموعه‌ای از سه فیلم است که موضوع مشترکی دارند و ممکن است شخصیت‌های مشترک داشته باشند و یا ارتباطی ظریف و نامحسوس با یکدیگر داشته باشند. در ادامه فهرستی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما را با هم مرور می‌کنیم:

۱۴. سه گانه کوکر

ژانر: درام
سازنده: عباس کیارستمی
نام فیلم‌ها: خانه دوست کجاست، زندگی و دیگر هیچ، زیر درختان زیتون
سال‌های تولید: ۱۳۶۵، ۱۳۷۰، ۱۳۷۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینمای ایران ، سه گانه کوکر عباس کیارستمی است. کیارستمی یکی از بهترین کارگردان‌های ایران و جهان است که به اعتقاد مارتین اسکورسیزی، نماینده عالی‌ترین سطح هنر در سینما است. سه‌گانه کوکر یا برخی به آن سه گانه زلزله نیز می‌گویند، نقطه عطفی در زندگی حرفه‌ای کیارستمی محسوب می‌شود. هر سه فیلم در روستای کوکر و اطراف آن فیلمبرداری شده و از لحاظ موضوع به یکدیگر وابسته هستند.

خانه دوست کجاست (۱۳۶۵) درباره پسری است ناگهان می‌فهمد دفترچه مشق دوستش را اتفاقی همراه خود از مدرسه به خانه آورده و تصمیم می‌گیرد هرطور شده خانه دوستش را بیابد تا دفترچه را به او برگرداند و به همین منظور از روستای کوکر به روستای مجاور آن می‌رود. زندگی و دیگر هیچ (۱۳۷۰) درباره پدر و پسری است که پس از زلزله‌ سال ۱۳۶۹ در گیلان، به دنبال دو پسربچه بازیگر فیلم «خانه دوست کجاست» در روستای کوکر می‌روند. زیر درختان زیتون (۱۳۷۳) درباره‌ پسری است که به خواستگاری دختری می‌رود اما به دلیل نداشتن خانه، جواب منفی می‌شنود. همان شب زلزله رخ می‌دهد و مردم روستا بی‌خانمان می‌شوند.

۱۳. سه گانه سه طعم کورنتو

ژانر: کمدی، ترسناک، علمی تخیلی
سازنده: ادگار رایت
نام فیلم‌ها: شان می‌میرد، پلیس خفن، پایان دنیا
سال‌های تولید: ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۱۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما ، سه گانه سه طعم کورنتو است که با نام‌های سه گانه بستنی و سه گانه خون نیز شناخته می‌شود. نام مجموعه به نوعی بستنی ایتالیایی به نام کورنتو اشاره دارد که بازیگران فیلم‌ها در هر قسمت می خورند. سایمون پگ و نیک فراست دو بازیگر اصلی این مجموعه فیلم‌ها هستند.

شان می‌میرد (۲۰۰۴) اولین قسمت از این سه گانه است که به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک و همچنین یکی از بهترین فیلم های کمدی قرن ۲۱ است که درباره «شان» و «اد»، دو دوست صمیمی است که با هم زندگی می‌کنند و زندگی کسل‌کننده‌ای دارند. نامزد «شان» او را ترک کرده و مادرش ازدواج کرده است. وقتی مردگان از گور برمی‌خیزند و شروع به خوردن انسان‌ها می‌کنند، «اد» و «شان» برای نجات مادر و نامزد «شان» می‌شتابند. پلیس خفن (۲۰۰۷) درباره یکی از پلیس‌های خوب لندن به نام نیکلاس انجل است که به خاطر توطئه همکارش به شهر کوچکی منتقل می‌شود. در آن شهر قتلی رخ می دهد و نیکلاس با همکار جدید دنی بارتمن به دنبال حل کردن معمای قتل است. پایان دنیا (۲۰۱۳) سومین آخرین فیلم از سه گانه کورنتو درباره ۵ دوست قدیمی است که در کودکی عهد می‌کنند که در تمام کلاب‌های شهر نوشیدنی بنوشند و وقتی بزرگ شدند این کار را عملی می کنند. زمانی که به آخرین کلاب می رسند دنیا در حال فروپاشی است و آن‌ها می خواهند دنیا را نجات دهند.

