در طول تاریخ مبارزات، تظاهرات، انقلاب‌ها و شورش‌های زیادی برای به دست آوردن آزادی و عدالت اجتماعی و حقوق انسانی شکل گرفته است که بسیاری از آن‌ها نتایج مثبتی برای همه انسان‌ها در سراسر دنیا داشته است. این موضوع نیز در دنیای سینما و تلویزیون بارها مطرح شده و فیلم‌های زیادی درباره مبارزات مردمی ساخته شده است. در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، به سراغ معرفی ۱۰ فیلم درباره مبارزات مردمی رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

۱۰ فیلم درباره مبارزات مردمی

نژادپرستی، دیکتاتوری، حقوق برابر زن و مرد و بسیاری موضوعات دیگر در فیلم‌های زیادی مطرح شده‌اند. در ادامه با بهترین فیلم ها درباره مبارزات مردمی برای رسیدن به حقوق و عدالت اجتماعی آشنا می‌شوید:

۱. وی مثل وندتا (V for Vendetta)

محصول: ۲۰۰۵
کارگردان: جیمز مک‌تیگو
۸/۲ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

فیلم وی مثل وندتا که در ایران با نام‌های ا مثل انتقام یا ک مثل کینه‌خواهی نیز شناخته می‌شود شناخته شده‌ترین و بهترین فیلم درباره مبارزات مردمی است. فیلم بر اساس رمانی گرافیکی به همین نام نوشته  آلن مور و دیوید لوید ساخته شده است. صورتک گای فاکس، شخصیت اصلی فیلم، به نمادی برای مبارزات مردمی در سراسر دنیا تبدیل شده است. داستان این فیلم در سال ۲۰۲۰ در انگلستان اتفاق می‌افتد که یک رهبر فاشیست بر مردم حکومت می‌کند که معتقد است مردم به آزادی احتیاج ندارند و تنها کافی است در آرامش باشند. در همین زمان فرد مرموزی با اسم مستعار وی (V) تصمیم می‌گیرد با این نظام استبدادی مقابله کند.

۲. من کوبا هستم (I Am Cuba)

محصول: ۱۹۶۴
کارگردان: میخائیل کالاتازوف
۸/۲ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

فیلم من کوبا هستم یکی از مشهورترین فیلم‌ها و از شاهکارهای تاریخ سینما است که یک فیلم درباره مبارزات مردمی مردم کوبا و درد و رنج آن‌ها قبل از سقوط باتیستا و روی کارآمدن فیدل کاسترو است. من کوبا هستم ۴ واقعه به تصویر کشیده می‌شود که به یکدیگر مربوط هستند و هر کدام بخشی از  آسیب‌های اجتماعی جامعه کوبا در دوران حکومت باتستا را نشان می‌دهد.

۳. نبرد الجزیره (The Battle of Algiers)

محصول: ۱۹۶۶
کارگردان: جیلو پونته‌کوروو
۸/۱ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

نبرد الجزیره که یک فیلم درباره مبارزات مردمی و بر اساس واقعیت است به مدت ۵ سال در فرانسه ممنوع بود. نبرد الجزیره سندی معتبر از چگونگی انقلاب و استقلال الجزایر است که بسیاری این فیلم را الگویی برای جنگ‌های داخلی و انقلاب می‌دانند. تاثیر فیلم به حدی بود که گفته می‌شود در بسیاری از شورش‌ها به عنوان آموزش هم برای معترضان و هم تیم‌های ضد شورش استفاده می‌شده است. داستان فیلم بر اساس وقایع رخ داده در جنگ الجزایر و نشان دهنده وقایعی است که در سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ نیروهای الجزایری برای رهایی از سلطه فرانسه در شمال آفریقا انجام دادند.

۴. گاندی (Gandhi)

محصول: ۱۹۸۲
کارگردان: ریچارد اتنبرا
۸ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

ماهتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها مخالف هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد بود. فیلم گاندی محصول سال ۱۹۸۲ و یک فیلم درباره مبارزات مردمی هند به رهبری گاندی است. گاندی رهبر جنبش مقاومت بدون خشونت هند در زمان استعمار توسط بریتانیا در نیمه اول قرن بیستم است که هند در نهایت به استقلال رسید.

