هر منطقه‌ای در دنیا ذوق و هنر منحصر به فرد خود را دارد؛ خواه صحبت از زبان و سبک زندگی باشد یا غذا و لباس سنتی و فشن. لباس و پوشش یکی از ارکان فرهنگ و سنت هر قومی است؛ گرچه شیوه زندگی و اجتماع امروزی باعث شده تا اقوام مختلف از لباس‌هایی استفاده کنند که راحت‌تر یا کم زرق و برق‌تر بوده و مناسب کار و انجام امور روزمره باشند اما اکثر آن ها برای مراسم‌های مهم خود مانند عروسی‌ها از همان لباس سنتی استفاده می کنند. امروزه در صنعت مد و فشن هم از المان‌های لباس سنتی استفاده می‌کنند تا هم به حفظ سنت‌ها کمک کنند و هم طبق مد روز آن‌ها را در تغییر داده که مناسب زندگی امروزی بالشند.

۱۱ لباس سنتی زیبا در دنیا

بی‌شک لباس سنتی هر منطقه در دنیا زیبایی خاص خود را دارد و انتخاب میان این همه مدل زیبا کار بسیار دشواری است. اما برخی از این لباس های سنتی در دنیا بشتر شناخته شده‌اند و طرفداران بسیار بیشتری دارند. با هم نگاهی می‌کنیم به زیباترین لباس های سنتی دنیا .

لباس کِچوآ

این لباس سنتی و رنگارنگ متعلق به قبیله‌ای در آمریکای جنوبی به نام کچوآس است که در کشورهای پرو، اکوادور، شیلی، کلمبیا، آرژانتین و بولیوی هم از آن استفاده می‌شود.
مهمترین قسمت این لباس کلاه و کلیجه آن است. پونچو یا کلیجه آن معمولا به رنگ قرمز و با طرح‌های پیچیده است و هم در لباس مردانه و هم زنانه استفاده می‌شود.

کلاه این لباس مونترا نام دارد که برخی از مدل‌های آن کوچک و شبیه به کلاه‌های نمدی‌ست که به دور سر پیچیده شده و برخی بزرگتر است که برای نگه داشتنش با پارچه‌ای بسته می‌شود.
بخش دیگر این لباس ژاکت‌های کوچکی است که جوبانا نام دارد و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است. دامن این لباس پولراس نام دارد که مشکی است و طرح‌های رنگارنگ بر آن نقش بسته است.

کفتان

کفتان یا بوبو لباس سنتی زنان در غرب آفریقاست که از منطقه بین‌النهرین سرچشمه گرفته است. کفتان لباسی بلند و گشاد تا مچ پا با رنگ هایی شاد و روشن و طرح‌هایی اغواکننده دارد. این لباس‌ها با روسری که گله نام دارد ست می شوند.
کفتان به دلیل گشاد بودن بسیار راحت و خنک بوده و دقیقا مناسب آب و هوای آفریقاست!

لباس ارمنی

لباس سنتی ارمنستان فرهنگی را نشان می‌دهد که در عین متنوع بودن بسیار هم غنی است. لباسی که طی سالیان تحت تاثیر مهاجران و مهاجمان قرار گرفته و همچنین از فرهنگ‌های ایرانی، ترکی و مدیترانه هم الهام گرفته است. لباس زنانه ارمنی ابتدا پشمی بود تا اینکه صنعت ابریشم در کشور آغاز شد. این لباس با جواهرات زیادی دوخته و پوشیده می‌شود. سرپوش‌های زرق و برق‌دار و شال هم بخشی از این لباس است. لباس ارمنی با جوراب‌هایی بافتنی و کفشی قایقی شکل که به «Drekh» معروف است پوشیده می‌شود.
رنگ‌ها هم در این لباس معانی خاصی دارند؛ مشکی بیانگر زمین، رنگ سفید بیانگر آب و پاکی، رنگ زرد بیانگر آتش، رنگ قرمز بیانگر رشادت، رنگ آبی بیانگر عدالت و رنگ بنفش بیانگر دانایی است اما ممکن است در مناطق مختلف تعابیر مختلفی داشته باشند.

لباس سنتی کرواسی

این لباس سنتی زیبا را کروات‌های ساکن کرواسی، بوسنی و هرزگوین، صربستان و قسمتی از مجارستان، رومانی و مونته‌نگرو بر تن می کنند. این لباس سنتی را بیشتر برای مراسم‌ها و جشن‌ها مهم می‌پوشند. لباس اصلی سک پیراهن یا بلوز سفید ساده است و بقیه ملزومات آن بسته به منطقه جغرافیایی با یکدیگر متفاوت است. یکی از ملزومات اصلی این لباس سنتی یک رودامنی تزئینی، یک ژاکت، شال و پیشبند است. مردان هم یک شلوار کار شل و بلوز سفید همراه با ژاکت تزئینی و کلاه لبه‌دار می‌پوشند.

دریندل

دریندل لباس سنتی جنوب آلمان و قسمت‌های از اتریش، بایرن و سوئیس است. اندازه دامن دیرندل عموما تا پایین‌تر از زانو است که یک قسمت جدا از آن هم مانند یک پیشبند روی آن بسته می شود. این دامن را بیشتر با بلوزهای آستین پف دار می‌پوشیدند اما مدل‌های جدید آن تنوع بیشتری دارد. این لباس رااغلب روستاییان کوه آلپ می‌پوشیدند. زیبایی این لباس در سادگی آن است.

