از علاقمندان به موسیقی و علی‌الخصوص موسیقی راک کمتر کسی است که نام کلد پلی را نشنیده باشد؛ گروه موسیقی کلدپلی (Coldplay) یکی از موفق‌ترین و پرافتخارترین گروه‌های راک بریتانیا در قرن بیست و یکم است. در ادامه معرفی‌ گروه‌های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی کلد پلی بیشتر آشنا می‌شویم.

بیوگرافی کلدپلی

گروه کلدپلی (ColdPlay) در سال ۱۹۹۶ در لندن شکل گرفته است. این گروه چهار نفره که متشکل از کریس مارتین (نوزانده پیانو و خواننده)، جانی باکلند (گیتاریست)، گای بریمن (بیسیست) و ویل چمپیون (درامر) در کالج دانشگاهی لندن و از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ با هم همکلاسی بودند و در مدت همکاری خود در گروه، نام خود را از «پکتورالز» به «ستاره دریایی» و سپس «کلدپلی» تغییر دادند.

کلد پلی

طی این مدت، کلدپلی دو مینی آلبوم با نام های Safety در سال ۱۹۹۸ و The Blue Room در سال ۱۹۹۹ را ضبط و منتشر کردند. پس از امضای قرارداد با شرکت موسیقی پارلوفون، فروش آلبوم هایشان افزایش پیدا کرد.

آلبوم های کلد پلی

کلدپلی نخستین آلبوم خود به نام «چترهای نجات (Parachutes)» را در سال ۱۹۹۹ منتشر کرد که نامزد جایزه مرکوری شد و جایزه آلبوم آلترناتیو سال را در مراسم گرمی ۲۰۰۲ را به دست آورد. آهنگ «زرد (Yellow)» از این آلبوم باعث شهرت جهانی این گروه راک انگلیسی شد و به عنوان یکی از بهترین آهنگ عاشقانه تمام دوران‌ها شناخته شده است.

 

Coldplay
Yellow
ColdplayYellow

 

دومین آلبوم گروه «یورش خون به سر (A Rush of Blood to the Head)» در سال ۲۰۰۲، تحسین منتقدان را برانگیخت و جایز بهترین آلبوم سال NME و ۳ جایزه گرمی را از آن خود کرد.

آلبوم بعدی آن‌ها، ایکس‌ و ایگرگ (X&Y)  بود که بهترین آلبوم پرفروش جهان در سال ۲۰۰۵ و سومین آلبوم پرفروش تاریخ موسیقی انگلستان شد و بیشترین نظرات مثبت را دریافت کرد. آهنگ «سرعت صوت (Speed of Sound)» از این آلبوم جایزه بریت را کسب کرد.

چهارمین آلبوم استودیویی کلد پلی با نام «زنده‌ باد زندگی یا مرگ و همه دوستانش (Viva la Vida or Death and All His Friends)»، در سال ۲۰۰۸ منتشر شد که پرفروش‌ترین آلبوم در سراسر جهان در سال ۲۰۰۸ شناخته شد. بی‌بی‌سی این آلبوم را «یکی از سریع‌ترین رکوردهای فروش در تاریخ انگلستان» نامید. این آلبوم در ۷ بخش از جایزه گرمی نامزد شد و در سه بخش بهترین آلبوم راک، بهترین اجرای پاپ گروهی و جایزه گرمی بهترین ترانه سال جایزه دریافت کرده‌ است.

گروه کلدپلی

کلدپلی در اکتبر ۲۰۱۱، پنجمین آلبوم استودیویی خود با نام «مایلو زایلوتو (Mylo Xyloto)» را منتشر کرد که در صدر چارت موسیقی بیش از ۳۴ کشور قرار گرفت و پرفروش‌ترین آلبوم راک بریتانیایی در سال ۲۰۱۱ شد و نقدهای بسیار خوبی را با خود به همراه آورد. در سال ۲۰۱۴، آن‌ها ششمین آلبوم را با نام «داستان‌های ارواح (Ghost Stories)» منتشر کردند که نظرات متفاوتی نیز دریافت کرد و در صدر چارت پرفروش‌ترین آلبوم در چندین کشور قرار گرفت.

