کمتر کسی است که به موسیقی علاقه داشته باشد اما نام باب دیلن (Bob Dylan) را نشنیده باشد. دیلن را نابغه ادبیات و موسیقی می‌دانند و برخی از هم‌نسلانش او را شکسپیر زمانه نامیدند؛ چرا که نوبل ادبیات را به خاطر اشعار تاثیرگذارش دریافت کرد. در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده‌های موسیقی خارجی و غیر ایرانی ، با بیوگرافی باب دیلن ، نماد موسیقی اعتراضی در جهان بیشتر آشنا می‌شویم.

بیوگرافی باب دیلن

رابرت آلن زیمرمن، مشهور به باب دیلن (Bob Dylan)، ترانه‌سرا، آهنگساز و خواننده فولک راک اهل مینه‌سوتای آمریکا بود که در سال ۱۹۴۱ به دنیا آمد. دیلن را یکی از تاثیرگذارترین خواننده‌های ترانه‌سرا در قرن بیست و یکم می‌دانند که با آهنگ‌های خود به بیان مسائل اجتماعی و سیاسی پرداخته و ترانه‌هایی که سروده، به‌اندازه معنا و مفهوم، جذابیت نیز دارد و در میان هم‌نسل‌های خود به شکسپیر ترانه‌سرایان معروف شده است.

این خواننده افسانه‌ای همچنین جوایز گرمی، اسکار و گلدن گلوب و همچنین نشان افتخار آزادی رئیس جمهوری و جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرده ‌است.

بیوگرافی باب دیلن

پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، باب دیلن به دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس رفت و در کنار تحصیل شروع به اجرای آهنگ‌های فولک و کانتری در کافه‌های محلی کرد و نام « باب دیلن » را برای خود انتخاب کرد که از نام شاعر اهل ولز با نام دیلن توماس الهام گرفته است.

دیلن تحصیلاتش را ادامه نداد و در پاییز ۱۹۶۱، پس از اینکه یکی از اجراهایش، جنجالی را در نیویورک ‌تایمز به راه انداخت، قرارداد ضبط و همکاری با شرکت کلمبیا رکوردز را امضا کرد که در آن به طور قانونی لقب خود را به دیلن تغییر داد.

موسیقی باب دیلن

اولین ترانه مهم باب دیلن «دمیدن در باد (Blowin’ In The Wind)» در سال ۱۹۶۲ اولین گام بلندش به سوی قله‌ها بود و در آن به پرسش های عمیق و بنیادی در مفاهیم هستی، جنگ، صلح و آزادی می‌پردازد.

Bob Dylan
Blowin’ in the Wind
Bob Dylan Blowin’ in the Wind

 

بخشی از متن این ترانه از باب دیلن :

یک کوه مگر چند سال بر جا می‌ماند
پیش از آن‌که دریایش بشوید و با خود ببرد؟
مگر انسان چند سال زنده می‌ماند
پیش از آن‌که بتواند به آزادی برسد؟
و یک نفر چند بار می‌تواند سر بچرخاند
و وانمود کند که چیزی نمی‌بیند؟
پاسخش، دوست من، دارد با باد می‌رود
پاسخش در باد می‌رود

آلبوم های باب دیلن

باب دیلن در ماه مارس همان سال اولین آلبوم خود را در ژانر فولک، بلوز و کاسپل به نام «باب دیلن» با سرمایه کلمبیاریکوردز و حمایت جانی کش منتشر کرد که چندان به آن اعتنا نشد اما با دومین آلبومش در سال ۱۹۶۳ بود که به عنوان یکی از صداهای اصلی و شاعرانه تاریخ موسیقی محبوب آمریکا مطرح شد.

آلبوم های باب دیلن

آلبوم بعدی او به نام «زمانه در تغییر است ( The Times They Are A-Changin)، باب دیلن را به عنوان آهنگساز مسلم جنبش‌های اعتراضی دهه ۶۰ معرفی کرد، شهرتی که تنها پس از همکاری او با یکی اسطوره‌های موسیقی فولک و کنشگر اجتماعی، جون بایز در سال ۱۹۶۳ به طرز چشمگیری افزایش یافت.

