همه ما می‌دانیم که هدف بزرگ هر کارگردان و فیلمسازی این است که که مخاطبان را به سالن‌های سینما بیاورد و  اثر خلق شده خود را در معرض نمایش بگذارد. علاوه بر نقدهای منتقدان و مخاطبان، اعداد و ارقام مالی نیز بر عیین موفقیت یا شکست یک کارگردان تأثیرگذار است. در این مطلب از معرفی کارگردان ، به سراغ معرفی پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما رفته‌ایم.

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

گرچه پرفروش‌ بودن یک فیلم دلیل بر خوب بودن آن فیلم نیست اما این فهرست نشان می دهد که کدام کارگردان‌های توانایی بالایی در کشاندن مخاطبان به سینماها را دارند. بعضی از این کارگردان‌ها فقط و فقط به خاطر توانایی‌ در خلق آثاری عامه‌پسند و نه‌ چندان سطح بالا در این فهرست حضور دارند اما برخی نیز علاوه بر کسب موفقیت در سودآوری، از نظر هنری نیز درخشان عمل کرده‌اند.

۱۲. ران هاوارد (Ron Howard)

تعداد فیلم‌ها: ۲۶
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴/۲۹۸ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: رمز داوینچی (۷۶۷/۸ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

ران هاوراد (Ron Howard) کارگردان ، تهیه‌کننده و بازیگر آمریکایی و یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ است که در کارنامه هنری او همه نوع فیلمی به چشم می‌خورد؛ از فیلم برنده جایزه اسکاری همچون ذهن زیبا (A Beautiful Mind) تا فیلم کمدی شیفت شب (Night Shift). اما پرفروش‌ترین فیلم او رمز داوینچی (The Da Vinci Code) است که با فروش ۷۶۷/۸ میلیارد دلاری به دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۶ تبدیل شد.

۱۱. رابرت زمکیس (Robert Zemeckis)

تعداد فیلم‌ها: ۲۲
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴/۳۲۸ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: فارست گامپ (۶۷۹/۸ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

رابرت زمیکس (Robert Zemeckis) نیز یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ است که با فیلم مشهور فارست گامپ (Forrest Gump) رقبایی همچون فیلم پالپ فیکشن (Pulp Fiction) از کوئنتین تارنتینو و فیلم رستگاری در شاوشانگ (The Shawshank Redemption) از فرانک دارابونت را کنار زده و موفق به دریافت ۶ جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شود. از دیگر فیلم‌های درخشان او می‌توان به سه گانه بازگشت به آینده، که جزو بهترین سه گانه های تاریخ سینما است اشاره کرد.

۱۰. جان فاورو (Jon Favreau)

تعداد فیلم‌ها: ۹
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴.۳۳۳ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: شیرشاه (۱.۶۵۶ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

جان فاورو که اخیرا پا به فهرست پرفروش ترین کارگردان های تاریخ گذاشته است، شهرت خود را با فیلم‌های مرد آهنی ۱ و ۲ به دست آورد اما فیلمی که موفقیت زیادی برای او به ارمغان آورد، لایو اکشن شیر شاه است. شیرشاه دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما است که با فروش ۱/۶ میلیارد دلاری رکورد پرفروش‌ترین فیلم پویانمایی جهان را نیز به دست آورده است. از دیگر فیلم‌های فاورو می‌توان به فیلم کتاب جنگل (The Jungle Book‎) و آشپز (Chef‎) اشاره کرد.

۹. تیم برتون (Tim Burton)

تعداد فیلم‌ها: ۱۹
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴/۴۰۷ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: آلیس در سرزمین عجایب (۱/۰۲۵ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

تیم برتون (Tim Burton) یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ و یکی از خلاق‌ترین آن‌ها است که به خاطر دیدگاه متفاوت، سبک ویژه و منحصربه‌فرد در فیلم‌سازی، طراحی شخصیت‌هایی عجیب و متفاوت و همچنین فیلم‌های فانتزی گوتیک معروف است. از مشهورترین فیلم‌های او می‌توان به فیلم ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands)، اسلیپی هالو (Sleepy Hollow)، عروس مرده (Corpse Bride)، بتمن (Batman)، بازگشت بتمن (Batman Returns)، سیاره میمون‌ها (Planet of the Apes)، چارلی و کارخانه شکلات سازی (Charlie and the Chocolate Factory) اشاره کرد. اما فیلمی که برای او موفقیت تجاری به همراه داشت، آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland) است که با فروش ۱/۰۲۵ میلیارد دلاری عنوان پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما را کسب کرد.

۸. جی. جی. آبرامز (J. J. Abrams)

تعداد فیلم: ۶
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴.۶۲۵
پرفروش‌ترین فیلم: جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (۲.۰۶۸ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

جی.جی آبرامز (J. J. Abrams) یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ است که بیشتر به خاطر ساخت فیلم‌هایی در ژانر اکشن، درام و علمی تخیلی مشهور است. از مشهورترین کارهای او ساخت سریال لاست (Lost) است که یکی از بهترین سریال های تاریخ به شمار می‌رود. از فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده می‌توان به فیلم ماموریت غیرممکن ۳ (Mission: Impossible III)، پیشتازان فضا (Star Trek)، سوپر ۸ (Super 8)و پیشتازان فضا به سوی تاریکی (Star Trek Into Darkness) اشاره کرد. اما فیلمی که برای او موفقیت تجاری به همراه داشت فیلم جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens) بود که عناوینی همچون پرفروش‌ترین قسمت از سه‌گانه جنگ ستارگان، پرفروش ترین فیلم ۲۰۱۵ و همچنین چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما را به خود اختصاص داد.