۵. گرسنگی (Hunger)

محصول: ۲۰۰۸
کارگردان: استیو مک‌کوئین
۷/۶ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

گرسنگی یک فیلم درباره مبارزات مردمی در زندان استکه با نام اعتصاب نیز شناخته می‌شود. داستان آن درباره اعتصاب غذای بابی ساندز، عضو ارتش موقت جمهوری ایرلند و زندانیان دیگر است که در سال ۱۹۸۱ و در اعتراض به لغو قانون تمایز زندانیان سیاسی توسط دولت وقت بریتانیا صورت گرفت. این فیلم یکی تحسین شده‌ترین فیلم‌های ۲۰۰۸ و دهه بود که جوایز مختلفی را به دست آورد.

۶. سلما (Selma)

محصول: ۲۰۱۴
کارگردان: ایوا دوورنی
۷/۵ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

ایوا دوورنی یکی از بهترین کارگردان های زن تاریخ سینما است که برای فیلم سلما نامزد دریافت گلدن گلوب شد. سلنا یکی از بهترین فیلم ها درباره مبارزات مردمی برای به دست آوردن حقوق شهروندی برابر و درباره مبارزات رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکای سعنی مارتین لوترکینگ است. داستان فیلم وقایع کمپین مارتین لوتر کینگ را برای به دست آوردن حق رای مساوی به وسیله یک پیاده روی حماسی از «سلما» تا «مونتگومری» در سال ۱۹۶۵ را دنبال می‌کند.

۷. ۱۸ می (May 18)

محصول: ۲۰۰۷
کارگردان: کیم‌ جی‌هون
۷ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

فیلم هجدهم می یک فیلم درباره مبارزات مردمی کره جنوبی است که وقایع جنبش دموکراتیک ۱۸ می کره که به قیام گوانگجو هم مشهور است را به تصویر می‌کشد. این قیام یکی از خونین‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر این کشور است که بیش از ۲۰۰۰ نفر در آن کشته شدند. دستور کشتار مردم توسط «چون دووهوان»، رئیس جمهور وقت کره جنوبی، به بهانه وابستگی این اعتراضات به کمونیست‌های حامی کیم جونگ ایل انجام گرفت. چون دوو هوان به دلیل نقش داشتن در کشتار مردم گوانگجو در سال ۱۹۹۶ به اعدام محکوم شد.

۸. میلک (Milk)

محصول: ۲۰۰۸
کارگردان: گاس ون سنت
۷/۵ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

هاروی میلک سیاستمداری آمریکایی و اولین همجنسگرا در تاریخ کالیفرنیا است که مقامی سیاسی داشت. فیلم میلک داستان زندگی هاروی میلک و فعالیت‌هایش در راه پشتیبانی از حقوق همجنسگرایان آمریکا است. این فیلم توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد برای شان پن و همچنین بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را کسب کند. شان پن همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد را نیز برای بازی در نقش هاروی میلک دریافت کرد.

۹. ساخت داگنهام (Made in Dagenham)

محصول: ۲۰۱۰
کارگردان: نایجل کول
۷/۲ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

یکی دیگر از بهترین فیلم ها درباره مبارزات مردمی فیلم ساخت داگنهام است که بر اساس اعتصاب زنان کارخانه شرکت فورد در شهر داگنهام برای داشتن حقوق برابر در سال ۱۹۶۸ ساخته شده که این اعتصاب به سراسر انگلستان کشیده شد و در نهایت منجر به تصویب دستمزد برابر برای کارگران زن و مرد در کشورهای صنعتی شد.

۱۰. چه (Che)

محصول: ۲۰۰۸
کارگردان: استیون سودربرگ
۷/۲ :IMDb

فیلم درباره مبارزات مردمی

داستان فیلم چه ، مبارزات یک گروه از تبعیدیان کوبایی (جنبش ۲۶ ژوئیه) به رهبری فیدل کاسترو و با همکاری ارنستو چه‌گوارا در برابر رژیم باتیستا را روایت می‌کند.

بهترین فیلم درباره مبارزات مردمی که دیدید چه بوده است؟  اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۲ نظر

  1. فیلم بریوهارت یا شجاع دل هم جزو همین دسته فیلم ها میشه فیلم خیلی خوبی هم هست

نظر شما چیست؟

Pin It