تاثیر دیالوگ‌ها در فیلم بر کسی پوشیده نیست اما فیلم های بدون دیالوگ بیش از هر چیز دیگری مهارت بازیگری و کارگردانی را به نمایش می‌گذارند؛ به همین دلیل فیلم‌های کم دیالوگ یا بدون دیالوگ جایگاه ارزشمندی در سینما دارند.  در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، به سراغ بهترین فیلم های بدون دیالوگ و یا کم دیالوگ رفته‌ایم.

بهترین فیلم های بدون دیالوگ یا کم دیالوگ

فیلم بدون دیالوگ لزوما فیلم صامت و یا قدیمی نیست. فیلمسازهای متعددی برای نشان دادن هرچه بیشتر احساس و قدرت بازیگری و همچنین قدرت فیلمنامه خود از این شیوه بهره برده‌اند. حتی برخی نیز معتقدند که دیالوگ به نوعی ذات سینما را به خطر می‌اندازد چراکه سینمای امروزه بیشتر از تصویر به کلمات متکی شده است. داستان‌گویی به صورت تصویری و بدون استفاده از دیالوگ، کار فیلمساز را سخت‌تر کرده و اهمیت تصاویر، بازیگری و کارگردانی را بیشتر و بیشتر می‌کند. در فهرستی که در ادامه می‌خوانید بهترین فیلم های بدون دیالوگ یا کم دیالوگ را به شما معرفی می‌کنیم که دیدن آن به هر علاقمند به سینما توصیه می‌شود.

۱۰. فیلم خرس (The Bear)

ژانر: ماجراجویی، خانوادگی، درام
کارگردان: ژان ژاک آنو
محصول: ۱۹۸۸
IMDb: ۷/۷
راتن تومیتوز: ۹۳٪
متاکریتیک: ۶۰

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم خرس (The Bear) بر اساس داستانی از جیمز الیور کروود ساخته شده و جوایز مختلفی از جمله جایزه سزار را به دست آورده است. خرس یکی از بهترین فیلم های بدون دیالوگ است که داستان دو خرس توله و بالغ را روایت می‌کند که با گریز از شکارچیان انسانی، در تلاش برای حفظ بقای خود در طبیعت وحشی هستند. فیلم بدون استفاده از زبان انسانی و دیالوگ، تصویر انسان‌های غارنشین را بازنمایی کرده و با نگاهی داروینی تکامل انسان را در حیات‌وحش به تصویر کشیده است.

۹. فیلم خانه خالی (۳-Iron)

ژانر: جنایی، درام، عاشقانه
کارگردان: کیم کی دوک
محصول: ۲۰۰۴
IMDb: ۸
راتن تومیتوز: ۸۷٪
متاکریتیک: ۷۲

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم ۳-Iron (خانه خالی) یکی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی به کارگردانی کیم کی دوک ، کارگردان شهیر این کشور است که جوایز متعددی از جمله شیر نقره‌ای جشنواره ونیز، جایزه فیپرشی (فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم) و جایزه جشنواره فیلم سن‌سباستین را کسب کرده است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های بدون دیالوگ است که درباره مرد جوانی است که وارد خانه خالی افرادی که در مسافرت هستند، می‌شود و مدتی را در آنجا زندگی می‌کند، بدون این‌که چیزی بدزدد. کار او همین است، تا این‌که وارد خانه‌ای می‌شود و زنی را در آنجا می‌یابد که به شدت از شوهرش کتک خورده است. محوریت اصلی فیلم در برگیرنده دو نیروی عشق و ذهن است که با حداکثر معنا در حداقل کلام بیان شده است.

۸. سه قلوهای بلویل (The Triplets of Belleville)

ژانر: انیمیشن، کمدی، درام
کارگردان: سیلوین شومه
محصول: ۲۰۰۳
IMDb: ۷/۸
راتن تومیتوز: ۹۴٪
متاکریتیک: ۹۱

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

انیمیشن سه‌قلوهای بلویل (Les Triplettes de Belleville) یکی از بهترین فیلم های انیمیشنی بدون دیالوگ است که در سال ۲۰۰۴ نامزد دریافت دو اسکار شد و جایزه سزار و چند جایزه دیگر را از آن خود کرده است. این انیمیشن داستان پسربچه‌ای را روایت می‌کند که به همراه مادربزرگش در روستایی در فرانسه زندگی می‌کند. مادربزرگ برای او دوچرخه‌ای می‌خرد و تشویقش می‌کند در مسابقات دوچرخه‌سواری دور فرانسه شرکت کرده و برنده شود. اما گروهی گنگستر مافیایی پسربچه را می‌ربایند و به شهر بزرگ بل ویل می‌برند تا از او به خاطر مهارت‌هایش در دوچرخه‌سواری، در یک قماربازی پیچیده استفاده کنند.

۷. فیلم در شهر سیلویا (In the City of Sylvia)

ژانر: درام
کارگردان: خوزه لوئیس گرین
محصول: ۲۰۰۷
IMDb: ۶/۹
راتن تومیتوز: ۷۸٪

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم در شهر سیلویا (In the City of Sylvia) درامی اسپانیایی به کارگردانی خوزه لوئیس گرین است که با کم‌ترین مکالمه (حدود ۸ دقیقه) رابطه‌ای عاشقانه را به تصویر می‌کشد. فیلم داستان عاشقانه‌ مردی را روایت می‌کند که پس از گذشت شش سال به شهری آمده تا معشوقه‌اش را پیدا کند. تمام طول فیلم، مخاطب در یک تعلیق بزرگ به سر می‌برد؛ این‌که او در نهایت موفق می‌شود سیلویا را ملاقات کند؟

۶. فیلم سگ‌های ولگرد (Stray Dogs)

ژانر: درام
کارگردان: تسای مینگ-لیانگ
محصول: ۲۰۱۳
IMDb: ۷
راتن تومیتوز: ۸۶٪
متاکریتیک: ۸۴

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم سگ های ولگرد (Stray Dogs) درامی فرانسوی تایوانی است که جوایزی همچون جایزه بزرگ هیئت داوران ونیز را به دست آورده است. فیلم روایت زندگی مردی بی خانمان به همراه دو فرزندش است که به سختی در تایپه زندگی می‌کنند. فیلم ریتم کندی دارد اما پس از تماشا تا مدت‌ها ذهن مخاطب را درگیر خواهد کرد.

