اونسنس (Evanescence) گروه راک آمریکایی یکی از محبوب‌ترین گروه های موسیقی راک در دنیا است که با ترانه‌های عمیق و صدای گوتیک و دلنشین ایمی لی طرفداران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است.  در ادامه معرفی خواننده‌ها و گرو‌های موسیقی خارجی ، امروز به سراغ بیوگرافی گروه اونسنس (Evanescence) گروه راک آمریکایی رفته‌ایم. با مجله ویتال همراه باشید.

بیوگرافی اونسنس (Evanescence)

گروه Evanescence (اونسنس) در سال ۱۹۹۵ توسط ایمی لی (Amy Lee)، خواننده، ترانه‌سرا و پیانیست و بن مودی (Ben Moody)، گیتاریست و ترانه‌سرا در لیتل راک از ایالت آرکنسای آمریکا تشکیل شد. ایمی و بن یک سال پیش از تشکیل گروه در اردوگاه تابستانی در لیتل راک، زمانی که ایمی ۱۳ ساله آهنگ «برای عشق هر کاری می‌کنم (I’d Do Anything For Love)» از میت لوف (Meat Loaf) را با پیانو می‌نواخت با یکدیگر آشنا شده بودند. آن‌ها سه آلبوم کوتاه را در سال‌های اول همکاری خود منتشر کردند و پس از آن در سال ۲۰۰۰ اولین آلبوم دموی خود را با نام سرچشمه (Origin)  منتشر کردند.

بیوگرافی اونسنس (Evanescence)

در سال ۲۰۰۲ با شرکت ضبط و پخش موسیقی، وایند-آپ رکوردز (Wind-Up Records) قرارداد بستند و سه عضو جدید را به گروه خود اضافه کردند؛ یکی جان لکامت (John LeCompt) گیتاریست، ویل بوید (Will Boyd) بیسیست و راکی گری (Rocky Gray) درامر. اونسنس پنج نفره بالاخره اولین آلبوم استودیویی خود را در سال ۲۰۰۳ با نام Fallen (سقوط کرده) منتشر کردند. این آلبوم شهرت و محبوبیت زیاد اونسنس را رقم زد و ۸ میلیون نسخه فروش در آمریکا و بیش از ۱۷ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفت و بدین ترتیب تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی قرن ۲۱ شد. این آلبوم یکی از ۸ آلبوم تاریخ موسیقی است که موفق شد یک سال تمام (۵۲ هفته) در چارت ۵۰ آلبوم برتر بیلبورد حضور داشته باشد. همچنین آلبوم Fallen نامزد دریافت ۵ جایزه گرمی شد و توانست جایزه گرمی بهترین هنرمند جدید و بهترین اجرای هارد راک را از آن خود کند.

Evanescence
Bring Me To Life
EvanescenceBring Me To Life

 

دو آهنگ از این آلبوم با نام‌های Bring Me to Life (مرا به زندگی بازگردان) و آهنگ My Immortal (جاودانگی من) مشهورترین آهنگ‌های این آلبوم هستند که هر دو به جدول ده آهنگ برتر بیش از ده کشور از جمله آمریکا، بریتانیا و استرالیا راه یافتند. پس از انتشار این آلبوم موفق گروه تور کنسرت‌های خود را آغاز کرد اما در تور کنسرت اروپا به صورت کاملا ناگهانی بن مودی از گروه جدا می‌شود. تری بالسلمو (Terry Balsamo) از گروه کلد جایگزین مودی می‌شود.

Evanescence
My Immortal
EvanescenceMy Immortal

 

آلبوم Anywhere But Home (هرجایی به جز خانه) اولین آلبوم زنده گروه در سال ۲۰۰۴ انتشار یافت. اما پس از آن به دلیل چند اتفاق، اونسنس فعالیت زیادی نداشت تا این‌که در سال ۲۰۰۶ دومین آلبوم استودیویی خود را با نام The Open Door (درب باز) با ۱۳ آهنگ منتشر کردند. این آلبوم مورد ستایش منتقدان و شنوندگان قرار گرفت. چیزی که در این آلبوم بیش از هر چیزی مورد توجه قرار گرفت اشعار ایمی بود؛ اشعاری که با شنیدن آن قدم به دنیای تاریک و پر رمز و راز درونی و شخصی ایمی خواهید گذاشت. این آلبوم نیز نامزد جایزه گرمی شد و توانست جایزه آلبوم سال را از جایزه MTV استرالیا دریافت کند. آلبوم توانست به سرعت به مقام اول ۲۰۰ آلبوم برتر بیلبورد برسد و در هفته انتشارش بیش از ۴۴۷۰۰۰ نسخه در آمریکا به فروش برساند.

بیوگرافی اونسنس (Evanescence)

سومین آلبوم Evanescence در سال ۲۰۱۱ با نام اونسنس منتشر شد. گرچه اونسنس کار نوشتن آلبوم را در ژوئن ۲۰۰۹ آغاز کرد اما زمان انتشار این آلبوم چندین بار تغییر کرد. اولین بار در ۲۲ فوریه ۲۰۱۰ گروه به همراه استیو لیلیوایت وارد استودیو شد، اما بعد از آن ضبط کار به خاطر این‌که «خوب در نمی‌آمد» متوقف شد. در آن زمان برنامه‌ریزی شده بود که آلبوم در ماه اوت یا سپتامبر ۲۰۱۰ منتشر شود، اما ایمی بعدا اعلام کرد که گروه استودیو را ترک کرده‌است. در ۱۱ آوریل ۲۰۱۱ گروه با یک تهیه‌کننده دیگر به نام نیک راسکولینز به استودیو رفت و ضبط آلبوم در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱ به پایان رسید.

چهارمین آلبوم استودیویی اونسنس با نام Synthesis در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این آلبوم علاوه بر دو آهنگ جدید، شامل نسخه های دوباره پردازش شده از آهنگ های قبلی گروه با تنظیم ارکسترال و عناصر موسیقی الکترونیکی است. پس از این آلبوم باز هم گروه برای مدت ۳ سال فعالیتی نداشت که در طی این مدت هر عضو از گروه پروژه‌های خود را دنبال کردند. پنجمین آلبوم اونسنس با نام حقیقت تلخ (The Bitter Truth) قرار است ۲۶ مارس ۲۰۲۱ منتشر شود اما چندین آهنگ آن تا کنون به صورت تک آهنگ منتشر شده است.

ایمی لی اونسنس

منتقدان سبک گروه اونسنس را راک و متال می‌دانند اما برخی معتقد هستند که سبک آن‌ها نوعی گوتیک است. مجله رولینگ استون و نیویورک تایمز اونسنس را گروهی گوتیک متال توصیف کرده‌اند و مجله‌های ان‌ام‌ای یا اسپین آن‌ها را گوتیک راک نامیده‌اند. گروه Evanescence اظهار داشته‌اند که هنرمندانی که بر آن‌ها تاثیر زیادی داشته‌اند شامل نیروانا (Nirvana)، پورتیس هد (Portishead)، بیورک (Björk)، پنترا (Pantera)، دنی الفمن (Danny Elfman)، مسیو اتک (Massive Attack)، ناین اینچ نیلز (Nine Inch Nails) و گاربج (Garbage) می‌شود.

نظر شما درباره گروه اونسنس (Evanescence) چیست؟ شما کدام آهنگ گروه Evanescence را دوست دارید؟ اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It