ساری

معنی لغوی کلمه ساری در زبان سانسکریت نوار پارچه‌ای است که شامل یک پارچه بسیار بلند ۵ تا ۸ متری است که دور تن پیچیده می شود و یک طرف آن روی شانه می‌افتد. این لباس در در هند، بنگلادش، پاکستان، نپال و سری‌لانکا پوشیده می‌شود. جنس ساری، نوع پوشیدن و نحوه بستن آن در مناطق مختلف متقاوت است. ساری سک لباس همه کاره است! یعنی می توان آن را هم در مراسم و جشن‌ها و هم به صورت روزمره پوشید.

آودای

لباس ملی ویتنام آودای نام دارد که شامل یک پیراهن بلند و تنگ ابریشمی با رنگ شاد و روشن و شلوار گشاد است. تاریخچه این لباس به قرن ۱۸ بازمی گردد که توسط اشراف پوشیده می‌شد. نوع مدرن آودای هم در دهه ۱۹۲۰، زمانی که در فشن‌شو پاریس ظاهر شد بوجود آمد. این لباس یکی از مد روزترین لباس های سنتی در دنیا است.

سین

سین لباس سنتی زنان تایلند و لائوس است که از یک دامن ابریشمی با رنگ‌های شاد و روشن و طرح‌های ساده و یک شال با جزئیات زیاد تشکیل شده است. در تایلند از این لباس در مراسم و جشن‌ها استفاده می‌کنند اما در لائوس یک لباس روزمره است. از مدل پوشیدن آن هم می‌توان فهمید که شخص از چه منطقه‌ای آمده است!

کیمونو

کیمونو در لغت به معنی چیزی برای پوشیدن است و از قرن ۱۹ لباس اصلی و سنتی زنان و مردان ژاپن به شمار می‌رود اما در حال حاضر در جشن‌ها و مراسم‌های سنتی استفاده می‌شود. رنگ پارچه کیمونو معمولا بسیار شاد و با طرح گل (معمولا شکوفه گیلاس) است که با جوراب نخی سفید با یک شکاف بین انگشت شصت که نامش تابی است پوشیده می‌شود. کمربندی به نام «اوبی» که به شکل پاپیون بسته می‌شود هم روی لباس می‌پوشند. کیمونو از شناخته‌شده‌ترین لباس هاس سنتی دنیاست؛ چرا که در تلویزیون و فشن‌شوها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

هانبوک

لباس سنتی مردم کره جنوبی که با رنگ‌های غیر مصنوعی و کاملا طبیعی رنگرزی می‌شوند؛ به همین دلیل ارزش این لباس ها بسیار زیاد است. هانبوک از یک بلوز رویی یا جاگوری با گلدوزی های ظریف که با یک ربان بسته می شود و یک چیما که همان دامن بلند است تشکیل شده و هیچ جیبی ندارد.
هانبوک‌‌های سنتی دارای رنگ‌های پر جنب و جوشی هستند که با پنج عنصر نظریه ین و یانگ مطابقت دارند. سفید (فلز)، قرمز (آتش)، آبی ( چوب)، سیاه (آب) و زرد (زمین).
در سال ۱۹۹۶ وزارت فرهنگی، ورزشی و توریستی کره جنوبی برای تشویق شهروندان به پوشیدن هانبوک یک روز را به عنوان روز هانبوک اعلام کرد.

رنگ ها همچنین نشان دهنده ی موقعیت های اجتماعی و وضعیت تاهل نیز هستند. به عنوان مثال رنگ های روشن عمدتا توسط کودکان و دختران و رنگ های خنثی توسط زنان و مردان میانسال مورد استفاده قرار می گرفتند. زنان مجرد معمولا ژاکت های زرد و دامن های قرمز می پوشیدند، این در حالی است که زنان متاهل از ترکیب سبز و قرمز و خانم هایی که فرزند پسر داشتند از آبی ملوانی استفاده می کردند. طبقات بالای جامعه ی کره ای از گستره ی متنوعی از رنگ ها بهره می بردند. در نقطه ی مقابل روستایی ها قرار داشتند که از رنگ سفید استفاده می کردند، اما در موقعیت های خاص از رنگ های صورتی، سبز، خاکستری و زغالی روشن نیز بهره می برند.

فلامنکو

مهم ترین لباس سنتی زنان اسپانیایی است که دارای لایه های متعدد و چین های فراوان در قسمت دامن و یقه و آستین است و با شال خاصی استفاده می شود که به آن شال مانیلا می گویند. بسته به سطح اقتصادی صاحب لباس، جنس این شال می تواند از پنبه یا ابریشم باشد. فلامنکو دو شکل کلی دارد؛ شکل عادی و شکل مخصوص رقص. فلامنکو در هنگام رقص سنتی اسپانیایی، به خوبی جلوه گر می‌شود زیرا بسیاری از حرکات رقص اسپانیایی با استفاده از دامن پرچین فلامنکو تکمیل می شود.

شما کدامیک از این لباس ها را بیشتر دوست دارید؟ چه شباهتی بین لباس های سنتی مناطق مختلف دنیا پیدا کردید؟ اگر به مد و فشن علاقه دارید، بخش فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It