اخیرا برندهای تولید پوشاکی که تولیداتشان توسط زندانیان در زندان دوخته می‌شود زیاد شده‌اند. اگر سریال «نارنجی مد جدید است (Orange Is the New Black)» را دیده باشید، شاید شرایط چنین زندانیانی را بهتر درک کنید؛ اکثر این زندانیان با وجود مدت زمان کار طولانی، تنها یک دلار در روز حقوق می‌گیرند. با این شرایط این سوال پیش می‌آید که آیا فشن در زندان اخلاقی است؟ آیا خرید پوشاکی که در زندان دوخته می‌شود درست است؟ اما چند برند در دنیا وجود دارند که حقوق زندانیان به عنوان کارگرانی که در زندان به تولید لباس برای آن‌ها مشغول هستند رعایت می‌شود. که در ادامه معرفی می‌کنیم. با مجله ویتال همراه باشید.

 فشن در زندان

دوخت لباس توسط زندانیان از لحاظ رعایت حقوق آن‌ها موضوع بسیار بحث برانگیزی است اما برندهایی نیز هستند که با رعایت حقوق زندانیان چنین کمپانی‌هایی را راه‌اندازی کرده‌اند:

۱. برند کارسل (Carcel)

 فشن در زندان

یکی از نمونه های خوب فشن در زندان ، برند کارسل است. این کمپانی تازه تاسیس که در دانمارک فعالیت می‌کند، محصولاتش را توسط زندانیان زن با پرداخت دستمزد منصفانه تولید می‌کند و تمامی پوشاک تولید شده به نام فرد زندانی که لباس را دوخته است لیبل می‌خورد. بنیان‌گذاران این برند زمانی این ایده به ذهنشان رسید که زنی از کشور پرو که مهارت دوخت بالایی داشت را در زندان دیدند که بازاری برای فروش نداشت. آن‌ها این برند را برای حمایت زنان در زندان راه‌اندازی کرده‌اند تا برندی دانمارکی که توسط زندانیان زن پرو دوخته می‌شود به جهان عرضه کنند.

۲. پروژه پیتا (Pieta Project)

 فشن در زندان

یکی دیگر از نمونه‌های فشن در زندان ، پروژه پیتا است. پوشاک این برند در زندان لیما در پرو تولید می‌شوند. ایده این کمپانی توسط مؤسس این برند، توماس جیکوب زمانی که در سال ۲۰۱۲ از این زندان بازدید کرد شکل گرفت و تصمیم گرفت تغییری مثبت در زندگی زندانیانی که ملاقات کرده بود ایجاد کند. نام پیتا به افتخار شاهکاری از میکل آنژ به همین نام، انتخاب شده است. علاوه بر دوخت و بافت، طراحی این لباس‌ها نیز با زندانیان است؛ با این کار خلاقیت آن‌ها نیز پرورش می‌یابد.

هر پوشاک به صورت خاص، در تعداد محدود و با مواد طبیعی و قابل بازیافت تولید می‌شود و نام کسی که آن را دوخته روی لباس لیبل می‌خورد.

۳. هایفتینگ (Haeftling)

 فشن در زندان

این شرکت که در آلمان قرار دارد احتمالا اولین شرکتی است که در زندان شروع به تولید پوشاک کرده است. این برند که نامش در زبان آلمانی به معنی پرنده زندان است در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده است. هایفتینگ از تیشرت و شلوار جین و ژاکت تا کیف و کفش و حتی لباس زیر تولید می‌کند.

۴. بنکو لوتو (Banco Lotto n.10)

 فشن در زندان

یکی دیگر از نمونه‌های فشن در زندان که به کمک زندانیان آمده است، بنکو لوتو است. این کمپانی در ایتالیا واقع شده است و بوتیک فروش محصولات آن در ونیز است. لباس‌ و اکسسوری از تولیدات این کمپانی است که همگی توسط زندانیان زن تولید می‌شود. تولیدات آن چنان عالی و نفیس است که تئاتر بزرگ لافنیچه اغلب لباس‌های اجراهایش را به زندانیان در زندان سفارش می‌دهد.

۵. پروژه پاپیلون (Project Papillon)

 فشن در زندان

ایـن برند احتمالا اخلاقی‌ترین برند در این زمینه است. زیرا علاوه بر این‌که زندانیان بابت کارشان دسـتـمزد می‌گیرند، بابت خلاقیت، دانش و تلاش زیادشان نیز حقوق دریافت می‌کنند. این کمپانی در فنلاند واقع شده است.

نظر شما درباره فشن در زندان و برندهایی که در زندان دوخته می‌شوند چیست؟ اگر به مد و فشن علاقه دارید، ما هر ماه در مجله ویتال استایل‌ ها، برندها و طراحان ایرانی و خارجی مختلفی به شما معرفی می‌کنیم. بخش فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

۳ نظر

  1. یک زندانی از عادل آباد شیراز پاسخ دهید

    کاش از هنر زندانی های ایرانی هم استفاده میکردند. کمربند و شلوار زندان باف از فشن های تاپ در ایران هستند.

نظر شما چیست؟

Pin It