۵. فیلم چهار مرتبه (The Four Times)

ژانر: درام
کارگردان: میکل آنجلو فرامارتینو
محصول: ۲۰۱۰
IMDb: ۷/۲
راتن تومیتوز: ۹۳٪
متاکریتیک: ۸۰

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم چهار مرتبه (Le quattro volte) درامی ایتالیایی به کارگردانی میکل آنجلو فرامارتینو است. کارگردان در فیلم تنها با استفاده از صدای زنگوله‌ دام‌های گله، صدای پارس سگ‌ها و استفاده‌ مناسب از موسیقی، روایت خود را پیش می‌برد. فیلم چهار مرتبه که یکی از بهترین فیلم های بدون دیالوگ است با نگاهی به اندیشه فیثاغورث که زندگی را حاصل گذار از چهار مرحله‌ می‌داند، دایره‌ زندگی را برای مخاطب به تصویر می‌کشد. این چرخه در جهت معکوس، انسان، حیوانات، سبزیجات و مواد معدنی را به‌عنوان اصل تکامل انسانی در نظر می‌گیرد.

۴. فیلم همه چیز از دست رفته است (All is Lost)

ژانر: اکشن، ماجراجویی، درام
کارگردان: جی. سی. چاندور
محصول: ۲۰۱۳
IMDb: ۶/۹
راتن تومیتوز: ۹۴٪
متاکریتیک: ۸۷

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم All Is Lost (همه چیز از دست رفته است) یکی دیگر از بهترین فیلم های بدون دیالوگ است که تنها یک بازیگر (رابرت ردفورد) دارد و توانسته جوایز متعددی از جمله گلدن گلوب را به دست آورد. داستان فیلم روایت مردی است که با قایق خود در اقیانوس هند در حال قایقرانی است که با یک کشتی تجاری برخورد می‌کند. فیلم تلاش یک انسان برای ادامه‌ حیاتش را به تصویر می کشد و به گونه‌ای یادآور تنهایی عمیق انسان مدرن در دنیا است.

۳. فیلم اسب تورین (The Turin Horse)

ژانر: درام
کارگردان: بلا تار
محصول: ۲۰۱۱
IMDb: ۷/۸
راتن تومیتوز: ۸۹٪
متاکریتیک: ۸۰

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

اسب تورین (The Turin Horse) فیلم فلسفی سیاه و سفید در ژانر درام به کارگردانی بلا تار است که داستان زندگی تکراری و رو به زوال یک مرد و دخترش را روایت می‌کند. اسب تورین یکی از بهترین فیلم های بدون دیالوگ است که بر اساس نظریه «بازگشت ابدی» نیچه ساخته شده و از این فیلم به عنوان «خسته کننده‌ترین لذت» یاد می‌شود که با دیدن زندگی تکراری و روزمره این دو نفر، ناخودآگاه به زندگی روزمره خود فکر خواهی کرد.

۲. فیلم قبیله (The Tribe)

ژانر: جنایی، درام
کارگردان: میروسلاو اسلابوشپیتسکی
محصول: ۲۰۱۴
IMDb: ۷
راتن تومیتوز: ۸۸٪
متاکریتیک: ۷۸

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم قبیله (The Tribe) درامی اوکراینی به کارگردانی میروسلاو اسلابوشپیتسکی است که جوایز بسیار زیادی همچون ۳ جایزه کن یا جایزه جشنواره فیلم لندن را به دست آورده است. ماجرای این فیلم در یک مدرسه شبانه‌روزی کودکان ناشنوا می‌گذرد و بازیگران در تمام طول مدت فیلم با زبان اشاره با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

۱. بهار، تابستان، پاییز، زمستان…و بهار (Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring)

ژانر: درام، عاشقانه
کارگردان: کیم کی دوک
محصول: ۲۰۰۳
IMDb: ۸
راتن تومیتوز: ۹۴٪
متاکریتیک: ۸۵

بهترین فیلم های بدون دیالوگ

فیلم بهار تابستان پاییز زمستان .. و بهار (Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring) یکی از بهترین فیلم های بدون دیالوگ تاریخ به کارگردانی کیم کی دوک ، یکی از مشهورترین کارگردان‌های سینمای معنادار و فلسفی است. فیلم از پنج اپیزود مجزا تشکیل شده است که بر توالی فصل‌­ها پیش می‌­رود، شرح و سرگذشت انسانی است از کودکی تا پیری که با هریک از فصل­‌ها نقطه گذاری شده است. هر فصل، قسمتی از زندگی یک راهب را به همراه تنها شاگردش به تصویر می­‌کشد. فاصله هر فصل با فصل بعدی حدودا پانزده سال است که با ترتیب زمانی ولی با تاخیر زمانی در جلو چشمانمان جلوه نمایی می­‌کند. فیلم سرشار از نمادها، اشیا و آداب و رسوم‌های شرقی و با کمترین دیالوگ ممکن ساخته شده که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

بهترین فیلم های بدون دیالوگ از نظر شما کدام است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظر شما چیست؟

Pin It