فیلم و سریال های جنایی یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینما و تلویزیون است. اگر این فیلم و سریال‌ها بر اساس واقعیت باشند که هیجان آن چند برابر خواهد شد. از پرونده قتل‌های زنجیره‌ای یا قتلی سنگدلانه گرفته تا روند دادگاهی ناعادلانه همگی دستمایه ساخت فیلم و سریال‌های زیادی شده است.  در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، فهرستی از بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت را با هم مرور می‌کنیم.

بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت

سریال‌های زیادی بر اساس واقعیت ساخته شده‌اند، اما برخی از آن‌ها توانسته‌اند واقعیت را به خوبی به تصویر بکشند و مخاطبان و منتقدان را مجذوب خود کنند. این فهرست ترکیبی از سریال‌های داستانی و سریال‌های مستند است که همگی بر اساس داستان واقعی ساخته شده‌اند:

وقتی آن‌ها ما می‌بینند (WHEN THEY SEE US)

کارگردان: ایوا دوورنی
بازیگران: جوان آدپو، کریس چاک، کایلی بانبری
IMDb: ۹
راتن تومیتوز:
۹۶٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

وقتی آن‌ها ما را می‌بینند (When They See Us) مینی سریال جنایی درام است که تبدیل به یکی از بهترین سریال های دهه و شبکه نتفلیکس و همچنین یکی از بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت شده است. داستان آن در مورد ۵ نوجوان سیاه‌پوست است که به اتهام تجاوز جنسی و حمله به یک زن سفیدپوست در سال ۱۹۸۹ در سنترال پارک شهر نیویورک بازداشت و محاکمه می‌شوند. این سریال جوایزی همچون امی، گاتهام و جایزه گزینش منتقدان شده است.

ساختن یک قاتل (Making a Murderer)

کارگردان: لارا ریچاردی و مویرا دموس
۸/۶ :IMDB
راتن تومیتوز: ۸۴٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

سریال مستند ساختن یک قاتل (Making a Murderer) یکی از پرطرفدارترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت است که در دو فصل ده قسمتی از شبکه نتفلیکس پخش شد. سریال طی ده سال فیلمبرداری و دنبال شده و یکی از بهترین سریال های نتفلیکس است که جوایز بسیاری همچون چهار جایزه امی را دریافت کرده است. داستان این سریال مستند، استیون اوری است که به اتهام اقدام به قتل و آزار جنسی «ترسا هالباک» به ۲۰ سال زندان متهم می‌شود و پس از ۱۸ سال با آزمایش DNA مشخص می‌شود که بی‌گناه است و آزاد می‌شود. اما این پایان ماجرا نیست؛ دو سال بعد او به اتهام دیگری دستگیر می‌شود…

داستان جنایی آمریکایی (American Crime Story)

کارگردان: اسکات الکساندر و لری کارازوسکی
۸/۴ :IMDb
راتن تومیتوز: ۹۳٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

داستان جنایی آمریکایی (American Crime Story) یکی از جذاب‌ترین و بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت است که هر فصل آن یک ذاستان واقعی جنایی را دنبال می‌کند. این سریال که طرفداران زیادی دارد توانسته جوایز زیادی همچون امی و گلدن گلوب را به دست آورد. داستان فصل اول سریال درباره محاکمه فوتبالیست مشهور آمریکایی او. جی. سیمپسون، فصل دوم درباره قتل طراح لباس مشهور جانی ورساچه و فصل سوم آن رسوایی اخلاقی بیل کلینتون است که فصل سوم اواخر ۲۰۲۰ پخش خواهد شد.

آدم بدشانس: زندگی و جنایات رابرت دارست (The Jinx)

کارگردان: اندرو جرکی
۸/۷ :IMDb
راتن تومیتوز: ۹۵٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

مینی سریال ۶ قسمتی بدشانس (The Jinx) محصول شبکه HBO است که جوایزی همچون دو جایزه امی را در کارنامه خود دارد. داستان سریال بدشانس که یکی از بهترین سریال های جنایی واقعی است درباره فردی به نام «دارست» است که با وجود زندگی راحت و ثروتمندانه خود ممکن است مسئول مرگ سه نفر بوده باشد. دارست که به خاطر ملک و املاک زیادی که پدرش در نیویورک در اختیار داشت یکی از ثروتمندان آمریکا است، مضنون اصلی ناپدید شدن همسر اولش، کتی، در سال ۱۹۸۲ و پرونده قتل یکی از دوستان نزدیکش به نام سوزان برمن در سال ۲۰۰۰ و قتل یکی از همسایگانش به نام موریس بلک در سال ۲۰۰۱ است.

