گوران برگوویچ چهره‌ای آشنا در میان علاقمندان به موسیقى بالکان است. موسیقی بالکان به پرهیاهو بودن مشهور است و گوران برگوویچ یکی از شناخته شده‌ترین موزیسین‌های این سبک موسیقی است. در ادامه معرفی‌ خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی گوران برگوویچ بیشتر آشنا می‌شویم.

بیوگرافی گوران برگوویچ

گوران بر گوویچ (Goran Bregovic) آهنگ‌ساز، نوازنده و خواننده مشهور موزیک بالکان در سطح بین‌المللی است که در سال ۱۹۵۰ در بوسنی هرزگویین به دنیا آمد و کار خود را از نوجوانی با نواختن گیتار شروع کرد.

در سال ۱۹۷۴ گروه موسیقی Bijelo Dugme به معنای دکمه سفید را تشکیل داد که از همان ابتدا به دلیل ترکیب موسیقی بالکان با موسیقی فولک و کولی و نیز هارد راک، مورد استقبال گسترده قرار گرفت. گوران تا سال ۱۹۸۹ عضو این گروه بود.

گوران برگوویچ

یکی از مشهورترین آهنگ‌های گوران «ادرلزی» نام دارد که یک آهنگ سنتی مربوط به اقلیت روما در اروپا است که نام یکی از فستیوال‌های بهاره این اقلیت نیز هست. این آهنگ پس از این که توسط گوران اجرا شد، بسیار مشهور شده و به زبان‌های مختلفی نیز اجرا شد.

آهنگ‌های گوران بسیار شاد و سرزنده است و حالت کولی‌وار دارد و استقاده گسترده او از انواع سازهای بادی ، باعث منحصر به فرد شدن آهنگ‌هایش می‌شود. شخصیت گوران برگوویچ نیز همانند آهنگ‌هایش بسیار پرانرژی است و او به ژست‌های عکس همراه با شــراب و آبجــو مشهور است.

گوران برگوویچ

یکی از مهم‌ترین دلایل شهرت گوران برگوویچ در بالکان و نیز در جهان، آهنگ‌سازی او برای فیلم‌های امیر کاستاریکا (Emir kusturica) کارگردان ،فیلمساز و موزیسین مشهور صربستانی و عضو گروه ارکستر No Smoking است. فیلم‌هایی همچون زیرزمین ، زمانی برای کولی‌ها و رویای آریزونا از معروف‌ترین این فیلم‌ها هستند.

موسیقی بالکان

موسیقی بالکان موزیک کشورهای منطقه بالکان شامل ۱۲ کشور از جمله یونان، آلبانی، مجارستان، بوسنی هرزگووین، رومانی، بلغارستان و کرواسی است که به ریتم‌های ترکیبی کشورهای منطقه و استفاده از سازهای مختلف مشهور است.

در واقع موسیقی بالکان ترکیب زیبایی از موزیک بلغارستان، یونان، موزیک روم باستان، موسیقی کلاسیک ترکی، موسیقی بوسنیایی و فولک رومانیایی است که در سال‌های اخیر ترکیب آن با موزیک راک زیبایی آن را بیشتر کرده است.

موسیقی بالکان

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It