کریپلد بلک فینیکس (Crippled Black Phoenix‎) سوپرگروه راک انگلیسی است که در میان طرفداران موسیقی و به خصوص موسیقی راک جایگاه ویژه‌ای دارند. در ادامه معرفی خواننده‌ها و گرو‌های موسیقی خارجی ، امروز به سراغ بیوگرافی گروه Crippled Black Phoenix رفته‌ایم.

بیوگرافی کریپلد بلک فینیکس (Crippled Black Phoenix‎)

گروه بریتانیایی کریپلد بلک فینیکس (Crippled Black Phoenix) که به ‌معنای فینیکس سیاه فلج است، یک گروه پست راک و پراگرسیو راک است که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۴ آغاز کرده است. جاستین گریوز (Justin Greaves) که پیش از تشکیل گروه عضو گروه‌های دوم متالی همچون آیرون مانکی (Iron Monkey) و الکتریک ویزارد (Electric Wizard) بود، شروع به ضبط آهنگ‌هایی کرده بود که مدت‌ها در ذهن داشت. پس از آشنایی با دامنیک ایتشیسون (Dominic Aitchison)، بیسیست گروه ماگوای (Mogwai)، گروه کریپلدبلک فینیکس را تشکیل دادند. نام گروه از ترانه جانی مورو از اعضای گروه Iron Monkey با نام لودر بزرگ (Big Loader) انتخاب شده است.

بیوگرافی کریپلد بلک فینیکس

دیگر اعضای گروه در درجه اول عضو گروه‌های دیگر بودند اما به‌تدریج حول جاستین گریوز گرد هم آمدند و به فعالیت پرداختند. اعضای گروه سابقه همکاری با گروه‌های مشهوری چون میمون آهنی (Iron Monkey)، گونگا (Gonga)، موگوای (Mogwai) و … را دارند. گروه ترانه‌های خود را «تصنیف‌های آخروقت» می‌نامد، جایی که ترکیبی از سبک‌های مختلف باعث شده است تا موسیقی خود را تکاملی از پراگرسیو به فولک و … بدانند.

نمی‌توان به صورت قطعی گفت کریپلد بلک فینیکس دقیقا چه سبکی دارد و در آلبوم بعدیشان چه چیزی قرار است از آن‌ها بشنویم. همان‌قدر که موسیقی آن‌ها متغیر است و از پراگرسیو راک به سمت سایکدلیک و پست راک حرکت می‌کند و با تم‌های فولک ترکیب می شود، اعضای گروه هم متغیر بوده‌اند. هنرمندان بسیاری در طول مدت فعالیت ۱۶ ساله گروه با آن‌ها همکاری کرده‌اند و در اجراهای زنده آن‌ها را همراهی کرده‌اند.

Crippled Black Phoenix
Burnt Reynolds
Crippled Black PhoenixBurnt Reynolds

 

آلبوم های گروه Crippled Black Phoenix‎

گروه Crippled Black Phoenix تاکنون ۷ آلبوم استودیویی، ۷ آلبوم چندآهنگه (EP) و چندین تک‌آهنگ منتشر کرده است که همگی آن‌ها با استقبال طرفداران موسیقی راک همراه بوده است:

۱. آلبوم استودیویی عشق به بلایای طبیعی (A Love of Shared Disasters) – سال ۲۰۰۷

۲. آلبوم رستاخیزها (The Resurrectionists) – سال ۲۰۰۹

۳. آلبوم مهاجم شب (Night Raider) – سال ۲۰۰۹

۴. آلبوم چندآهنگه من، شورشی (I, Vigilante) – سال ۲۰۱۰ (یکی از بهترین EPهای پست راک کریپلد بلک فینیکس )

Crippled Black Phoenix
We Forgotten Who We Are
Crippled Black PhoenixWe Forgotten Who We Are

 

۵. آلبوم (بشر) میمون حیله گر – (Mankind) The Crafty Ape) – سال ۲۰۱۲ – سبک این آلبوم پراگرسیو راک بوده و بسیاری کریپلد بلک فینیکس را پینک فلوید مدرن نام گذاشتند و این آلبوم را از بهترین آلبوم‌های راک ۲۰۱۲ انتخاب کردند.

۶. آلبوم چندآهنگه بدون غم یا خداحافطی (No Sadness or Farewell) – سال ۲۰۱۲

۷. آلبوم ژنراتور نور سفید (White Light Generator) – سال ۲۰۱۴ – به گفته ریوز این آلبوم اشاره به دو روی سکه طبیعت بشر دارد و همین باعث شده آهنگ‌های آلبوم یا سیاه (اشاره به روی پلید بشری) باشند و یا سفید (کنایه از بخش لطیف ذات انسان).

۸. آلبوم چندآهنگه عصر تاریکی جدید (New Dark Age) – سال ۲۰۱۵

۹. آلبوم چندآهنگه Oh’Ech-oes – سال ۲۰۱۵

۱۰. آلبوم برنز (Bronze) – سال ۲۰۱۶ – مجلات پاورپلی، گوست کالت و ساوندسکیپ امتیاز ۹ از ۱۰ را برای این آلبوم کریپلد بلک فینیکس در نظر گرفته‌اند و مجلات نیونویز و هوی‌پاپ نیز به آن امتیاز ۴ از ۵ را داده‌اند.

۱۱ و ۱۲. آلبوم چندآهنگه جلسات پارتیزان‌های بوداپست (Budapest Vigilante Sessions) و افتخارات وحشتناک (Horrific Honorifics) – سال ۲۰۱۷

۱۳. آلبوم فرار بزرگ (Great Escape) – سال ۲۰۱۸ – آخرین آلبوم استودیویی کریپلد بلک فینیکس

۱۴. آلبوم چندآهنگه Ellengæst – سال ۲۰۲۰

نظر شما درباره گروه کریپلد بلک فینیکس چیست؟ شما کدام آهنگ Crippled Black Phoenix‎ را دوست دارید؟ اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It