استایل گرانج یکی از استایل‌های محبوب در دنیا است که طرفداران زیادی در میان علاقمندان به مد و فشن دارد. گرانج در واقع یک خرده فرهنگ است. خرده فرهنگ به فرهنگ گروهی از افراد که در یک فرهنگ بزرگ‌تر قرار دارند اما ارزش‌ها ، تمایلات، استایل، ظاهر و سبک زندگی متفاوتی نسبت به فرهنگ مادر دارند اما به اصول بنیادین فرهنگ مادر نیز پایبند هستند. اما خرده فرهنگ گرانج چه زمانی به وجود آمد؟ استایل گرانج چگونه است؟

استایل گرانج کرت کوبین

تاریخچه گرانج

گرانج یکی از زیرشاخه‌های موسیقی آلترناتیو راک است که در اواسط دهه ۸۰ میلادی در کشور آمریکا پدید آمد؛ موسیقی گرانج از هاردکور پانک، هوی متال و ایندی راک تاثیرگرفته است و در آن از گیتار الکترونیک به شکل غیرطبیعی و نابهنجار شده و همچنین خشن و ملایم شدن اصوات استفاده می‌شود.

بیشتر هنرمندان این سبک به خاطر ظاهر ژولیده و عدم پیروی از قواعد معمول جذب مخاطب در اجراهایشان شناخته شده هستند. گرانج که در ابتدا فقط سبکى از موسیقى بود ولى کم کم با الهام از لباس پوشیدن خوانندگان این سبک از موسیقى، (علی‌الخصوص کورت کوبین) استایلى با این نام نیز ظهور پیدا کرد که مورد استقبال نسل جوان قرار گرفت.

استایل گرانج

استایل گرانج

استایل گرانج بر پایه‌ جسارت، اهمیت ندادن به قضاوت شدن توسط جامعه و راحتی ایجاد شده است. ایده اصلى این استایل، پوشیدن لباس‌هاى قدیمى و حتى دست دوم است. شاید بتوان گفت در دوره‌اى که لباس هاى کلاسیک (پوشیدن کت و شلوار براى مردان و پیراهن براى خانم‌ها) بسیار روتین بود این استایل به مخالفت برخواست و خواستار ساده و راحت بودن و حتى کم هزینه‌تر شدن لباس پوشیدن شد.

استایل گرانج

آرایش گرانجبه نظر شما استایل گرانج چقدر در ایران طرفدار دارد؟ برای آشنایی بیشتر با دیگر استایل‌ها و خرده فرهنگ ها بخش مد و فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It