فاکوندو کابرال (Facundo Cabral) خواننده آرژانتینی مشهور و و یکی از معروف‌ترین نمایندگان موسیقی فولکلور آمریکای لاتین است که عمده شهرتش به عنوان خواننده معترض و مخالف دیکتاتوری بود و حتی عنوان سفیر صلح جهانی را در سال ۱۹۹۶ به دست آورد. در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی فاکوندو کابرال خواننده آرژانتینی محبوب آشنا می‌شویم.

بیوگرافی فاکوندو کابرال

فاکوندو کابرال (Facundo Cabral) خواننده و ترانه‌سرای آرژانتینی بود که در سال ۱۹۳۷ در لاپلاتای آرژانتین به دنیا آمد. او کودکی سختی داشت؛ پدرش آن‌ها را رها کرده بود و او توسط مادرش بزرگ شده بود. او تا سن ۹ سالگی قادر به صحبت کردن نبود و تا سن ۱۴ سالگی سواد نداشت. در همان کودکی مجبور به کار کردن شد و همه نوع کاری را از تمیز کردن خیابان‌ها تا کارگری در مزرعه را انجام داد.

بیوگرافی فاکوندو کابرال

تحت تاثیر آتاهوآلپا یوپانکی (Atahualpa Yupanqui)، خواننده، ترانه‌سرا و گیتاریست آرژانتینی و خوزه لارالدی (José Larralde) شروع به خودآموزی گیتار کرد. پس از نقل مکان به شهر مار دل پلاتا شغلی در یک هتل پیدا کرد؛ مدیر هتل که خواندن او با گیتارش را شنید به او این فرصت را داد تا در هتل به عنوان خواننده و گیتاریست به اجرا بپردازد. فاکوندو کابرال پس از آن شروع به نوشتن آهنگ و ترانه کرد و توانست در بیش از ۱۶۵ کشور و به ۸ زبان مختلف اجراهایی داشته باشد.

اما شهرت کابرال زمانی که آهنگ من نه از اینجایم نه از آنجا (No soy de aquí ni soy de allá) را به صورت بداهه در کنسرتی در سال ۱۹۷۰ سروده بود به دست آمد و او تبدیل به یکی از ستون‌های موسیقی آرژانتین شد. این ترانه که مشهورترین آهنگ کابرال است توسط هنرمندان زیادی از جمله خولیو ایگلسیاس و آلبرتو کورتز (Alberto Cortez) بازخوانی شده است.

Facundo Cabral
No soy de aquí ni soy de allá
Facundo Cabral No soy de aquí ni soy de allá

 

ترانه‌های رک و انتقادی فاکوندو کابرال بسیار بحث‌ برانگیز بود و همین امر موجب شد که به عنوان خواننده اعتراضی در نیمه‌های دهه ۱۹۷۰ شناخته شود و مجبور به ترک وطن خود، آرژانتین شده و به مکزیک مهاجرت کند. در سال ۱۹۷۸ بود که همسر و فرزندش را در حادثه سقوط هواپیما کشته شدند.

در سال ۱۹۸۴ کابرال به آرژانتین بازگشت و کنسرت‌هایی را برگزار کرد که هرشب بیش از ۶ هزار نفر برای دیدن اجرای او جمع می‌شدند. ۳ سال بعد او کنسرتی را در استادیوم فوتبال بوینس آیرس اجرا کرد که بیش از ۵۰ هزار نفر به این کنسرت آمده بودند. یونسکو در سال ۱۹۹۶ فاکوندو کابرال را سفیر جهانی صلح خود نامیده بود. کابرال در قرن بیست و یکم نیز به فعالیت خود ادامه داد و آلبوم En Vivo را نیز که به صورت زنده ضبط کرده بود را در سال ۲۰۰۳ منتشر کرد.

فاکوندو کابرال (Facundo Cabral)

فاکوندو کابرال در ژوئیه سال ۲۰۱۱ در سن ۷۴ سالگی در حالی که برای اجرای کنسرت به گواتمالا سفر کرده بود و از هتل محل اقامت خود در گواتمالاسیتی راهی فرودگاه بود مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شد. خودرویی که کابرال در آن کشته شد بیش از ۲۵ بار مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. هدف ضاربین هیچ‌گاه مشخص نشد. واتمالا سه روز عزای عمومی اعلام کرد و ریگوبرتا منچو، برنده گواتمالایی جایزه صلح نوبل به محل حادثه رفت تا برای فاکوندو کابرال عزاداری کند.

نظر شما درباره فاکوندو کابرال (Facundo Cabral) خواننده آرژانتینی مشهور چیست؟ شما کدام آهنگ فاکوندو کابرال را دوست دارید؟ اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It