۱۲. سه گانه ایمان

ژانر: درام
سازنده: اینگمار برگمان
نام فیلم‌ها: همچون در آینه، نور زمستانی، سکوت
سال‌های تولید: ۱۹۶۱، ۱۹۶۳، ۱۹۶۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

اینگمار برگمان یکی از برجسته‌ترین کارگردانان دنیا است که برای ساخت فیلم فلسفی مشهور است. از مشهورترین فیلم‌هایش می‌توان به فیلم اگزیستانسالیستی مهر هفتم و همچنین پرسونا اشاره کرد. سه گانه ایمان اینگمار برگمان که همگی در اوایل دهه ۱۹۶۰ ساخته شده‌اند، همگی درباره رابطه با خدا، مذهب، جستجوی ایمان و به طور کلی رنج و عذاب معنوی بشر هستند؛ گرچه خود برگمان درباره این سه فیلم می‌گوید که این فیلم‌ها برخلاف اعتقاد بسیاری درباره بحث بر وجود یا عدم وجود خدا نیست. اکثر قهرمانان این سه‌گانه مرده‌اند. آن‌ها نمی‌دانند چطور دوست بدارند و چطور احساساتشان را نشان بدهند. تنهای تنها هستند، در خودشان فرورفته‌اند و به کسی دسترسی ندارند.

همچون در آینه (۱۹۶۱) داستان زوال رو به دیوانگی خانواده‌ای را در جزیره‌ای دورافتاده روایت می‌کند. نور زمستانی (۱۹۶۳) درباره کشیشی است که ایمانش دچار تزلزل شده و شرایط روحی‌اش به هم ریخته است. سکوت (۱۹۶۳) درباره رابطه پرتنش دو خواهر در مسیر سفری به خانه است که خواهر بزرگ به شدت مریض است و خواهر کوچک‌تر پسر کوچکی دارد.

۱۱. سه گانه ماتریکس

ژانر: علمی‌تخیلی، اکشن
سازنده: واچوفسکی‌ها
نام فیلم‌ها: ماتریکس، ماتریکس: بارگذاری مجدد، انقلاب‌های ماتریکس
سال‌های تولید: ۱۹۹۹، ۲۰۰۳،۲۰۰۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه ماتریکس در ژانر سایبرپانک است که بسیاری آن را تلفیقی از هنر و فلسفه می‌دانند و به عنوان یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های علمی تخیلی و همچنین یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما شناخته شده است. داستان سه فیلم درباره ساخت هوش مصنوعی توسط انسان است که در نهایت باعث به وجود آمدن ماشین‌هایی خودآگاه و خودمختار می‌شود که انسان‌ها را در یک سیستم واقعیت مجازی به نام ماتریکس زندانی می‌کنند تا از آن‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند. وقتی برخی زندانیان از ماتریکس فرار می کنند تحت تعقیب هوش مصنوعی قرار می گیرند. مامور اسمیت در این سه گانه به عنوان یکی از بهترین شخصیت های منفی تاریخ سینما شناخته شده است.

۱۰. سه گانه مرگ

ژانر: درام، جنایی
سازنده:  الخاندرو گونسالس ایناریتو
نام فیلم‌ها: عشق سگی، ۲۱ گرم، بابل
سال‌های تولید: ۲۰۰۰، ۲۰۰۳، ۲۰۰۶

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

ایناریتو یکی از بهترین و موفق‌ترین کارگردان‌های قرن ۲۱ است که بیشتر به خاطر ساختن فیلم‌هایی بین‌المللی درباره وضعیت انسان‌ها شناخته می‌شود که توانسته جوایز بسیار زیادی را به دست آورد. یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما سه گانه مرگ ایناریتو است.

