فهرست پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ نشان می‌دهد که انیمیشن جایگاه ویژه‌ای در میان علاقمندان به سینما و عامه مردم دارد. با پیشرفت تکنولوژی انیمیشن‌ها نیز پیشرفت کرده‌اند و مخاطبان زیادی در رده فیلم‌های بزرگ سینما پیدا کرده‌اند. در این مطلب از لیست بهترین فیلم های دنیا ، فهرست پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ را مرور می‌کنیم. با مجله ویتال همراه باشید.

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ سینما

سال ها است که انیمیشن‌ها دیگر مختص کودکان نیست و حتی در مواردی فقط مخصوص بزرگسالان است؛ مانند برخی انیمه‌های ژاپنی یا به عنوان مثال، سریال انیمیشنی بوجک هورسمن. در حال حاضر انیمیشن‌ها بخش مهمی از سینما ، هنر هفتم را تشکیل می‌دهد. فهرست پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی نشان می‌دهد که در هر دوره از تاریخ مردم به چه سمتی معطوف شده است.

۱۰. انیمیشن زوتوپیا (Zootopia)

کارگردان: بایرون هاوارد، ریچ مور
سال ساخت: ۲۰۱۶
بودجه: ۱۵۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۰۲۳.۷۸۴.۱۹۵ دلار
IMDb: ۸

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

زوتوپیا یکی از پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی و محصول شرکت والت دیزنی است که در سال ۲۰۱۶ اکران شد و توانست به موفقیت بالایی دست یابد. منتقدان این انیمیشن را تحسین کردند و توانست جوایز زیادی همچون جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین انیمیشن سال را کسب کند. زوتوپیا همچنین چهارمین فیلم سینمایی پرفروش سال ۲۰۱۶ شد.

انیمیشن زوتوپیا داستان شهری را روایت می‌کند که در کنترل حیوانات با خصوصیات انسانی است. یک روباه و یک خرگوش برای برملا کردن فسادی بزرگ در شهر در حالی که کسی به آن‌ها باور ندارد، تلاش می‌کنند.

۹. انیمیشن در جستجوی دوری (Finding Dory)

کارگردان: اندرو استنتون
سال ساخت: ۲۰۱۶
بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۰۲۸.۵۷۰.۸۸۹ دلار
IMDb: ۷/۳

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

در جستجوی دوری یکی از پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی و محصول شرکت پیکسار است که در سال ۲۰۱۶ اکران شد. این انیمیشن که دنباله انیمیشن در جستجوی نمو است، توانست بیشتر از آن محبوبیت کسب کند و به فروش بالاتری دست یابد؛ در جستجوی دوری سومین فیلم سینمایی پرفروش سال ۲۰۱۶ شد.

انیمیشن در جینجوی دوری داستان شخصیت فراموشکار دوری را یک سال پس از اتفاقات انیمیشن «در جستجوی نمو» روایت می‌کند که در تلاش برای پیدا کردن خانواده‌اش به سفری طولانی و خطرناک می‌رود.

۸. من نفرت انگیز ۳ (Despicable Me 3)

کارگردان: پیر کافین، کایل بلدا
سال ساخت: ۲۰۱۷
بودجه: ۸۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۰۳۴.۷۹۹.۴۰۹ دلار
IMDb: ۶/۳

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

من نفرت انگیز ۳ قسمت سوم از فرانچایز انیمیشنی من نفرت انگیز است که توسط استودیوی ایلومینیشن ساخته شده و برخلاف انتقاداتی که به آن وارد بود، توانست به فروش بالایی در دنیا دست یابد. من نفرت انگیز ۳ سومین فیلم سینمایی پرفروش سال ۲۰۱۷ شد. داستان این قسمت از من نفرت انگیز در ادامه قسمت قبلی آن است.

