روز جهانی زن هر سال هشتم مارس (برابر با ۱۸ اسفند) برگزار می‌شود که در ابتدا از دل جنبش‌های کارگری بیرون آمده بود و روز کارگر نام داشت؛ اما با گسترش جنبش های زنان برای به دست آوردن حقوق مساوی ، به روز جهانی زن تغییر نام داد. در این مطلب ۸ نویسنده زن تاثیرگذار را به شما معرفی می‌کنیم که محور فعالیت‌ها و نوشته‌هایشان برابری جنسیتی و نژادی بوده است.

۸ نویسنده زن تاثیرگذار در ایران و جهان

تعداد زنانی که برای برابری جنسیتی تلاش‌ کرده‌اند بسیار زیاد است؛ اما شاید نویسندگان در این راه بیش از سایرین تاثیرگذار بوده و بیشتر شناخته شده هستند. در اینجا شما را با تعدادی از این زنان نویسنده تاثیرگذار ایرانی و غیر ایرانی را آشنا می‌کنیم.

سیمون دوبووار

سیمون دوبووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود که تاثیر زیادی بر زنان در جوامع مختلف و همچنین ایران گذاشته است. نگاه فلسفی دوبووار به مسئله برابری حقوقی زنان اگرچه تا سال‌ها مخالفت‌هایی سرسختانه در پی داشت، اما توانست تاثیری عمیق و البته ماندگار بر مبارزات زنان بگذارد.

نویسنده زن تاثیرگذار

شناخته‌شده‌ترین اثر این نویسنده زن تاثیرگذار با عنوان «جنس دوم» به عنوان یکی از آثار پیشرو در زمینه جنبش زنان مدرن و پدیده زنانگی از زوایای گوناگون به شمار می‌رود و اهمیت آن تا اندازه‌ای است که آثار دیگر او را مانند «ماندرین‌ها»،« خاطرات یک دختر مطیع» و « نیروی شرایط» را تحت‌الشعاع قرار داده است.

از دیگر آثار دوبوار می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: مهمان (۱۹۴۳)، خون دیگران (۱۹۴۵)، همه می‌میرند (۱۹۴۶)، خاطرات یک دختر مطیع (۱۹۵۸)، مرگی بسیار آرام (۱۹۶۴)، تصاویر زیبا (۱۹۶۶)، زن وانهاده (۱۹۶۷)، کهنسالی (۱۹۷۰)، مراسم وداع (۱۹۸۴) و ماندارین‌ها (۱۹۵۴) ترجمه پرویز شهدی نشر دنیای نو که این کتاب در لیست روزنامه گاردین (۱۰۰۰ رمان که هر شخص باید بخواند) قرار دارد.

فروغ فرخزاد

پیش از فروغ فرخزاد، شاعران و نویسندگان زن آثار بسیاری خلق کرده‌اند، اما فروغ تاثیرگذاری بی‌مانندی در ادبیات و نگاه زنان در جامعه گذاشت. فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد و با مجموعه شعر «تولدی دیگر» و مجموعه بعدی‌اش به نام «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» نامش را در فهرست بزرگ‌ترین شاعران معاصر ایران ثبت کرد.

نویسنده زن تاثیرگذار

آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند. این شاعر و نویسنده زن تاثیرگذار همچنین در سال ۱۳۴۱ فیلم «خانه سیاه است» را در آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز ساخت؛ فیلمی که شهرت او را به خارج از مرزهای ایران برد.

ویرجینیا وولف

وولف رمان‌نویس، مقاله‌نویس، ناشر، منتقد و فمینیست انگلیسی بود که آثار برجسته‌ای چون خانم دالووی (۱۹۲۵)، به سوی فانوس دریایی (۱۹۲۷) و اتاقی از آن خود (۱۹۲۹) را به رشته تحریر درآورده‌است. نوشته‌های ویرجینیا وولف، توجه عموم را به مباحث مربوط به زنان و زندگی درونی آن‌ها برانگیخت.

نویسنده زن تاثیرگذار

شخصیت‌های زنان داستان‌های او از پیچیدگی‌های ‌خاصی برخوردار هستند. این نویسنده زن تاثیرگذار در یکی از کتاب‌هایش با عنوان «اتاقی از آن خودم» به موضوع قدرت زنان و این‌که چطور استقلال مالی و تحصیلاتشان شخصیتشان را شکل می‌دهد پرداخت که همه این‌ها البته در ردیف مباحثی بود که نوشتن درباره آن در زمانه نویسنده، جسارت و شجاعت خاصی را می‌طلبید.

آدرین ریچ

آدرین که به شاعر اقلیت‌ها، تبعیض های جنسی، جنسیتی و نژادی مشهور است، یکی از تاثیرگذارترین شاعران جهان در نیمه قرن بیستم به شمار می‌رود که با آثار خود تاثیر عمیق و قابل‌توجهی بر توسعه ایده‌ها، تئوری‌ها و جنبش‌های رهایی‌بخش زنان در دهه ۷۰ میلادی گذاشته است.