سه گانه مرگ ایناریتو با فیلم عشق سگی (۲۰۰۰) آغاز می‌شود که داستانی غیرخطی دارد. عشق سگی سه داستان را روایت می‌کند که به وسیله تصادف دو ماشین به هم مرتبط می‌شوند. هر داستان این فیلم نماینده یک قشر در جامعه است و سگ‌ها نیز در این فیلم نماد انسان‌های مختلف هستند. فیلم دوم با نام ۲۱ گرم (۲۰۰۳) نیز سه داستان را روایت می کند که با یک تصادف به هم مرتبط می‌شوند؛ مردی که بیمار است و منتظر قلبی برای پیوند است، داستان دیگر زنی است که شوهر و دو دخترش را در تصادف از دست می‌دهد و داستان سوم مسبب ایت تصادف که مردی خلافکار است.

فیلم سوم از این سه گانه، بابل (۲۰۰۶) است که موسیقی متن آن یکی از مشهورترین موسیقی‌های متن سینما است. داستان این فیلم نیز چهار داستان را روایت می کند که در نهایت همگی به هم مرتبط هستند. مضمون اصلی هر سه فیلم عشق، مرگ و تقدیر است.

۹. سه گانه بازگشت به آینده

ژانر: علمی تخیلی، کمدی
سازنده: رابرت زمیکس
نام فیلم‌ها: بازگشت به آینده ۱،۲،۳
سال‌های تولید: ۱۹۸۵، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

رابرت زمیکس که در ایران بیشتر به خاطر فیلم فارست گامپ شناخته می‌شود، محبوبیتش را با سه گانه بازگشت به آینده به دست آورد که با فروش بسیار خوبی مواجه شدند و منتقدان این سه گانه و مخصوصا فیلم اول آن را ستودند و به عنوان یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما شناخته می‌شود. اولین فیلم از سه گانه بازگشت به آینده درباره پسری به نام مارتی مک‌فلای است که در زمان سفر کرده و از سال ۱۹۸۵ به ۱۹۵۵ منتقل می‌شود. او والدینش را در دبیرستان ملاقات می‌کند و باعث برهم خوردن رابطه آن‌ها می‌شود. در فیلم دوم مارتی دوباره در زمان سفر می‌کند تا از زندان افتادن پسر دکتر امت جلوگیری کند. در فیلم سوم مارتی مک فلای به غرب وحشی می‌رود تا به دوستش دکتر امت کمک کند.

۸. سه گانه دلار

ژانر: وسترن
سازنده: سرجو لئونه
نام فیلم‌ها: به خاطر یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر و خوب، بد، زشت
سال‌های تولید: ۱۹۶۴، ۱۹۶۵، ۱۹۶۶

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه دلار که با نام‌های سه گانه مرد بی‌نام و سه گانه پول خونین نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است که سه فیلم در ژانر وسترن ایتالیایی است. ژانری که به خاطر ساخت این سه فیلم در سینما به وجود آود و الهام‌بخش ساخت فیلم‌های زیادی در این ژانر شد. هر سه فیلم به عنوان بهترین فیلم های وسترن در تاریخ سینما شناخته می‌شوند.

 به خاطر یک مشت دلار (۱۹۶۴) که در واقع بازسازی فیلم یوجیمبو ساخته آکیرا کوروساوا بود درباره مردی بدون اسم با بازی کلینت ایستوود است که وارد دهکده‌ای می‌شود که در آن هیچ قانونی وجود ندارد و اسلحه حرف اول را می‌زند. فیلم دوم، به خاطر چند دلار بیشتر (۱۹۶۵) که به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما شناخته شده است درباره همان مرد بی نام است که یک جایزه بگیر جوان و ماهری است و توسط کلنل داگلاس مارتیمر برای گرفتن انتقام از مردی کثیف به نام ال ایندیو و افرادش استخدام می‌شود.

فیلم آخر، خوب، بد، زشت (۱۹۶۶) جزو ۲۵۰ فیلم برتر سینما و در رتبه نهم قرار دارد و در واقع علت محبوبیت این سه گانه است. بلوندی (خوب) هفت‌تیرکشی حرفه‌ای است که برای به دست آوردن پول تلاش می کند. آنجل آیز (بد) آدمکشی است که به هر نحوی دستورات را اجرا می‌کند به شرطی که دستمزدش پرداخت شود. توکو (زشت) قانون شکنی تحت تعقیب است که از چیزهای که مخفی کرده محافظت می کند. این سه برای به دست آوردن گنجی در دوران جنگ داخلی آمریکا با هم رقابت می‌کنند.