۷. انیمیشن داستان اسباب بازی ۳ (Toy Story 3)

کارگردان: لی آنکریچ
سال ساخت: ۲۰۱۰
بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۰۶۶.۹۶۹.۷۰۳ دلار
IMDb: ۸/۳

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

قسمت سوم داستان اسباب بازی که دنباله فرانچایز انیمیشنی محبوب کمپانی پیکسار است، اولین انیمیشنی است که به فروش میلیاردی دست پیدا کرد؛ این انیمیشن همچنین پرفروش‌ترین فیلم ۲۰۱۰ شد و جوایز زیادی همچون اسکار بهترین انیمیشن سال را به دست آورد.

داستان این انیمیشن درباره زمانی است که اندی قرار است به دانشگاه برود و اسباب بازی‌های او نگران آینده خود هستند. اندی اسباب بازی محبوبش وودی را انتخاب می‌کند تا با خود به دانشگاه ببرد و بقیه اسباب بازی‌هایش به مهدکودک اهدا می‌شود که توسط اسباب بازی‌های تبهکاری اداره می‌شود.

۶. انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ (Toy Story 4)

کارگردان: جاش کولی
سال ساخت: ۲۰۱۹
بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار
فروش:  ۱.۰۷۳.۳۹۴.۵۹۳ دلار
IMDb: ۷/۸

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

تقریبا دو دهه بعد از قسمت سوم داستان اسباب بازی ها، چهارمین قسمت این انیمیشن محبوب توسط کمپانی پیکسار ساخته شد که تبدیل به پرفروش ترین قسمت فرانچایز و همچنین یکی از پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ تبدیل شد. مانند قسمت‌های قبلی این مجموعه، قسمت چهارم نیز مورد تحسین منتقدان ومخاطبان قرار گرفت. داستان اسباب بازی ۴ هشتمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ شد و جوایز زیادی همچون اسکار بهترین انیمیشن سال را دریافت کرد.

وقایع داستان اسباب بازی ۴ چند سال بعد از این‌که اندی، اسباب بازی‌هایش را به بانی می‌دهد، اتفاق می‌افتد. هنگامی که بانی در کارگاه هنر و مهارتیک اسباب بازی جدیدی به نام فورکی که یک قاشق چنگال است می‌سازد، وودی، باز و دیگر اسباب بازی‌ها با مشکل جدیدی روبرو می‌شوند.

۵. انیمیشن مینیون ها (Minions)

کارگردان: پیر کافین، کیل بلدا
سال ساخت: ۲۰۱۵
بودجه: ۷۴ میلیون دلار
فروش: ۱.۱۵۹.۳۹۸.۳۹۷ دلار
IMDb: ۶/۴

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

استودیوی ایلومینیشن پس از ساخت انیمیشن من نفرت انگیز متوجه محبوبیت زیاد مخلوقات زرد رنگ خنگ و در عین حال کمک کننده شد و در سال ۲۰۱۵ انیمیشنی درباره آن‌ها ساخت. گرچه این انیمیشن نظرات مختلفی از منتقدان و مخاطبان دریافت کرد اما تنها ظرف مدت ۴۹ روز به فروش یک میلیاردی رسید و به اولین فیلمی تبدیل شد که با بودجه کمتر از ۷۵ میلیون دلار به فروشی بالای یک میلیارد دلار رسید و تبدیل به یکی از پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی شد.

داستان انیمیشن مینیون ها قبل از شروع داستان من نفرت انگیز اتفاق می‌افتد. مینیون‌ها در ابتدا موجوداتی تک‌سلولی بودند که طی قرن‌ها تکامل پیدا می‌کنند و تنها هدفشان خدمت بد ذات‌ترین اربابان است.

۴. انیمیشن شگفت انگیزان ۲ (Incredibles 2)

کارگردان: برد برد
سال ساخت: ۲۰۱۸
بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۲۴۲.۸۰۵.۳۵۹ دلار
IMDb: ۷/۶

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

چهارده سال پس از اولین انیمیشن شگفت انگیزان، پیکسار دومین قسمت از این انیمیشن محبوب را تولید کرد و توسط والت دیزنی اکران شد. شگفت انگیزان ۲ مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و تبدیل به چهارمین فیلم پرفروش ۲۰۱۸ شد.

