دیمین رایس (Damien Rice)، چهره برجسته و متفاوت موسیقی راک ایرلند است که درعین محبوبیت بسیاری که دارد خودش به دنبال شهرت نیست و از موسیقی، نه برای رسیدن به شهرت و فرصت، بلکه برای ارتباط برقرار کردن با آدم‌ها و دنیای اطرافش استفاده می‌کند. در این مطلب با بیوگرافی دیمین رایس آشنا می‌شویم.

بیوگرافی دیمین رایس

دیمین رایس خواننده، ترانه‌سرا، موسیقیدان و تهیه کننده موسیقی ایرلندی متولد ۱۹۷۳ در دوبلین است. رایس فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۹۹۱ با گروه راک جونیپر (Juniper) آغاز کرد و به مدت هشت سال به عنوان خواننده و ترانه‌سرای این گروه بود. گروه جونیپر از محبوبیت بالایی برخوردار بود اما دیمین گروه را به خاطر فشار نوشتن ترانه‌های راک که او را خسته کرده بود، ترک کرد و به عنوان یک کشاورز در توسکانی شروع به کار کرد و پس از آن سفری به سراسر اروپا را آغاز کرد.

دیمین رایس

در سال ۲۰۰۱ به ایرلند بازگشت و فعالیت خود را به عنوان خواننده و به صورت انفرادی شروع کرد. در همان سال آهنگ The Blower’s Daughter را منتشر کرد که با استقبال مواجه شد و به چارت ۴۰ آهنگ برتر راه یافت. پس از آن برای ضبط اولین آلبوم استودیویی خود با مارک کلی (گیتاریست)، تام اوساندر (درامر)، جین مونی‌یر (پیانیست)، دیوید آنولد (تهیه‌کننده) و لیزا هنیگن (خواننده) همکاری کرد. دیمین رایس تا کنون ۳ آلبوم استودیویی منتشر کرده است.


ترانه I Don’t Wanna Change You از دیمین رایس


رایس در کمپین‌های بشردوستانه همچون کمپین آزادی، کمپین برمه بریتانیا و آمریکا عضو است و برای دموکراسی در میانمار آهنگ Unplayed Piano را در سال ۲۰۶۶ در مراسم جایزه صلح نوبل اجرا کرد.

آلبوم های رایس

اولین آلبوم دیمین رایس به نام «اُ (O)» در سال ۲۰۰۲ در ایرلند، بریتانیا و آمریکا منتشر شد. دیمین رایس این آلبوم را به دوستش میک کریستوفر که یک سال قبل فوت شده بود تقدیم کرد. او برای انتشار این آلبوم با هیچ ناشر بزرگی همکاری نکرد تا آینده کاری خود را از نفوذ و تاثیر بازار حفظ کند. این آلبوم موفق توانست نظر مثبت منتقدان و علاقمندان موسیقی ایندی راک و فولک راک را جذب کند.

آلبوم های دیمین رایس

«اُ» به رتبه هشتم در بریتانیا رسید و به مدت ۱۱۵ هفته در چارت آلبوم‌های باقی ماند. یک سال پس از انتشار، دیمین رایس جایزه Shortlist Music Prize را برای این آلبوم دریافت کرد. چند ترک این آلبوم در ۳۷ فیلم‌ و سریال مختلفی همچون فیلم نزدیک‌تر (Closer)، فیلم دروغ‌های مصلحتی کوچک (Little White Lies)، فصل دوم سریال رابطه (The Affair)، فصل دوم دکتر هاوس (House M.D)، فصل اول سریال لاست (Lost) و فیلم بمان (Stay) پخش شد.


ترانه ۹Crimes از دیمین رایس


دومین آلبوم رایس با نام ۹ (۹) در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. این آلبوم توانست نظر بیشتر منتقدان را جلب کند اما نظرهای متفاوتی توسط منتقدین و هواداران منتشر شد که به نظر می‌رسید موفقیت پیشین او سطح توقعات را از این آلبوم بیشتر از انتظار بالا برده بود. آهنگ ۹ Crimes از این آلبوم که با لیزا هنیگن همخوانی شده بود پلاتینیوم طلایی را به خود اختصاص داد.

آلبوم های دیمین رایس

سومین آلبوم دیمین رایس با نام «فانتزی محو شده مورد علاقه من (My Favourite Faded Fantasy)» پس از هشت سال از آلبوم قبلیش و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. آلبوم با ارائه فضایی تقریبا متفاوت از آثار قبلی توانست اکثر منتقدین و طرفداران را راضی کند.

سبک موسیقی دیمین رایس را ایندی راک و فولک راک دسته‌بندی می‌کنند. صدای محزون و خاص او و فضاهای غمگین و اندوهناک ترانه‌هایش باعث شده به او لقب «پادشاه ترانه‌های غمگین» بدهند.

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۳ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It