سریال Black Mirror یا آینه سیاه یکی از منحصربه‌فردترین و تحسین برانگیزترین محصولات تلویزیون است که نباید آن را از دست بدهید. زندگی ما در حال حاضر با تکنولوژی گره خورده و همین موضوع موجب ساخت فیلم‌ها و سریال‌های زیادی در سینما و تلویزیون شده است. اما سریال بلک میرور در کنار معرفی فناوری‌های دیوانه‌وار و افسارگسیخته، زندگی انسان‌ها تحت تاثیر آن را به تصویر می‌کشد.

سریال آینه سیاه ( Black Mirror )

سریال آنتولوژی بدین معنا است که دنباله‌دار نیست و هر اپیزود آن، ساختار و عوامل جداگانه‌ای دارد و داستان تازه‌ای را روایت می‌کند. سریال آینه سیاه اولین‌ بار با ۳ اپیزود، در پاییز سال ۲۰۱۱ از کانال ۴ بریتانیا پخش شد. در سپتامبر ۲۰۱۵، نتفلیکس حق ساخت سریال را خرید و از فصل سوم تا فصل پنجم آن و همچنین فیلمی با عنوان «آینه سیاه، بندراسنچ» توسط این کمپانی ساخته و پخش شده است. سریال بلک میرور توسط چارلی بروکر نوشته شده است. به گفته بروکر ایده ساخت این سریال را از سریال مشهور «منطقه گرگ و میش» الهام گرفته‌ است.

سریال Black Mirror

آینه سیاه یکی از عجیب‌ترین و خلاقانه‌ترین سریال‌هایی است که تاکنون ساخته شده‌ است. این سریال به‌ طور علنی نقدی آشکار بر روابط انسانی و تکنولوژی دارد و سعی دارد به بیننده در مورد این شیوه زندگی اسفبار هشدار دهد. اعتیاد به تکنولوژی، نظام سرمایه داری، زندگی سیاست‌مداران و قانون قضایی و پور.نوگرافی و میل مردم به خشونت مجازی تنها بخشی از چیزهایی هستند که در سریال به آن‌ها پرداخته می‌شود.

سریال آینه سیاه

آینه سیاه تا پایان فصل پنجم آن، در وبسایت راتن تومیتوز نمره ۸۴ از ۱۰۰ را گرفته‌است. در متاکریتیک هم نمره ۷۶/۱۰۰ را از منتقدان دریافت کرده‌ است. همچنین این سریال از نظر کاربران سایت IMDB یکی از ۲۵۰ سریال برتر تاریخ است و رتبه آن ۹\۸ است. بلک میرور نقدهای بسیار مثبتی از منتقدان و تماشگران دریافت کرده است و همچنین موفق به دریافت جوایز مختلفی شده است. دو اپیزود سن‌یونیپرو (از فصل ۳) و یواس‌اس کالیستر (از فصل ۴)، در مجموع موفق به کسب شش جایزه امی از جمله بهترین فیلم تلویزیونی و بهترین فیلم‌نامه شدند.

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

از آنجایی که آینه سیاه داستان و ژانرهای مختلفی را در بر می‌گیرد، امتیازها و بازخوردهای متفاوتی را هم دریافت کرده است. گرچه هر یک از قسمت‌های سریال کنایه‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارند اما برخی از بهترین قسمت‌های سریال Black Mirror بدین شرح است:

همین الان برمی‌گردم؛ فصل دوم، قسمت اول

سریال بلک میرور

این قسمت از سریال آینه سیاه (Be Right Back)، داستان زندگی مارتا را دنبال می‌کند که دوست‌ پسرش، «اَش» را در یک سانحه تصادف از دست می‌دهد و رباتی را خریداری می‌کند که با توجه به سابقه فعالیت «اَش» در اینترنت و به کمک هوش مصنوعی، نسخه بازسازی شده‌ای از او است.

این قسمت تلاش انسان برای مقابله با غم و اندوه از دست دادن عزیزان با استفاده از تکنولوژی را نشان می‌دهد . شاید این قسمت را بتوان غم‌انگیزترین اپیزود سریال دانست؛ چرا که نشان می‌دهد پروفایل‌های ما در رسانه‌های اجتماعی و فعالیت‌های آنلاین‌ ما با کسی که در واقعیت هستیم فرق می‌کند.

کریسمس سفید؛ اپیزود ویژه کریسمس ۲۰۱۴

سریال Black Mirror

این اپیزود از سریال Black Mirror که از سه داستان تشکیل شده و در انتها همه آن‌ها به هم وصل می‌شوند، حول محور دو شخصیت شروع می‌شود که در کلبه‌ای در برف بوران داستان زندگی‌شان را برای یکدیگر تعریف می‌کنند. در این قسمت تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای همچون لنزی مانند عینک گوگل گلس در درون چشم هر شخص قرار دارد که با آن می‌توانند در دنیای واقعی افراد را بلاک کنند و همچنین قرار گرفتن قطعه‌ای به نام کلوچه در جمجمه با توان کپی کردن مغز که می‌تواند فردی مجازی مطابق هرشخص را بسازد نشان‌ داده می‌شود؛ اما آیا این تکنولوژی‌ها به خودی خود بد هستند یا نوع استفاده انسان‌ها از آن؟

تمام خاطرات تو؛ فصل اول، قسمت سوم

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

داستان این قسمت از سریال بلک میرور یک تکنولوژی را نشان می‌دهد که افراد قادر هستند تا به وسیله لنزهایی مخصوص، هرچه که را می‌بینند ضبط کرده و به وسیله کنترل کوچکی آن را بر روی نمایشگر با دیگران به اشتراک بگذارند. این اپیزود تاثیر مستقیم تکنولوژی روی روابط انسان‌ها با یکدیگر و همچنین توانایی تکنولوژی در از بین بردن ویژگی «فراموشی» انسان به چالش کشیده می‌شود.