نویسنده زن تاثیرگذار

این نویسنده زن تاثیرگذار بیش از سی دفتر شعر سروده بود که به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند و هفت کتاب نیز در خصوص مسائل زنان، نقش هنر در اجتماع و هنر متعهد نوشت.

هارپر لی

هارپر رمان‌نویس اهل ایالات متحده آمریکا بود که در سال ۱۹۶۰ به خاطر نگارش کتاب کشتن مرغ مقلد برنده جایزه پولیتزر برای رمان شد. چیزی که این کتاب را بیش از هرچیز برجسته می‌کند، شخصیت اصلی و راوی اثر است؛ دختری شش ساله با نام اسکات فینچ که یکی از اولین شخصیت‌های ادبی است که بسیاری از کلیشه‌های غالب را درباره نقش‌های جنسیتی زیر سوال می‌برد.

نویسنده زن تاثیرگذار

این اثر نه تنها جایزه پولیتزر را برای این نویسنده زن تاثیرگذار به ارمغان آورد، بلکه خواندن آن در تمام دانشگاه‌های جهان توصیه شد. هارپر لی در طول دوران زندگی‌اش همانند آثارش به دفاع از حقوق آمریکایی- آفریقایی پرداخت.

جین آستین

جین آستین نویسنده قرن هجدهم و نوزدهم انگلیسی و یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان در ادبیات انگلستان است که آثارش ادبیات غرب را سخت تحت تأثیر قرار داد. شناخت این نویسنده زن تاثیرگذار از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه‌ها، او را به یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرده‌ است. حس عمیقی که میان شخصیت‌های داستان و خواننده ایجاد می‌شود، مثال‌زدنی و فوق‌العاده است. از دیگر ویژگی‌های نوشته‌های او می‌توان به طنز قدرتمندی که در داستان جریان دارد.

نویسنده زن تاثیرگذار

از جمله کتاب‌های او می‌توان به غرور و تعصب (۱۷۹۶)، عقل و احساس، نورثنگر ابی (۱۷۹۸)، منسفیلد پارک (۱۸۱۳)، اما (۱۸۱۴) و ترغیب (۱۸۱۵) اشاره کرد.

ملاله یوسف‌زی

ملاله وقتی ۱۱ سال داشت، به عنوان یک دانش‌آموز پاکستانی خاطراتش را با نام «من ملاله هستم» بدون نامش درباره زندگی تحت قوانین طالبان در شمال غرب پاکستان منتشر می‌کرد.او در این خاطرات درباره علاقه‌اش به تحصیل و این‌که دختران چگونه به مدرسه بروند، نوشت.

نویسنده زن تاثیرگذار

طالبان در تلاش بود تا تحصیل دختران را ممنوع کند. ملاله به خاطر فعالیت‌های حقوق بشر و حقوق کودکان در پاکستان در اکتبر ۲۰۱۲ توسط گروه طالبان و در راه بازگشت از مدرسه ترور نافرجام شد. این ترور با واکنش‌های شدید جهانی مواجه شده‌ است.پس از این ترور نافرجام، ملاله کتاب خاطراتش که از زمانی است که مورد اصابت گلوله طالبان قرار گرفت تا زمانی که به انگلیس منتقل شد را با نام «من ملاله هستم» منتشر کرد. ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش درزمینه حق تحصیل کودکان، جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ را دریافت کرد.

صدیقه دولت آبادی

صدیقه دولت‌آبادی از فعالان حقوق زنان و پیشگامان روزنامه‌نگاری در ایران بود. ۳۵ ساله بود که در اصفهان دبستان دخترانه «مکتب‌خانه شرعیات» را تاسیس کرد و بعد از آن انجمنی به نام «شرکت خواتین اصفهان» را بنا گذاشت. تقریبا تمام عمر خود را وقف تعلیم و تربیت دختران و ارتقای حقوق اجتماعی آن‌ها کرد.

نویسنده زن تاثیرگذار

صدیقه دولت‌آبادی سال ۱۲۹۷ مجوز اولین نشریه زنان اصفهان را به نام «زبان زنان» را از وزارت معارف گرفت. چندی بعد به دلیل انتقادهای تند نشریه از قرارداد ۱۹۱۹ وثوق‌الدوله، زبان زنان توقیف شد. این خبرنگار و نویسنده زن تاثیرگذار بعد از توقیف٬ انتشار نشریه را در تهران شروع کرد. او در نشریه‌اش حجاب زنان را نقد می‌کرد. صدیقه دولت‌آبادی هرچند از خانواده‌ای مذهبی بود، اما یک دهه پیش از کشف حجاب اجباری رضاشاه، حجاب از سر برداشته بود.

برای آشنایی با هنرمندان موفق ایرانی و غیر ایرانی ، بخش چهره‌های مجله ویتال را دنبال کنید. همچنین اگر به کتاب علاقمند هستید، می‌توانید بخش معرفی کتاب مجله ویتال را دنبال کنید.

۳ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It