شخصیت منفی و شرور لازمه فیلم‌های ابرقهرمانی است اما در بسیاری از فیلم‌ها ، حضور یک شخصیت شرور و نابغه هیجان فیلم را بالا می‌برد. بدون دشمنان جذاب و دوست داشتنی ، حتی بهترین ویژگی‌های قهرمانی نیز خسته کننده و کلیشه‌ای به نظر می‌رسند. گاهی اوقات تلاش برای خلق یک شخصیت منفی تاثیرگذار در سینما از شخصیت قهرمان هم فراتر می‌رود و حتی شخصیتی کاریزماتیک به وجود می آید که شاید طرفداران بیشتری نسبت به قهرمان داستان داشته باشند. در این مطلب نگاهی می‌کنیم به بهترین شخصیت های منفی سینما .

بهترین شخصیت های منفی تاریخ سینما

از بین تعداد بسیار زیاد شخصیت‌های منفی و شروری که در سینما وجود دارد شاید انتخاب بهترین شخصیت های منفی سینما کار سختی باشد. در اینجا فهرستی از ۲۷ تا از بهترین شخصیت های شرور تاریخ سینما آشنا می‌شویم.

۲۷. بین

نام فیلم: شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises)
بازیگر: تام هاردی (Tom Hardy)
سال: ۲۰۱۲

شخصیت منفی بین

بین (Bane) شخصیت منفی و شروری است توسط چاک دیکستون، داگ موئنچ و گراهام نولان خلق شده‌ و به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان بتمن (Batman) معرفی شده است. شخصیت بین با هوشی استثنایی و قدرت بدنی فوق‌العاده معرفی شده که در ابتدا می‌تواند بتمن را شکست داده و او را به سیاه‌چالی بسیار عمیق می‌اندازد و شهر گاتهام را در دست می‌گیرد.

۲۶. فردی کروگر

نام فیلم: کابوس در خیابان الم (A Nightmare on Elm Street)
بازیگر: رابرت انگلاند (Robert Englund)
سال: ۱۹۸۴

شخصیت منفی فردی کروگر

فردی کروگر (Freddy Krueger) یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما است. کروگر یک شرور و روانی است که سعی دارد تعدادی دانش‌آموز را شکنجه و نابود کند؛ والدین دانش‌آموزان که از طریق قانون نمی‌توانند راه به جایی ببرند او را زنده زنده می‌سوزانند. فردی برای انتقام بازمی‌گردد.

۲۵. تانوس

نام فیلم: انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت (Avengers: Infinity War)
بازیگر: جاش برولین (Josh Brolin)
سال:  ۲۰۱۸

شخصیت منفی تانوس

تانوس (Thanos) موجود قدرتمندی است که می‌خواهد با جمع کردن سنگ‌های ابدیت بر تمام دنیا مسلط شود. تانوس یکی از قدرتمندترین و بهترین شخصیت های منفی سینما و دنیای مارول است.

۲۴. الکس دلارج

نام فیلم: پرتقال کوکی (A Clockwork Orange)
بازیگر: مالکولم مک داول (Malcolm McDowell)
سال: ۱۹۷۱

شخصیت منفی الکس دلارج

الکس دلارج (Alex Delarge) در فیلم روانشناسی پرتقال کوکی که یک فیلم درباره بیماری روانی است، توسط آنتونی برجس خلق شده است؛ او یک شخصیت منفی و روانی است که از آزار و اذیت دیگران به شدت لذت می‌برد و حتی هنگام گوش دادن موسیقی موسیقی بتهوون هم درباره کشتار و خونریزی رویاپردازی می‌کند.

۲۳. آرون استمپلر

نام فیلم: ترس کهن (Primal Fear)
بازیگر: ادوارد نورتون (Edward Norton)
سال: ۱۹۶۶

آرون استمپلر

یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما که ادوارد نورتون آن را بازی کرده، پسری جوان است که مرتکب قتلی وحشیانه شده اما به خاطر نمی‌آورد. وکیلش پس از مدت‌ها جستجو می‌فهمد که آرون استمپلر (Aaron Stampler) در واقع شخصیت دومی به نام روی دارد که از قتل و جنایت واهمه‌ای ندارد.