باورنکردنی (UNBELIEVABLE)

ساخته: سوزانا گرانت، ایتل والدمن، مایکل شیبن
بازیگران: تونی کولت، مریت ویور، کیتلین دیور
۸/۵ :IMDb
راتن تومیتوز: ۹۸٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

باورنکردنی (Unbelievable) یکی از بهترین مینی سریال‌های نتفلیکس است که بر اساس تجاوزهای زنجیره‌ای در ایالت کلورادو و واشینگتن ساخته شده است. کریستین میلر و کن آرمسترانگ یک گزارش تحقیقی از این تجاوزها توسط کریستین میلر و کن آرمسترانگ منتشر می‌شود که بر اساس آن سریال باورنکردنی ساخته شده است.

نگهبانان (The Keepers)

کارگردان: رایان وایت
۸/۱ :IMDB
راتن تومیتوز: ۹۷٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

سریال نگهبانان (The Keepers) مینی سریالی مستند در ۷ قسمت است که در سال ۲۰۱۷ از شبکه نتفلیکس پخش شد که یکی از غم‌انگیزترین و بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت است. داستان سریال درباره پرونده قتل یک راهبه اهل بالتیمور به نام خواهر کتی است که در سال ۱۹۷۰ ناپدید می‌شود و دو ماه بعد شکارچیان جسدش را پیدا می‌کنند. این سریال علاوه بر داستان جنایی، فساد کلیسای کاتولیک و سیستم قضایی را نیز به تصویر می‌کشد.

پلکان (The Staircase)

کارگردان: ژان زاویه دو لیستاد
۷/۹ :IMDb
راتن تومیتوز: ۹۴٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

پلکان (The Staircase) مینی سریالی مستند است که از شبکه نتفلیکس پخش شد و بسیاری آن را پایه و اساس ژانر جنایی واقعی می‌دانند. داستان آن دربارهمایکل پترسون، رمان‌نویس آمریکایی است که پس از مرگ همسرش در سال ۲۰۱۱، ادعا می‌کند همسرش از پلکان پرت شده اما دادگاه آن را نمی‌پذیرد.

کشور وحشی وحشی (Wild Wild Country)

کارگردان: مک‌لین و چپمن وِی
۸/۲ :IMDb
راتن تومیتوز: ۹۸٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

کشور وحشی وحشی (Wild Wild Country) مینی سریالی مستند است که از شبکه نتفلیکس پخش شد و منتقدان آن را یکی از بهترین مستندهای ۲۰۱۸ و یکی از بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت می‌دانند. داستان آن درباره یکی از داغ‌ترین و پرحاشیه‌ترین گروه بودایی هندی (اوشو) است که می‌خواهد شهر آرمانی خودش را در دشت اورگان بسازد. اما در این راه با اهالی آن جا درگیر می‌شود که در نهایت موجب به وجود آمدن یک رسوایی عظیم می‌شود.

نوار اعترافات (The Confession Tape)

کارگردان: کلی لودنبرگ
۷/۵ :IMDb
راتن تومیتوز: ۱۰۰٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

در فهرست بهترین سریال های جنایی واقعی همیشه نام سریال نوار اعترافات (The Confession Tape) وجود دارد؛ سریالی مستند که تا کنون دو فصل آن از نتفلیکس پخش شده است و داستان آن نگاهی دارد به برخی روش‌های غیرقانونی گرفتن اعترافات از مظنونین ساده لوح با استفاده از تاکتیک‌های روانشناختی غیرمجاز در طی بازجویی، که به دلیل نبود شواهد فیزیکی واقعی انجام شده است.

گفتگو با یک قاتل: نوارهای تد باندی

کارگردان: جو برلینگر
۷/۸ :IMDb
راتن تومیتوز: ۵۶٪

سریال های جنایی بر اساس واقعیت

سریال گفتگو با یک قاتل: نوارهای تد باندی (Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes) داستان زندگی تد باندی، آدم‌کش زنجیره‌ای مخوف در دهه هفتاد میلادی را به تصویر می‌کشد.

بهترین سریال های جنایی بر اساس واقعیت از نظر شما کدام است؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظر شما چیست؟

Pin It