۷. کریستوفر نولان (Christopher Nolan)

تعداد فیلم‌ها: ۱۱
مجموع فروش فیلم‌ها: ۴.۷۰۴ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (۱/۰۸۴ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) نه تنها یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ است بلکه به عنوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کارگردان‌های سینما به شمار می‌رود که آثاری همچون یادگاری (Memento)، تلقین (Inception)، ، دانکرک (Dunkirk) که یکی از بهترین فیلم های جنگی تمام دوران‌ها است، بی‌خوابی (Insomnia)، پرستیژ (The Prestige)، میان‌ستاره‌ای (Interstellar) سه‌گانه‌ شوالیه تاریکی که یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است را در کارنامه خود دارد.  ۱۰ فیلم نولان حداقل ۲/۵ برابر و حداکثر ۸ برابر بودجه‌ی خود فروخته‌اند و در جلب نظر منتقدان هم موفق بوده‌اند. باید دید فیلم تنت (Tenet) که جدیدترین ساخته او است و در حال حاضر روی پرده سینما است چقدر موفق عمل می‌کند.

۶. دیوید ییتس (David Yates)

تعداد فیلم‌ها: ۸
مجموع فروش فیلم‌ها: ۶/۰۲۰ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: هری پاتر و یادگاران مرگ ۲ (۱/۳۴۱ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

دیوید ییتس (David Yates) که به خاطر ساخت مجموعه فیلم‌های هری پاتر مشهور است، عمده موفقیت تجاری خود را مدیون جی کی رولینگ است. به جز ساخت فیلم‌های هری پاتر، سه قسمت از مجموعه فیلم های جانوران شگفت‌انگیز را ساخته و قرار است در سال‌های آینده دو قسمت دیگر آن را نیز بسازد.

۵. جیمز کامرون (James Cameron)

تعداد فیلم‌ها: ۱۰
مجموع فروش فیلم‌ها: ۶/۲۳۵ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: آواتار (۲/۷۸۹ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

جیمز کامرون (James Cameron) یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما است که بیشتر به خاطر ساخت فیلم‌های علمی تخیلی و حماسی شناخته می‌شود. کامرون فیلم‌هایی همچون نابودگر (The Terminator)، بیگانه‌ها (Aliens) و نابودگر ۲: روز داوری (Terminator 2: Judgment Day) را در کارنامه دارد اما موفقیت و محبوبیت خود را با ساخت فیلم تایتانیک و آواتار به دست آورد. آواتار و تایتانیک برای او موفقیت تجاری و سینمایی به ارمغان آوردند و به ترتیب عنوان دومین و سومین فیلم پرفروش تاریخ سنما را از آن خود کردند.

۴. مایکل بی (Michael Bay)

تعداد فیلم‌ها: ۱۴
مجموع فروش فیلم‌ها: ۶/۴۴۳ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: تبدیل‌شوندگان؛ نیمه تاریک ماه (۱/۱۲۳ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

مایکل بی (Michael Bay) یکی از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما است که هیچ‌یک از فیلم‌های او امتیازی بالاتر از ۶۶ را در راتن تومیتوز کسب نکرده‌اند و فیلم‌های او در بخش سرگرم‌کننده صرف قرار می‌گیرند. از جمله فیلم‌های او می‌توان به ۵ قسمت از مجموعه فیلم‌های تبدیل‌شوندگان (Transformers)، پسران بد (Bad Boys)، رنج و گنج (Pain & Gain) و ۱۳ ساعت: سربازان مخفی بنغازی (۱۳ Hours: The Secret Soldiers of Benghazi‎) اشاره کرد.

۳. پیتر جکسون (Peter Jackson)

تعداد فیلم‌ها: ۱۴
مجموع فروش فیلم‌ها: ۶/۵۴۶ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (۱/۱۲۰ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

پیتر جکسون (Peter Jackson) که بیشتر به خاطر ساخت یکی از بهترین سه‌گانه های تاریخ یعنی سه گانه ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings) شناخته می‌شود، از پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما است که فیلم‌های دیگری همچون کینگ کونگ (King Kong)، استخوان های دوست داشتنی (The Lovely Bones) و سه گانه هابیت (The Hobbit) نیز در کارنامه دارد.

۲- برادران روسو (Russo brothers)

تعداد فیلم‌ها: ۷
مجموع فروش فیلم‌ها: ۶/۸۴۴ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: انتقام‌جویان: پایان بازی (۲/۷ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

آنتونی روسو (Anthony Russo) و جوزف وی. روسو (Joseph V. Russo)، مشهور به برادران روسو که عمده شهرت خود را برای کار در مارول استودیو به دست آورده‌اند رتبه دوم از فهرست پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما را به دست آورده‌اند. از جمله فیلم‌های مشهور آن‌ها می توان به کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier)، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) و دو فیلم اونجرز (Avengers) اشاره کرد.

۱. استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)

تعداد فیلم‌ها: ۳۵
مجموع فروش فیلم‌ها: ۱۰/۵۴۸ میلیارد دلار
پرفروش‌ترین فیلم: پارک ژوراسیک (۱/۰۳ میلیارد دلار)

پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما

رتبه اول فهرست پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما بدون شک متعلق به یکی از تحسین‌شده‌ترین و ماندگارترین فیلم‌سازهای آمریکایی تمام ادوار یعنی استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) است. او هفت بار نامزد جایزه اسکار دریافت بهترین کارگردانی شده که دو بار برای فیلم‌های فهرست شیندلر (Schindler’s List) و نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan) برنده این جایزه شده‌است. همچنین یازده فیلم او نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم بوده‌اند، با این وجود تنها با فیلم فهرست شیندلر موفق به کسب این جایزه شده ‌است.

نظر شما درباره پرفروش ترین کارگردان های تاریخ سینما چیست؟ اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، ما هر هفته لیست و فیلم و سریال های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظر شما چیست؟

Pin It