۲۲. لی وو جین

نام فیلم: پسر پیر (Old Boy)
بازیگر: یو جی-تائه (Yoo Ji-tae)
سال: ۲۰۰۳

شخصیت منفی

صحبت کردن درباره این شخصیت منفی داستان فیلم را فاش می‌کند. داستان فیلم درباره مردی است که در شب تولد دخترش ربوده شده و ۱۵ سال در یک اتاق زندانی می‌شود بدون اینکه کسی را ببینید یا حتی بداند چرا!

۲۱. ویتو کورلئونه

نام فیلم: پدرخوانده (The Godfather)
بازیگر: مارلون براندو
سال: ۱۹۷۲

بهترین شخصیت های منفی سینما

ویتو کورلئونه رئیس مافیایی زیرک معروف به پدر خوانده است که در عین این‌که پدر و همسری مهربان است شخصیت مافیایی‌اش خشن و تبهکار بوده اما این مانع از علاقه تماشاگران به این شخصیت نمی‌شود. کورلئونه یکی از محبوب‌ترین و بهترین شخصیت های منفی سینما است.

۲۰. کالوین کندی

نام فیلم: جنگوی زنجیرگسسته (Django Unchained)
بازیگر: لئوناردو دی کاپریو
سال: ۲۰۱۲

بهترین شخصیت های منفی سینما

کالوین کندی در این فیلم مزرعه‌دار ثروتمند و بسیار بی‌رحمی است که دو سیاهپوست در مزرعه‌اش کار می‌کنند و می‌خواهند از مرعه او فرار کنند. فیلم درباره بردگی سیاه‌پوستان آمریکای جنوبی است.

۱۹. جان دو

نام فیلم: هفت (Seven)
بازیگر: کوین اسپیسی
سال: ۱۹۹۵

بهترین شخصیت های منفی سینما

جان دو (John Doe) که یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما است، یک قاتل سریالی است که قتل‌هایش را بر اساس هفت گناه کبیره طراحی کرده است. کوین اسپیسی برای بازی در این نقش برنده جایزه سینمایی MTV بهترین شخصیت منفی شد.

۱۸. مامور اسمیت

نام فیلم: سه گانه ماتریکس (The Matrix)
بازیگر: هوگو ویوینگ (Hugo Weaving)
سال: ۱۹۹۹ – ۲۰۰۳

بهترین شخصیت های منفی سینما

مامور اسمیت (Agent Smith) شخصیت مخالف و دشمن نئو (با بازی کیانو ریوز) است که به شدت قدرتمند و باهوش بوده و در صورت آسیب می‌تواند خود را حیا کند. او که یک برنامه هوش مصنوعی است بعدها شورش می‌کند و به عنوان یک برنامه مستقل با کپی کردن خودش می‌خواهد بر ماتریکس تسلط یابد.

۱۷. گالوم

نام فیلم: ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings)
بازیگر: اندی سرکیس
سال: ۲۰۰۱ – ۲۰۰۳

شخصیت منفی  اسمیگل شخصیت منفی و بدذات سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها است که پس از دزدیدن حلقه از پسرعمویش او را می‌کشد و با استفاده از قدرت حلقه به آزار و اذیت دیگران می‌پردازد. گالوم (Gollum) لقبی است که دوستان اسمیگل برای اون گذاشته‌اند و به معنی شخصیت بدذات است.

۱۶. امپراتور پالپاتین

نام فیلم: مجموعه جنگ های ستارگان (Star Wars)
بازیگر: ایان مک‌ دیارمید
سال: ۱۹۸۰ – ۲۰۰۵

بهترین شخصیت های منفی سینما

امپراتور پالپاتین (Palpatine) یکی از بهترین سخصیت های منفی سینما و شخصیت خیالی مجموعه جنگ ستارگان و فرمانروای امپراتوری کهکشانی و استاد دارت ویدر (شخصیت ابرشرور) است.

۱۵. پرستار رچد

نام فیلم: دیوانه از قفس پرید (One Flew Over The Cuckoo’s Nest)
بازیگر: لوئیس فلچر
سال: ۱۹۷۵

بهترین شخصیت های منفی سینما

پرستار ریچد (Nurse Ratched) شخصیت منفی و ضدقهرمانی است که در یک بیمارستان روانی است که بسیار مستبد و بی‌احساس است. او یکی از شرورترین شخصیت های منفی زن تاریخ سینما است.