داستان انیمیشن شگفت انگیزان ۲ دقیقا بعد از قسمت اول آن اتافق می افتد؛ زمانی که فعالیت ابرقهرمانان به خاطر خسارت‌هایی که آن‌ها به شهر وارد کرده‌اند به حالت تعلیق درآمده، خانواده پار با چالش‌هایی برای به دست آوردن اعتماد عمومی مواجه شده‌اند.

۳. انیمیشن فروزن (Frozen)

کارگردان: کریس باک، جنیفر لی
سال ساخت: ۲۰۱۳
بودجه: ۱۵۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۲۹۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار
IMDb: ۷/۴

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

انیمیشن فروزن که با نام‌های منجمد و یخ‌زده نیز شناخته شده است، انیمیشنی کلاسیک ساخته کمپانی والت دیزنی است. این انیمیشن براساس رمان ملکه برفی نوشته هانس کریستیان آندرسن ساخته شده و توانسته جوایز زیادی از جمله اسکار، گلدن گلوب و بفتای بهترین انیمیشن سال را به دست آورد. فروزن پرفروش ترین فیلم سال و همچنین در فهرست پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی در رتبه سوم قرار گرفت.

داستان انیمیشن فروزن درباره شاهزاده‌ای به نام السا است که قدرتی جادویی دارد که می‌تواند برف و یخ تولید کند. السا به صورت اتفاقی خواهرش و کل پادشاهی را در زمستانی ابدی فرو می‌برد. حال او به دنبال راهی برای درست کردن اشتباهش است.

۲. انیمیشن فروزن ۲ (Frozen 2)

کارگردان: کریس باک، جنیفر لی
سال ساخت: ۲۰۱۹
بودجه: ۱۵۰ میلیون دلار
فروش: ۱.۴۵۰.۰۲۶.۹۳۳ دلار
IMDb: ۶/۹

پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

پس از موفقیت انیمیشن فروزن در سال ۲۰۱۳، والت دیزنی دنباله‌ای از آن ساخت که به یکی از پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ تبدیل شد. فروزن ۲ با تحسین منتقدان مواجه شد و با فروش بالای خود سومین فیلم پرفروش ۲۰۱۹ و دهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد. داستان این قسمت از فروزن درباره آنا، السا، کریستوف و اولاف است که به دنبال ریشه قدرت جادویی السا هستند.

۱. انیمیشن شیرشاه (The Lion King)

کارگردان: جان فاورو
سال ساخت: ۲۰۱۹
بودجه: ۲۵۰-۲۶۰ میلیون
فروش: ۱.۶۵۷.۷۱۳.۴۵۸ دلار
IMDb: ۶/۹

پرفروش ترین انیمیشن سینمایی تاریخ

انیمیشن شیرشاه که در واقع بازسازی انیمیشن کلاسیک شیرشاه محصول سال ۱۹۹۴ است با واکنش متوسطی از سوی منتقدان مواجه شد اما با این حال در صدر فهرست پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ قرار دارد. شیرشاه توانست دومین فیلم پرفروش ۲۰۱۹ و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شود. داستان این انیمیشن درباره شیری جوانی به نام سیمبا است که فکر می‌کند باعث مرگ پدرش شده است؛ به همین خاطر از هویتش به عنوان پادشاه آینده فرار می‌کند.

نظر شما درباره پرفروش ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ چیست؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما در مجله ویتال هر هفته لیست و فیلم و سریال‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۲ نظر

  1. بنده کوچک تر از اونی هستم که بخوام نظر بدم، اما خب فیلم هایی که بودجه ساختشون کم بود اما فروششون زیاد به خصوص مینیون، نظر من را به خود جلب کرد.

    • ولی انیمیشن مینیون ها خوب نبود فقط به خاطر طرفداراش ساختن که فروش رفت

نظر شما چیست؟

Pin It