سن جونیپرو؛ فصل سوم، قسمت چهارم

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

این اپیزود از سریال Black Mirror روایتگر یک عشق در یک شهر تخیلی به نام سن جونیپرو (San Junipero)  است که توسط واقعیت مجازی ایجاد شده و به افراد اجازه می‌دهد تا در هنگام پیری و حتی بعد از مرگ، به وسیله ذهن خود توانایی زندگی در این شهر را داشته باشند. در این قسمت، فناوری نه به عنوان جنبه تاریکش بلکه به عنوان تنها راه‌ حل انسان برای نجات از تنهایی و مرگ معرفی می‌شود. در واقع در این اپیزود، تکنولوژی بزرگ‌ترین دغدغه انسان یعنی مرگ را حل می‌کند.

خرس سفید؛ فصل دوم، قسمت دوم

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

این اپیزود از سریال Black Mirror ، داستان ویکتوریا را روایت می‌کند که نمی‌داند کیست و خود را در مکانی می‌یابد که ظاهرا تمامی اطرافیانش توسط یک سیگنال تلویزیونی کنترل می‌شوند. این اپیزود سورئال و سراسر استرس‌زا با پایان‌بندی که این استرس را چند برابر می‌کند، یک دنیای دستوپیایی ترسناک را نشان می‌دهد که سیستم مجازات نیز با تکنولوژی تغییر یافته و جنایت‌های وحشتناکی که جنایتکاران مرتکب شده‌اند باعث شده تا بقیه هم در جواب دست به جنایت بزنند.

شاید این اپیزود مثالی باشد برای علاقه انسان‌ها به مجازات. در آخر این سوال به وجود می‌آید که آیا قصاص جنایتکار درست است؟ در این صورت آیا خود ما هم جنایتکار نمی‌شویم؟ ما هم به عنوان بیننده چطور؟ ما نیز مثل تماشاگران ویکتوریا، شکنجه‌ یک نفر دیگر را به عنوان سرگرمی تماشا می‌کنیم. در واقع، این اپیزود فرهنگ جاری ما در موضوع مجازات را به انتقاد می گیرد که استهزا و اذیت و آزار دیگران را با لباس مبدل سرگرمی به نمایش می‌گذارد. این اپیزود به بررسی لایه‌هایی مختلف از زندگی اجتماعی همچون عادی سازی خشونت، تأثیر تکنولوژی بر افکار عمومی و مفهوم واقعی عدالت در سیتم‌های قانونی می‌پردازد.

سقوط آزاد؛ فصل سوم، قسمت اول

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

این اپیزود از سریال Black Mirror دنیایی را ترسیم می‌کند که در آن که مردم می‌توانند با استفاده از موبایل خود از یک تا پنج ستاره به افراد مختلف، امتیاز بدهند. مجموع امتیاز هرکس بر وضعیت اجتماعی و اقتصادی او تأثیر دارد. سقوط آزاد بازتاب وضعیت امروزی ماست؛ در این قسمت می‌بینیم که چطور زندگی واقعی آدم‌ها با چیزی که در دنیای مجازی از خود نشان می‌دهند زمین تا آسمان فرق دارد و تنها تلاش برای گرفتن لایک در فضای مجازی است. این قسمت دنیایی را ترسیم می‌کند که لذت مورد تایید قرار گرفتن توسط دیگران در شبکه‌های اجتماعی طوری از کنترل خارج شده که تمام جامعه را فراگرفته‌ است.

یواس‌اس کالیستر؛ فصل چهارم قسمت اول

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

این اپیزود از سریال آینه سیاه درباره یک برنامه‌نویس منزوی به نام رابرت دالی است که علی‌رغم استعدادش دائما در محل کار خود مورد تحقیر قرار می‌گیرد. او یک بازی آنلاین چند لایه بر اساس DNA همکارانش می‌سازد و آن‌ها را در این بازی شبیه‌سازی می‌کند. رابرت در بازی فرمانده یک سفینه به نام USS Callister است و همکارانش همگی تحت فرماندهی او هستند و با آن‌ها بدرفتاری می‌کند.

پانزده میلیون امتیاز؛ فصل اول قسمت دوم

بهترین قسمت های سریال Black Mirror

داستان این اپیزود از سریال Black Mirror درباره‌ دنیایی است که مردم در ازای رکاب زدن دوچرخه‌هایی ثابت برای تولید برق، امتیاز دریافت می‌کنند و با آن می‌توانند مایحتاج خود را تهیه کنند.یک برنامه استعدادیابی وجود دارد که به انسان‌ها رویای فرار از این زندگی را می‌دهد. این اپیزود نقدی آشکار بر نظام سرمایه داری است و تصویری مدرن از روزمرگی و کار مداوم امروزه همه ما برای به دست آوردن کمترین مایحتاج زندگی است.

از دیگر اپیزودهای محبوب و خوب سریال Black Mirror می‌توان به منفور در کشور (فصل سوم، اپیزود ششم)، هنگ د دی‌جی (فصل چهارم، اپیزود چهارم)، موزه سیاه (فصل چهارم، اپیزود ششم)، خفه شو و برقص (فصل سوم، اپیزود سوم) و آزمایش بازی (فصل سوم، اپیزود دوم) اشاره کرد.

اپیزود مورد علاقه شما در سریال آینه سیاه کدام است؟ کدام اپیزود از سریال Black Mirror را به دیگران پیشنهاد می دهید؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

  1. شوکه کننده ترین اپیزودش همون اپیزود اول بود. از همون اپیزود خلاقیت و تفاوتشو نشون داد. عالیه

نظر شما چیست؟

Pin It