۷. سه گانه جنگ ستارگان

ژانر: علمی‌تخیلی، اکشن، ماجراجویی، فانتزی
سازنده: جورج لوکاس
نام فیلم‌ها: جنگ ستارگان (قسمت چهارم: امیدی تازه)، امپراتوری ضربه می‌زند، بازگشت جدای
سال‌های تولید: ۱۹۷۷، ۱۹۸۰، ۱۹۸۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه اصلی جنگ ستارگان که با نام سه گانه کلاسیک جنگ ستارگان نیز شناخته می‌شود، به عنوان بهترین و ماندگارترین مجموعه های سینمایی شناخته شده و همچنین یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است. داستان جنگ ستارگان درباره جنگ داخلی کهکشانی بین ائتلاف شورشی و امپراطوری است و همچنین سفر قهرمان داستان، لوک اسکای واکر و نبردش برای تبدیل شدن به جدای است.

۶. سه گانه شوالیه سیاه

ژانر: ابرقهرمانی، اکشن، ماجراجویی
سازنده: کریستوفر نولان
نام فیلم‌ها: بتمن آغاز می‌کند، شوالیه تاریکی، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد
سال‌های تولید: ۲۰۰۵، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه شوالیه سیاه که با نام سه گانه بتمن نیز شناخته می‌شود یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما در ژانر ابرقهرمانی است که با موفقیت چشمگیری روبر شدند. سه‌گانه شوالیه سیاه بر اساس زندگی شخصیت خیالی و ابرقهرمانی بتمن ساخته شده و داستان زندگی بروس وین را از ابتدا نشان می‌دهد. او که در کودکی پدر و مادرش جلوی چشمانش به قتل می‌رسند تصمیم می‌گیرد از تبهکاران انتقام بگیرد و عدالت را به جامعه بازگرداند.این سه گانه به عنوان بهترین فیلم های ابرقهرمانی شناخته شده‌اند.

۵. سه گانه انتقام

ژانر: جنایی، درام
سازنده:پارک چان ووک
نام فیلم‌ها: همدردی با آقای انتقام، پیرپسر، خانم انتقام
سال‌های تولید: ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

پارک چان ووک یکی از مشهورترین و بهترین کارگردانان کره‌ای است که بیشتر با همین سه گانه انتقام شهرت جهانی پیدا کرد. هر سه فیلم از این سه گانه حول محور انتقام، فلسفه اخلاق، خشونت و رستگاری روایت می‌شود. انتقام یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما در ژانر جنایی است.

اولین فیلم، همدردی با آقای انتقام (۲۰۰۲) درباره مردی کر و لال است که به خاطر به دست آوردن پولی برای عمل خواهرش، دختری جوان را به گروگان می‌گیرد. دختر به صورت اتفاقی می‌میرد و پدرش در صدد انتقام برمی‌آید.

فیلم دوم، پیرپسر یا اولد بوی (۲۰۰۳) درباره ربوده شدن مردی است که از نام و هدف رباینده خود اطلاعی ندارد. او به مدت ۱۵ سال در هتلی زندانی می‌شود. وقتی او را آزاد می‌کند به او ۵ روز فرصت می‌دهد تا رباینده خود را پیدا کند. فیلم سوم، خانم انتقام (۲۰۰۵) داستان زنی بی‌گناه را روایت می‌کند که به جرم آدم ربایی و قتل یک پسربچه ۱۳ سال زندانی می‌شود. او پس از آزادی به دنبال انتقام از قاتل اصلی می‌رود.