۱۴. آنتونیو سالیری

نام فیلم: آمادئوس (Amadeus)
بازیگر: ام. مورای آبراهام
سال: ۱۹۸۴

بهترین شخصیت های منفی سینما

آنتونیو سالیری یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما و یک شخصیت ظالم است که در قصر پادشاه آهنگساز است اما با آمدن آمادئوس موتسارت احساس خطر می‌کند و برای کنار زدنش نقشه‌های زیادی می‌کشد.

۱۳. انتون چیگور

نام فیلم: جایی برای پیرمردها نیست (No Country For Old Men)
بازیگر: خاویر باردم
سال: ۲۰۰۷

بهترین شخصیت های منفی سینما

انتون چیگور (Anton Chigurh) آدمکشی بی‌رحم است که از کشتن هیچکس ابایی ندارد. او که برای پیدا کردن پولی که دزدیده شده اجیر شده است با تنفنگش هرکسی که سر راهش قرار بگیرد کنار زده و به راحتی آدم می‌کشد. خاویر باردم برای ایفای این شخصیت منفی جوایز اسکار، گلدن گلوب و بفتا را از آن خود کرده است.

۱۲. لوکی

نام فیلم: ثور و اونجرز (Thor و Avengers)
بازیگر: تام هیدلستون
سال: ۲۰۱۱ – ۲۰۱۸

بهترین شخصیت های منفی سینما

لوکی یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما و یک شخصیت خیالی سری فیلم‌های ثور و انتقام‌جویان است که برادرخوانده و دشمن اصلی ثور است و به خدای شرارت و شاهزاده دروغ‌ها معروف است. تام هیدلستون نقش لوکی را در فیلم‌های سینمایی ثور (۲۰۱۱)، انتقام‌جویان (۲۰۱۲)، ثور: دنیای تاریک (۲۰۱۳)، ثور: راگناروک (۲۰۱۷) و انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸) بر عهده داشته‌ است.

۱۱. پاتریک بیتمن

نام فیلم: روانی آمریکایی (American Psycho)
بازیگر: کریستین بل
سال: ۲۰۰۰

بهترین شخصیت های منفی سینما

پاتریک بیتمن یکی از بهترین شخصیت های منفی و نماد طلم و شرارت است که ظاهری خوب و خوش‌تیپ دارد اما شب‌ها نقاب از چهره برداشته و به شکار ولگردها و زنان خیابانی می‌رود. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از برت ایستون الیس ساخته شده‌ است.

۱۰. نورمن بیتس

نام فیلم: روانی (Psycho)
بازیگر: آنتونی پرکینز
سال: ۱۹۶۰

بهترین شخصیت های منفی سینما

این فیلم از بهترین فیلم‌های ژانر وحشت تاریخ سینما است و شخصیت نورمن بیتس از شرورترین و بهترین شخصیت های منفی سینما محسوب می‌شود. نورمن صاحب متل بیتس است و پس از مرگ مادرش شخصیتی دوگانه پیدا می کند. سکانس حیرت‌انگیز «قتل زیر دوش حمام» در فیلم روانی چنان اهمیتی در تاریخ سینما دارد که در دانشکده‌های سینمایی تدریس می‌شود و توانسته تاریخ سینما را دگرگون کند.

۹. هانس لاندا

نام فیلم: حرامزاده های لعنتی
بازیگر: کریستف والتز
سال: ۲۰۰۹

بهترین شخصیت های منفی سینما

شخصیت شرور هانس لاندا که تارانتینو خلق کرده یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما و یک افسر بی‌رحم و درعین حال باهوش نازی است که در گرفتن و کشتن یهودی‌ها تخصص ویژه دارد؛ به حدی که به او لقب شکارچی یهود داده‌اند. به گفته تارانتینو شخصیت لاندا کامل ترین شخصیتی است که او تا به حال نوشته است. کریستوفر والتز برای بازی در این نقش برنده جوایز زیادی همچون گلدن گلوب، بفتا و اسکار شده است.

۸. نورمن استنسفیلد

نام فیلم: لئون: حرفه ای
بازیگر: گری الدمن
سال: ۱۹۹۴

بهترین شخصیت های منفی سینما

نورمن استنسفیلد شخصیت شرور و منفی فیلم لئون: حرفه‌ای یک مامور مبارزه با مواد مخدر است که خودش در کار قاچاق مواد و مصرفش نقش دارد. استنسفیلد یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما است و تاثیر شخصیت او به حدی است که از آن به عنوان شخصیتی که هزار شرور را به وجود آورده توصیف می‌کنند.

