گروه Camel (کمل) گروه پراگرسیو راک انگلیسی است که با وجود عدم کسب محبوبیت گسترده بر هنرمندان زیادی تاثر گذاشته و یکی از بهترین گروه های موسیقی پراگرسیو راک در دنیا به شمار می‌رود. در ادامه معرفی خواننده‌ها و گرو‌های موسیقی خارجی ، امروز به سراغ بیوگرافی گروه Camel (کمل) گروه پراگرسیو راک انگلیسی رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

بیوگرافی گروه Camel (کمل)

گروه کمل (Camel) در سال ۱۹۷۲ میلادی در گیلفورد انگلستان تشکیل شد. پیش از این‌که اندرو لاتیمر (Andrew Latimer) گیتاریست افسانه‌ای و رهبر گروه، اندی وارد (Andy Ward) درامز و داگ فرگوسن (Doug Ferguson) گروه کمل را تشکیل دهند، گروهی سه نفره به نام برو (Brew) داشتند اما پس از ملحق شدن پیتر باردنز (Peter Bardens) به آن‌ها، نام گروه را به Camel تغییر دادند.

بیوگرافی گروه Camel (کمل)

گروه Camel (کمل) پس از امضای قرارداد با شرکت موسیقی MCA Records، آن‌ها اولین آلبوم خود را با نام Camel در سال ۱۹۷۳ منتشر کردند. در سال ۱۹۷۴، کمپانی ضبط موسیقی خود را به زیر مجموعه دکا (Decca) به نام گاما (Gama) تغییر دادند و آلبوم سراب (Mirage) را منتشر کردند. آلبوم دوم گرچه در انگلستان به موفقیت نرسید اما توانست در آمریکا به موفقیت برسد. اما آلبومی که توانست  به موفقیت بیشتری برسد و از سد رقبا عبور کند، آلبوم غاز برفی (Snow Goose) بود که توانست به فهرست ۳۰ اثر برتر سال ۷۵ بریتانیا وارد شد. هرچند آلبوم بعدی آن‌ها به نام Moonmadness موجب کاهش شنوندگان بریتانیایی شد، اما در آمریکا موفقیت بیشتری کسب کرد و به رتبه ۱۱۸ دست یافت که تا آن زمان بالاترین رتبه آن‌ها در آمریکا محسوب می‌شد.

گروه Camel (کمل)

پس از سومین آلبوم بود که داگ فرگوسن گروه را ترک کرد و ریچارد سینکلر (Richard Sinclair) از گروه Caravan جانشین او شد. در همین زمان آن‌ها عضو دیگر، به نام مل کالینز (Mel Collins)، نوازنده ساکسوفون  را نیز به خود جذب کردند. به طور کلی گروه Camel تا به امروز، چندین بار فعالیت خود را متوقف کرده و اعضایش دستخوش تغییر بوده‌اند و تنها اندرو لاتیمر است که عضو ثابت این گروه بوده است. اواسط دهه ۱۹۸۰ گروه به مدت هفت سال متوقف شد اما در سال ۱۹۹۱ با آلبوم غبار و رویاها (Dust and Dreams) فعالیت خود را شروع کردند. این آلبوم با الهام از کتاب خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین بک ساخته شده و آلبومی بسیار موزون، آرام و تاثیرگذار  بوده که بی‌شباهت با آلبوم‌های اولیه گروه است.

کمل تاکنون ۱۴ آلبوم استودیویی منتشر کرده که آخرین آلبوم آن‌ها با نام یک اشاره و یک چشمک (A Nod and a Wink) در سال ۲۰۰۲ منتشر شده است. گرچه از این سال دیگر آلبومی منتشر نکرده‌اند اما گروه به تورهای خود ادامه می‌دهند. یکی از آلبوم‌های مشهور گروه Camel آلبوم مسافر بی‌حرکت (Stationary Traveller) است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. این آلبوم از دو بخش شدن شهر برلین با دیوار برلین الهام گرفته بود و بار دیگر کمل را به اوج موفقیت رساند.

Camel
Rajaz
CamelRajaz

 

آلبوم رجز (Rajaz) که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، یکی دیگر از آلبوم‌های مشهور گروه کمل است که با انتشار آن موقعیت خود را در عرصه موسیقی بیش از پیش مستحکم کردند. این آلبوم با ترکیبی از فضاهای خاص محلی عربی اثری متفاوت را ارائه داده است.

موسیقی گروه Camel (کمل) بیشتر بی‌کلام و ملودیک است و تلفیقی از المان‌های مختلف موسیقی راک، جاز، بلوز، فولک و کلاسیک و الکترونیکا تشکیل شده است. همچنین گروه به عنوان یکی از موثرترین گروه‌ها بر زیر ژانر نئو پراگرسیو راک شناخته می‌شود که بر هنرمندان بعد از خود همچون ماریلیون (Marillion) و Opeth تأثیر گذاشته است.

نظر شما درباره گروه Camel (کمل) چیست؟ شما کدام آهنگ گروه Camel را دوست دارید؟ اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۲ نظر

  1. با سلام
    دوستان من حدود ۱۵ ساله دارم تو POST ROCK و PROGRESSIVE وول می خورم . تازه دیشب خیلی اتفاقی با اهنگر RAJAZ آشنا شدم .
    صدا متن گیتار الکتریک ریتم بسیار قوی و تاثیر گذار . نمیشه به چشم یه اثر FOLK اصلا بش نگاه کرد اگر چه تاثیر گرفته از فرهنگ و ملودی عربی تو این اهنگ ( از متن اهنگ پیداست ) . ولی چیزی که هست اینه که کاش زود تر با این نوابق آشنا می شدم .

  2. سلام
    من حدود بیست و دو سال هست که شنونده کارهای این گروه هستم و هیچوقت از شنیدن کارهاشون خسته نمیشم.البته موسیقیهای قدیمی رو تو هر سبکی گوش دادم و از هر کدو بهترینهاش رو انتخاب کردم. تو این سبک واقعا کار کمل با گروههای دیگه قابل مقایسه نیست و چند پله بالاتر بوده. مخصوصا ۳ البوم استودیویی دهه ۸۰ میلادی و آلبوم لایو ۱۹۸۴شون رو خیلی دوست دارم. اگر کسی بخواد شنونده واقعی موسیقی باشه به دور از این فضای پوچ و بی معنای موسیقی تو این زمان حال ما،به نظرمن بهتره این کارهای موندگار گروه کمل رو بشنوه.

نظر شما چیست؟

Pin It