۴. سه گانه پیش از

ژانر: درام، عاشقانه
سازنده: ریچارد لینکلیتر
نام فیلم‌ها: پیش از طلوع، پیش از غروب، پیش از نیمه شب
سال‌های تولید: ۱۹۹۵، ۲۰۰۴، ۲۰۱۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه پیش از یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما و یکی از بهترین فیلم های عاشقانه تاریخ است که طرفداران زیادی در دنیای سینما دارند. فیلم اول این سه گانه، پیش از طلوع (۱۹۹۵) جسی و سلین به طور اتفاقی در قطار با یکدیگر آشنا می‌شوند. جسی به سلین پیشنهاد می‌دهد برای صحبت بیشتر با یکدیگر در میان راه در وین پیاده شوند. این موضوع منجر به عشقی عمیق میان آن‌ها می‌شود. فیلم دوم، پیش از غروب (۲۰۰۴) در ادامه فیلم اول است و جسی و سلین پس از ۹ سال از آشنایی در قطار بار دیگر یکدیگر را ملاقات می‌کنند. فیلم سوم، پیش از نیمه شب (۲۰۱۳) که به عنوان یکی از بهترین فیلم های عاشقانه دهه اخیر شناخته شده است داستان آن بیست سال پس از آشنایی جسی و سلین در قطاری به مقصد وین اتفاق می‌افتد. فیلم اکنون زندگی این دو را پس از سال‌ها زندگی مشترک دنبال می‌کند.

۳. سه گانه ارباب حلقه‌ها

ژانر: علمی تخیلی، اکشن، ماجراجویی، فانتزی
سازنده: پیتر جکسون
نام فیلم‌ها:  ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه، ارباب حلقه‌ها: دو برج، ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه
سال‌های تولید: ۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

مجموعه سه گانه ارباب حلقه ها که یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است بر اساس رمانی از جی. آر. آر تالکین ساخته شده است که از مشهورترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ است. داستان فیلم‌های ارباب حلقه‌ها  در سرزمینی خیالی به نام سرزمین میانی که قسمتی از سرزمین بزرگ‌تری به نام آردا است اتفاق می‌افتد. هابیتی به نام فردو بگینز است که در غاری بسیار بزرگ گم می‌شود و در آنجا به‌طور اتفاقی حلقه‌ای را می‌یابد که قدرت فوق‌العاده‌ای دارد و ماجراها آغاز می‌شود.

۲. سه گانه سه رنگ

ژانر: درام
سازنده: کریستوف کیشلوفسکی
نام فیلم‌ها: آبی، سفید، قرمز
سال‌های تولید: ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۴

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

سه گانه سه رنگ کیشلوفسکی یکی از تاثیرگذارترین و بهترین سه گانه های تاریخ سینما است که موسیقی متن آن نیز یکی از مشهورترین موسیقی‌های متن تاریخ سینما و ساخته زبیگنیف پرایزنر است. داستان هر سه فیلم و شخصیت‌ها کاملا متفاوت هستند اما در پس زمینه هر فیلم، نشانه‌هایی وجود دارد که فیلم ها را بهیکدیگر مرتبط می‌کند. این سه رنگ، رنگ‌های پرچم فرانسه هستند و هر رنگ یک نماد سیاسی پرچم (آزادی، برابری، برادری) را نشان می‌دهد. فیلم آبی (۱۹۹۳) اثری ضد تراژدی در مورد استقلال زنی تنها، فیلم سفید (۱۹۹۴) عنوانی ضد کمدی با مفاهیم برابری و فیلم قرمز (۱۹۹۴) که بسیاری آن را بهترین این سه‌گانه می‌دانند، فیلمی ضد عاشقانه است که به اتحاد و صمیمت بین انسان‌ها می‌پردازد.

۱. سه گانه پدرخوانده

ژانر: درام، جنایی
سازنده: فرانسیس فورد کوپولا
نام فیلم‌ها: پدرخوانده ۱، ۲، ۳
سال‌های تولید: ۱۹۷۲، ۱۹۷۴، ۱۹۹۰

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

پدر خوانده قطعا یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است که ۲۸ بار نامزد اسکار شد و توانست ۹ اسکار را از آن خود کند. داستان این سه گانه درباره خانواده مافیایی کورلئونه است که تصویری درخشان از گروه های مافیایی ایتالیایی نشان می‌دهد.

بهترین سه گانه های تاریخ سینما از نظر شما کدام است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It