بوریس بیژن صابری طراح مد ایرانی است که نامی درخشان در صنعت مد و فشن دنیا به شمار می‌رود. در این مطلب از معرفی طراحان ایرانی با بیوگرافی بوریس بیژن صابری، طراح لباس ایرانی آشنا می‌شویم.

بیوگرافی بوریس بیژن صابری

بوریس بیژن صابری طراح مد مردانه دو ملیتی است. بوریس در ۲۰ شهریور ۱۳۵۷ در مونیخ از پدر ایرانی و مادر آلمانی به دنیا آمد که همین امر نقشی اساسی در طراحی‌هایش دارد و سیستم دوگانه سنت شرق و غرب در طراحی‌های او دیده می‌شود. پدر و مادرش هر دو در صنعت مد فعال بوده‌اند و تا تولد او شرکت تولید پوشاک خود را اداره می‌کردند. او از دوران نوجوانی توجه زیادی به لباس پوشیدن داشت و همیشه در لباس‌هایی که از بازار می‌خرید تغییراتی می‌داد و برای عوض کردن مدل لباس‌های خود از چرخ ‌خیاطی پدرش استفاده می‌کرد.

بوریس بیژن صابری

بوریس بیژن بعد از یک سفر تفریحی به اسپانیا تصمیم گرفت که مدرک رشته مد را در بارسلون بگیرد. شهری که به او اجازه بدهد آزادانه سبکش را شکل بدهد. او پس از پایان تحصیل در بارسلونا مارک پوشاکی با نام خود را در سال ۲۰۰۷ به صنعت مد معرفی کرد. او که اکنون کارگاهی در منیسترل د منتسرات در نزدیکی بارسلون دارد که متخصصان زیادی با او در آنجا همکاری می کنند.

بوریس بخاطر اعتقادش به رمز اعداد، تاریخ‌های متعددی مربوط به اعضای خانواده اش را روی بدن خود خالکوبی کرده و عدد یازده که تاریخ تولد خودش نیز هست را به شکل‌های مختلف در طراحی لباس‌هایش نشان می دهد.

بوریس بیژن صابری

پس از این‌که بوریس‌بیژن اولین بار در هفته مد پاریس کالکشن طراحی‌هایش را به نمایش گذاشت مورد توجه اهالی دنیای مد قرار گرفت؛ به گونه ای که اکنون جزو ۱۰۰ طراح رسمی در هفته مد پاریس قرار دارد. ویژگی لباس‌های او دقت در جزییات دوزندگی و استفاده از مواد خاص یا حتی غیر معمول در لباس است. بوریس بیژن کسی بود که با کمک لابراتوار پژوهش چرم اسپانیا، چرم شفاف را ابداع کرد و با آن کلکسیون کت و دستکش و کفش و کیفی تولید کرد که کلکسیونرها به عنوان یک اثر هنری خریداری کردند و باعث شهرت او در دنیای مد غرب شدند.

صابری برای طراحی لباس‌های خود بیشتر از پارچه‌های تیره رنگ که جنس زبر و خشنی دارند استفاده می‌کند. خود او اعتقاد دارد که هر سلیقه و تمایلی پیش‌زمینه‌ای در گذشته افراد دارد و علاقه خاص خود به رنگ سیاه را متاثر از لباس سیاهی می‌داند که در دوران کودکی به تن مادرش می‌دیده است و علاقه زیادی به آن داشته است.

بوریس بیژن صابری
لباس‌های او از سوی بسیاری از ناقدان مد با کارهای «آن دم‌اویه‌میستر»، طراح معروف بلژیکی مقایسه می‌شود. چرا که ایده‌ طراحی‌هایشان برای شبیه به هم است و هر دو جزو طراحان آوانگارد و پیشرو محسوب می‌شوند. کارهای صابری همیشه سوال برانگیز بوده و شاید بیشتر از هر طراحی شخصا درگیر تولید تک تک لباس‌هایی است که به ۶۳ فروشگاه در ۲۱ کشور دنیا فرستاده می‌شود. به گفته منتقدی ارهای بوریس بیژن بی زمان است در نگاه اول می تواند متعلق به هزار سال گذشته یا هزار سال آینده باشد.

شهرت بوریس بیژن صابری در حدی است که کارل لاگرفلد طراح مشهور مارک لباس شانل لباس‌های صابری را بر تن می‌کرد و مدیر انجمن صنفی خیاطان در فرانسه در جریان هفته مد پاریس به دیدن آثار او می‌رود. این می‌تواند گویای کیفیت و سطح بالای فعالیت‌ صابری در این زمینه باشد.

بوریس بیژن صابری

در سال ۲۰۱۳ بوریس بیژن لاین دیگری از طراحی های خود با نام «۱۱ بوریس بیژن صابری (۱۱by Boris Bidjan Saberi) که تمرکزش بیشتر بر فشن خیابانی و پوشاک اسپرت است را راه‌اندازی کرد که قیمت پایین‌تری نسبت به لاین اصلی برندش دارند. در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار صنعت فشن خیابانی توسط HypeBeast HB100 معرفی شد.

اگر به مد و فشن علاقه دارید، ما هر ماه در مجله ویتال استایل‌ ها، برندها و طراحان ایرانی و خارجی مختلفی به شما معرفی می‌کنیم. بخش فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It