۷. جک تورنس

نام فیلم: درخشش
بازیگر: جک نیکلسون
سال: ۱۹۸۰

بهترین شخصیت های منفی سینما

شخصیت جک تورنس که یکی از مشهورترین و بهترین شخصیت های منفی سینما است، در واقع یک نویسنده است که با همسر و فرزندش در هتلی به عنوان سریادار استخدام می‌‌شود اما فضای وهم‌آلود و تنهایی موجب روانگسیختگی جک می‌شود به حدی که قصد کشتن همسر و فرزندش را می‌کند.

۶. لرد ولدمورت

نام فیلم: هری پاتر
بازیگر: رالف فاینز
سال: ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷

بهترین شخصیت های منفی سینما

لرد ولدمورت شخصیت آنتاگونیست هری پاتر و یکی از محبوب‌ترین  بهترین شخصیت های منفی سینما است که هدف این شخصیت خیالی حکمرانی بر جادوگران و کنترل دنیا است.

۵. هانس گروبر

نام فیلم: جان سخت
بازیگر: الن ریکمن
سال: ۲۰۰۴

بهترین شخصیت های منفی سینما

هانس گروبر شخصیت منفی مقابل جان مک‌کلین در فیلم جان سخت بی‌شک یکی از ماندگارترین و بهترین شخصیت های منفی سینما است که توسط الن ریکمن ایفا شده است. هانس گروبر رهبر یک گروه کوچک تروریستی است که می خواهد کنترل ساختمانی را که بروس ویلیس در نقش جان مک‌کلین در آنجا است را در دست بگیرد.

۴. تایلر داردن

نام فیلم: باشگاه مشت زنی
بازیگر: برد پیت
سال: ۱۹۹۹

بهترین شخصیت های منفی سینما

تایلر داردن با بازی بی‌نظیر برد پیت یک صابون‌ساز است که باشگاهی زیرزمینی را راه اندازی می کند که در آن افراد می توانند با مشت زدن به یکدیگر حالشان بهتر شود! کم کم فعالیت این باشگاه مشت‌زنی تغییر کرده و تروریستی می‌شود.

۳. هانیبال لکتر

نام فیلم: سکوت بره ها
بازیگر: آنتونی هاپکینز
سال: ۱۹۹۱

بهترین شخصیت های منفی سینما

هانیبال لکتر شخصیتی شرور در مجموعه رمان‌های توماس هریس است که روان‌پزشکی نابغه‌ است. هانیبال لکتر یکی از بهترین شخصیت های منفی سینما است که قاتل سریالی آدمخواری است که از طریق قدرت روانکاوی و شناخت شخصیت افراد می‌تواند دیگران را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را به انجام کارهای خطرناک وادار کند.

۲. جوکر

نام فیلم: شوالیه تاریکی
بازیگر: هیث لجر
سال: ۲۰۱۲

بهترین شخصیت های منفی سینما

شخصیت ابرشرور جوکر شخصیتی است که تمایل زیادی به آشفتگی دارد و شخصیت مقابل بتمن است. جوکر همیشه به‌عنوان یک مغز متفکر برای طراحی انواع نقشه‌های پلید و تبهکاری‌ها معرفی شده است. شوخی‌های دیوانه‌وار او یکی از نماد‌ها و المان‌های اصلی شخصیتی وی هستند.

۱. شخصیت منفی شماره یک : دارث ویدر

نام فیلم: جنگ ستارگان
بازیگر: دیوید پروز، جیمز ارل جونز، هایدن کریستنسن
سال: ۱۹۷۷

بهترین شخصیت های منفی سینما

مشهورترین، پلیدترین و بهترین شخصیت منفی تاریخ سینما متعلق به دارث ویدر ، شخصیتی خیالی در مجموعه داستان‌های جنگ ستارگان است. او فرمانده شیطان صفتی است که قوانین امپراتوری کهکشان را با جدیت در کهکشان به اجرا در می‌آورد و مرید امپراتور پالپاتین، لرد خبیث سیت است و از جنبه تاریک نیرو بهره می‌برد تا بیرحمانه اعضای جدای و اتحادیه شورشیان را تعقیب و نابود کند.

نظر شما درباره بهترین شخصیت های منفی سینما چیست؟ بهترین شخصیت منفی تاریخ سینما به نظر شما چه کسی است؟ اگر به سینما علاقه دارید، حتما بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It