«همچون یک خانه به دوش (Like a Rolling Stone)» یکی از بهترین و تأثیرگذارترین آثار باب دیلن است که قبلا توسط او به صورت یک داستان کوتاه نوشته شد و به مرور زمان به ترانه تبدیل و در سال ۱۹۶۵ آن را ضبط کرد. سبک این ترانه هارد راک بود. در نام این ترانه نوعی همدلی با شخصیتی مطرود و به تعبیری خانه به دوش بود که در عین دورماندن از فضای بورژوازی مرسوم، پویایی و امکان تغییر در هر لحظه را برای خود حفظ می کرد. عنوان ترانه در عین حال به ضرب المثل «بر سنگ غلتان خزه سبز نمی شود» اشاره می‌کرد. این ترانه در رده‌بندی «۵۰۰ ترانه برتر همه دوران» مجله رولینگ استون در رتبه اول قرار دارد.

با داشتن بیش از ۳۵ آلبوم، باب دیلن علاوه بر بردن جایزه گرمی، اسکار و گلدن گلوب، نشان افتخار آزادی رئیس جمهوری را از رئیس‌ جمهور باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ دریافت کرده است. در ۱۳ اکتبر سال ۲۰۱۶، خواننده افسانه‌ای در رشته ادبیات برنده جایزه نوبل ادبی شد و نخستین باری بود که این جایزه به یک موسیقیدان اهدا می‌شد. Bob Dylan نخستین آمریکایی بود که از زمان تونی موریسون، رمان‌نویس در سال ۱۹۹۳ ، مفتخر به دریافت جایزه از آکادمی سوئد شد و به خاطر ایجاد عبارات جدید شاعرانه در چارچوب بهترین آهنگ سنتی آمریکایی مورد تمجید قرار گرفت. گرچه برای دریافت آن حضور نیافت و هرگز درباره این جایزه سخنی نگفت.

موسیقی باب دیلن

باب دیلن در سال ۱۹۸۲ به تالار مشاهیر ترانه‌سرایان و در سال ۱۹۸۸ به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافت. برخی آلبوم‌ها و تک‌ترانه‌های او نظیر بزرگراه ۶۱ دیدار دوباره، بلوند بر بلوند، آقای تمبورین من، چون یک خانه‌به‌دوش و دمیدن در باد در تالار مشاهیر گرمی قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۰۸ دیلن جایزه ویژه پولیتزر را برای «تأثیر ژرفی که با آفرینش اشعاری با قدرت شاعرانه فوق‌العاده بر موسیقی عامه‌پسند و فرهنگ آمریکا گذاشت» به دست آورد.

زندگی خصوصی دیلن

در سال ۱۹۶۱ باب دیلن عاشق هنرمندی با نام سوز راتلو (Suze Rotolo) شد و عشق آن‌ها چند سال ادامه پیدا کرد تا این‌که در نهایت سوز راتلو از رابطه باب دیلن و خواننده‌ای با نام جون بایز (Joan Baez) باخبر شد و باب را تنها گذاشت. باب دیلن جون بایز را نیز به عشق سارا لوندز (Sara Lownds)، که یک مدل بود، ترک گفت و در نهایت در سال ۱۹۶۵ با سارا ازدواج کرد و در سال ۱۹۷۷ از هم جدا شدند، چهار فرزند با نام‌های جسی، آنا، سامویل و جیکوب داشتند که آخری به خواننده اصلی گروه راک Wallflowers تبدیل شد. دیلن همچنین سرپرستی دختر لاندز، ماریا، را نیز پذیرفته بود.

باب دیلن و جون بائز

سال گذشته مستندی درباره باب دیلن به کارگردانی مارتین اسکورسیزی منتشر شد که با استقبال زیادی مواجه شد و به عنوان یکی از بهترین مستندهای ۲۰۱۹ و همچنین یکی از بهترین مستندها درباره موسیقی شناخته شد.

باب دیلن برخلاف بسیاری از هنرمندان که حاضر هستند هنر خود را با هر قیمتی به‌ فروش برسانند، هرگز اجازه نداد آهنگ‌هایش سانسور شود و به همین دلیل نیز خواننده‌ای مستقل شناخته شد و بیشتر مورد توجه جامعه آمریکا قرار گرفت. از دیگر جوایز او می‌توان «نشان ملی هنر» سال ۲۰۰۹ و لژیون دونور ۲۰۱۳ نام برد که مانند نوبل و ۴۳ جایزه دریافتی و ۲۷ نامزدی جوایز دیگر اغلب با بی اعتنایی باب دیلن مواجه شدند. هرچه باشد او سنگ غلتانی است در مسیر باد!

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It