کلدپلی و شکیرا

در دسامبر ۲۰۱۵، گروه هفتمین آلبوم خود را با نام یک «یک سر پر از رؤیا (A Head Full of Dreams)» منتشر کرد که در چارت‌های موسیقی برترین رتبه‌ها را در دست گرفت، اما به طور کلی نظرات متفاوتی را دریافت کرد. همین آلبوم و مجموعه تورهای برگزار شده سبب شد تا مستندی با عنوان Head Full of Dreams از گروه کلدپلی ساخته شود. این مستند به شکل گیری گروه، روند تکاملی و پیشرفت آن و شکل نوشتن اشعار و تنظیم آهنگ های کلدپلی اشاره دارد.

کلدپلی در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸ آلبوم چندآهنگی را با نام Global Citizen EP 1 و با نام دوم Los Unidades منتشر کرد. این آلبوم شامل آهنگ E-Lo است. این ترانه با فارل ویلیامز و جوزی اجرا شد. عواید حاصل از این کار برای پایان دادن به فقر جهانی اختصاص داده شده است.

کنسرت کلدپلی و فارل ویلیامز

آخرین آلبوم گروه در نوامبر ۲۰۱۹ با نام «هر روز زندگی (Everyday Life)» که با نظر مثبت منتقدین مواجه شد و بسیاری موسیقی آلترناتیو راک و اشعار سیاسی آن را ستودند. آهنگ‌های این آلبوم استایل متفاوتی نسبت به آلبوم قبلی دارند. «هر روز زندگی» هشتیمین آلبوم کلد پلی است که در صدر چارت بهترین آلبوم‌های بریتانیا قرار می‌گیرد. همچنین هفتمین آلبومی است که در فهرست ده آلبوم برتر بیلبورد قرار گرفته است.

سبک موسیقی کلدپلی

سبک موسیقی کلدپلی را آلترناتیو راک، پاپ راک، پُست بریت پاپ و پاپ می‌دانند و آن‌ها را با جف بوکلی و اویسس مقایسه می‌کنند. کریس مارتین، خواننده اصلی کلد پلی، سبک گروه را راک سنگ‌آهک (Limestone Rock) نامیده‌ است.

کلدپلی کارهای خود را متاثر از گروه راک اسکاتلندی «تراویس» می‌داند. واژگان ترانه‌های مارتین را، همانند اندرو مونتگومری از گروه جنیوا، فمینیستی می‌دانند. موسیقی این گروه «عمیق و اندیشه‌ناک»، «رمانتیک غمگین» و «آیینه احساسات اعضای آن» نیز نامیده شده‌ است.

جوایز و افتخارات کلد پلی

کلدپلی موفق به کسب جایزه‌های بسیاری در طول تاریخ کاری خود، از جمله جایزه موسیقی آمریکا، ۹ جایزه بریت (از جمله برای چهارمین بار دریافت جایزه بهترین گروه بریتانیایی)، ۶ جایزه موزیک ویدیوی MTV، هفت جایزه موسیقی MTV اروپا، ۳ جایزه موسیقی جهانی، ۷ جایزه بیلبورد و ۷ جایزه گرمی از ۲۹ کاندید شده ‌است.

 

Coldplay
Fix You
ColdplayFix You

 

در سال ۲۰۰۹، موفق به دریافت ۷ نامزدی جایزه گرمی در پنجاه و یکمین مراسم اعطای جوایز گرمی شد و ۳ جایزه را از آن خود کرد. کلدپلی بیش از ۱۰۰ میلیون رکورد در سراسر جهان فروخته ‌است. در دسامبر ۲۰۰۹، خوانندگان مجله رولینگ استون، گروه کلدپلی را به عنوان چهارمین هنرمند برتر دهه ۲۰۰۰ انتخاب کردند.

گروه کلدپلی

کلدپلی از عوامل مختلف اجتماعی و سیاسی مانند کمپین های تجارت آزاد منصفانه همچون آکسفام و سازمان عفو بین‌الملل حمایت کرده‌ است. آن‌ها همچنین در پروژه‌های خیریه از جمله گروه Aid 20، Live 8، جشنواره شهروند جهانی، صدای امداد رسانی، امید برای هائیتی، مزیت جهانی برای امداد زلزله، عشق برای منچستر، اسلحه مخفی پلیس، امداد ورزشی و موسسه سرطان نوجوانان بریتانیایی حضور دارند.

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It