رقص هنری برای بیان احساسات است و انواع رقص در فرهنگ‌های محتلف نشان‌دهنده قدمت این هنر در دنیا است. ۲۹ آوریل، که امسال مصادف با دهم اردیبهشت ماه است، روزی است که باید رقصید! هدف از نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی رقص ، ارج نهادن به رقص به عنوان زبانی جهانی است؛ زبانی که انسان‌ها را در صلح و دوستی به هم نزدیک می‌کند. در این مطلب از بخش هنر مجله ویتال ، با برخی از مشهورترین انواع رقص در دنیا آشنا می‌شویم.

انواع رقص های مشهور در دنیا

رقص انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها طرفداران بیشتری در سراسر دنیا دارد، به همین دلیل محبوب‌تر و مشهورتر هستند. با هم نگاهی می‌کنیم به مشهورترین انواع رقص ها در دنیا :

رقص بنگارا، هند

انواع رقص

بنگارا از زیباترین و مشهورترین رقص‌ها در دنیا است که از پنجاب هند آغاز شده‌ و با لباس‌های رنگارنگ و پر زرق و برق و سرگرمی همراه است. بنگارا در جشن‌های عروسی و دیگر رویدادها و همچنین در فیلم‌های بالیوود اجرا می‌شود و بخاطر سبک آسانش طرفداران زیادی به خود جذب کرده است.

رقص سامبا؛ برزیل

انواع رقص

سامبا رقصی برزیلی است که ریشه آن در آفریقا است که از طریق بردگان آفریقایی به آمریکای لاتین آمده که اکنون بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ برزیل است و به وفور در جشن ها و کارناول‌های این کشور دیده می‌شود.

رقص سالسا؛ کوبا

انواع رقص

یکی از انواع رقص مشهور در دنیا سالسا است. سالسا رقص اجتماعی محبوبی است که از کشور کوبا سرچشمه گرفته اما محبوبیتش در جهان را به مهاجران پورتوریکویی مدیون است که به نیویورک مهاجرت کردند. رقصی که امروز آن را به عنوان سالسا می‌شناسند، رقصی دو نفره و پر جنب و جوش است که سبک های مختلفی دارد.

رقص کابوکی؛ ژاپن

انواع رقص

کابوکی یک نوع رقص نمایشی در ژاپن است که شهرتش به دلیل سبک درام آن و نوع لباس زینتی بازیگرانش می‌باشد. کابوکی اولین بار در سال ۱۶۳۰ توسط زنی به نام اوکونی اجرا شد.

رقص تانگو؛ آرژانتین

انواع رقص

یکی از انواع رقص محبوب تانگو است. تانگو رقصی دو نفره با حرکات نمایشی است که بیش از همه از فرهنگ اسپانیایی و آفریقایی تأثیر گرفته‌ است. سرچشمه این رقص محله‌های پایین بوئنوس آیرس بوده‌ است. محبوبیت این رقص به حدی است که مسابقاتی بین المللی با عنوان رقص تانگو هر ساله در دنیا برگزار می‌شود.

رقص شکم یا عربی؛ خاورمیانه

انواع رقص

تاریخ ظهور این رقص که در سرتاسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد مشخص نیست؛ در این نوع رقص اکثر قسمت‌های بدن به کار گرفته شده و مهم‌ترین حرکت‌های این رقص، شکم و پایین‌تنه است.

رقص بریک؛ آمریکا

انواع رقص مشهور

بریک یکی از انواع رقص مشهور و محبوب در دنی است.سبکی محبوب از رقص خیابانی است که توسط جوانان امریکایی-آفریقایی و جوانان اهل پورتوریکو شروع شده‌ است. این رقص از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است: تاپ‌راک، داون‌راک، حرکات قدرتی و فریز.

رقص فلامنکو؛ اسپانیا

انواع رقص مشهور

رقص پرهیجان‌ فلامنکو، شهرت جهانی داشته و ریشه در فرهنگ کولی‌های اندلس در جنوب اسپانیا دارد. این رقص هنری درحال‌حاضر در بسیاری از کشورها در سراسر جهان آموزش داده می‌شود.

رقص باله؛ روسیه

انواع رقص مشهور

باله نوعی رقص صحنه‌ای است که شاید بتوان ریشه باله را در ایتالیای دوره رنسانس یافت اما در دوران حکومت پتر کبیر به روسیه معرفی شد و در روسیه فرم و شکل امروزی را به خود گرفت. این رقص بخشی جدایی‌ناپذیر از روسیه تبدیل شده است.

رقص بالیوود؛ هند

انواع رقص مشهور

رقص بالیوود رقصی است که عموما در فیلم‌های بالیوودی استفاده می‌شود و سبک های مختلفی دارد؛ از جمله سبک‌های رقص کلاسیک هندی مانند کاتاک، حرکات ساده، رقص شکم، جاز، رقص غربی، و … .

اگر به هنر علاقمند هستید، مطالب متنوع مجله ویتال را در زمینه هنر ، موسیقی ، سینما و … دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It