آمال مثلوثی (Emel Mathlouthi) خواننده، تصنیف‌نویس، آهنگساز و گیتاریست مشهور تونسی که بیشتر با ترانه اعتراضی «حرف من آزاد است» شناخته می‌شود؛ ترانه‌ای که به عنوان سرود انقلاب تونس و بهار عربی یاد می‌شود و پس از آن آمال به «صدای انقلاب تونس» شهرت گرفت. آمال مثلوثی به نسل تازه‌ای از خوانندگان تعلق دارد که از همان ابتدای کار، هنرمند جهانی یا بین‌المللی به حساب می‌آیند؛ چرا که مخاطبانی را در چهار گوشه دنیا و فراتر از مرزهای ملیت و زبان پیدا می‌کند. این موسیقی جهانی امروزه از ایران گرفته تا استرالیا و آفریقا و آمریکا، همه جا شنیده می‌شود.

بیوگرافی آمال مثلوثی

آمال مثلوثی (Emel Mathlouthi) متولد ۱۹۸۲ در تونس است. او از ۸ سالگی به خوانندگی روی آورد و اولین آهنگ خود را در ۱۰ سالگی نوشت. در ۱۹ سالگی اولین گروه خود را در دانشگاه تونس تشکیل داد اما چند سال بعد تحت تاثیر صدا و اشعار جون بایز (اسطوره فولک و فعال اجتماعی آمریکا) گروه را ترک کرد و شروع به نوشتن اشعار و ترانه‌های سیاسی کرد.

در سال ۲۰۰۸ هنگامی که دولت تونس صدای او را در رادیو و تلویزیون ممنوع کرد تصمیم گرفت به پاریس مهاجرت کند. با وجود ممنوعیت صدایش در رسانه های تونسی، اجراهای زنده او در پاریس در شبکه‌های اجتماعی تونس توجه زیادی را به خود جلب کرد.

بیوگرافی آمال مثلوثی

در ژانویه ٢٠١١ خودسوزی محمد بوعزیزی، پسر جوانی که با وجود تحصیلات عالی دستفروشی می‌کرد ودر اعتراض به توقیف کالاهایش و تحقیری که شهرداری به او روا داشته بود خود را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشید. اقدام بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که به حکومت ۲۳ ساله زین‌العابدین بن علی بر این کشور پایان بخشید.

 

آمال مثلوثی در راه‌پیمایی‌های اعتراضی تونسی‌ها یکی از ترانه‌های خود را که در سال ۲۰۰۷ سروده بود، با نام «کلمتی حره» (کلام من آزاد است) در میان مردم و البته مقابل دوربین موبایل‌ها و میکروفون شبکه «العربیه» خواند که به سرعت در شبکه های اجتماعی وایرال شد و لقب «صدای انقلاب تونس» را گرفت و معترضان آن را در راهپیمایی ها و اعتراض‌های خود می‌خواندند. این آهنگ‌ها بعدها نیز به اعتراض‌های مصر راه یافت و تبدیل به آهنگ اعتراضی بهار عربی شد.

بیوگرافی آمال مثلوثی

امال در هنگام جنبش مصر، به جمع معترضان مصری در میدان تحریر قاهره پیوست و همچون رامی عصام، خواننده جوان و مبارز مصری، با معترضان همصدا شد. هنگامی که اسراییل برای مثلوثی اجازه ورود به رام‌الله را نداد، از خاک اردن صدای همبستگی خود با مبارزه ی آزادیخواهانه ی فلسطینیان را به گوش مردم رساند.

آلبوم های آمال مثلوثی

آمال مثلوثی تا کنون ۳ آلبوم منتشر کرده است. اولین آلبومش با نام «کلام من آزاد است» را در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد که تحت تاثیر هنرمندانی چون جون بایر، مسیواتک و بیورک بود. مضمون آهنگ‌های این آلبوم انسانیت، جهان بهتر و عدالت برای تونس بودند و به سرعت در جهان محبوبیت یافت. دومین آلبوم مثلوثی در سال ۲۰۱۷ با نام «انسان» منتشر شد. این آلبوم در ۷ کشور از جمله ایسلند، سوئد، فرانسه و آمریکا ضبط شده بود. اولین آهنگ آن با نام «انسان، انسان بیچاره» توسط مجله پیچفورک آمریکا به عنوان بهترین آهنگ جدید شناخته شد.

آلبوم های آمال مثلوثی

آمال مثلوثی کنسرت‌ها و اجراهای زیادی را در مصر، عراق، بلژیک، فرانسه، انگلیس، عمان و … برگزار کرد. او در سال ۲۰۱۵ در جشن جایزه صلح نوبل اجرا کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. جایزه صلح نوبل آن سال به هیئت چهارگانه گفتگوی ملی تونس به دلیل تلاش‌هایش برای رسیدن به یک دموکراسی تکثرگرا در تونس تعلق گرفت. در سال ۲۰۱۷ پس از چند سال اولین کنسرت خود را در تونس اجرا کرد.

 

هنر مثلوثی از خواننده‌های جنبش اعتراضی آمریکا مانند جون بایز و باب دیلان و خواننده‌های پیشرو و مترقی سرزمین عرب همچون شیخ امام (خواننده مصری که با شاعر هموطنش، احمد فواد نجم، برای طبقات محروم جامعه آهنگ می‌سرود) و مرسل خلیفه (خواننده لبنانی که با استفاده از اشعار محمود درویش آهنگ می‌خواند) الهام و تاثیر گرفته است.

آمال مثلوثی، هنرمند تونسی، برای ایرانیان نا آشنا نیست. او در فیلم مستند «آواز بی سرزمین» (١٣٩٣)، ساخته آیت نجفی حضور داشت و برای ساخت این فیلم به ایران سفر کرده بود. او اولین زنی است که از سال ۵۷ به عنوان خواننده زن تک خوان اجرا کرده است. صدای او در بسیاری از فیلم‌ها استفاده شده است.

آمال مثلوثی

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی خارجی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم. اگر به موسیقی ایرانی علاقه دارید، بخش موسیقی ایرانی مجله ویتال را دنبال کنید.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It