ابراهیم معلوف (Ibrahim Maalouf) نوازنده ترومپت و موزیسین برجسته لبنانی است که نه تنها در لبنان، بلکه در دنیا بسیار مشهور است. موسیقی او شاید به دلیل ریشه‌هایی که از خاورمیانه دارد برای ما بسیار جذاب است. ناگفته نماند که ترومپت که به ساز پادشاهان نیز مشهور است و از مهم‌ترین سازهای دنیا نیز محسوب می‌شود، در این امر بی‌تاثیر نیست. در ادامه معرفی موزیسین های مشهور دنیا ، در این مطلب با بیوگرافی ابراهیم معلوف ، یکی از بهترین ترومپت نواز دنیا آشنا می‌شویم.

بیوگرافی ابراهیم معلوف

ابراهیم معلوف (Ibrahim Maalouf) نوازنده ترومپت، تنظیم‌کننده و آهنگساز اهل لبنان است. معلوف چهره‌ای پیشگام در موسیقی جاز معاصر است و به واسطه موسیقی‌اش که وامدار موسیقی پاپ، سول، الکترو، هیپ هاپ و شانسون فرانسوی با ریشه‌هایی از موسیقی زادگاهش لبنان است، یکی از معتبرترین ترومپت نوازان نسل خود و نوآورترین و مطرح‌ترین آهنگسازان و نوازندگان فرانسوی محسوب می‌شود.

بیوگرافی ابراهیم معلوف

ابراهیم معلوف در دسامبر سال ۱۹۸۰ در بیروت متولد شد. پدرش نسیم معلوف نوازنده ترومپت و مادرش نادا معلوف پیانیست است. در اواسط دهه ۸۰ میلادی به دنبال جنگ داخلی لبنان به همراه خانواده‌اش به فرانسه پناه جست و تاکنون در آنجا زندگی می‌کند. ابراهیم نواختن ترومپت را تحت نظر پدرش که از اولین نوازندهایی بود که نواختن پرده‌های عربی روی ساز ترومپت را تجربه کرده بود، در سن هفت سالگی آغاز کرد.

پس از کالج برای یک دوره ۲ ساله به کلاس جرارد بولانگر در هنرستان CNR پیوست و بعد هم برای ۳ سال به کلاس آنتونی کیور در هنرستان CNSM رفت و در نهایت در رشته موسیقی فارغ التحصیل شد و جوایز موسیقی بسیاری را از آن خود کرد.

آلبوم‌ها و موفقیت‌های معلوف

او بعد از چند همکاری در حوزه موسیقی غیرکلاسیک، اولین آلبوم خود را به نام «آوارگان» در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد در حالی که سال قبل از آن یعنی در سال ۲۰۰۶، «Mi’ster Productions»، شرکت مستقل خود را تاسیس کرده بود. موفقیت آلبوم اولش با نام «آوارگان» که که تلفیقی از موسیقی راک و جز با نواهای عربی ترومپت بود، به او اجازه داد تا بتواند ۸ آلبوم دیگر خود را هم منتشر کند.

ابراهیم معلوف

او در سال ۲۰۱۳ برای آلبوم «باد» برنده‌ جایزه‌ ویکتوآرِ بهترین موزیسین جاز سال فرانسه شد. جایزه‌ ویکتوآر دُ لاموزیک (Les Victoires de la Musique) مهم‌ترین جایزه‌ موسیقی فرانسه است که توسط وزارت فرهنگ آن کشور برگزار می‌شود.

همچنین در سال ۲۰۱۴ برای آلبوم «خیال» برنده‌ جایزه‌ ویکتوآر بهترین آلبوم موسیقی ملل شد؛ جایزه‌ای که برای ۲۹ سال یک آلبوم سازی بدون کلام برنده‌ آن نشده بود. او در همان سال برای ساخت موسیقی فیلم زندگی ایو سن لوران به کارگردانی جلیل لِسپر نامزد جایزه‌ سزار شد.

ابراهیم معلوف

ابراهیم معلوف تنها موزیسین در جهان است که ساز ترومپت ربع پرده‌ای می‌نوازد؛ سازی که توسط پدرش در دهه ۶۰ ساخته شد. ابراهیم معلوف یک موسیقیدان چیره‌دست به معنای واقعی کلمه است که دیگر پا را از مرزهای قالب‌بندی‌های رایج موسیقی مثل جاز و راک و ملل فراتر گذاشته و توانسته تمام چیزهای زیبا را به زیبایی هر چه تمام‌تر کنار هم جمع کند.

 

اگر به موسیقی خارجی و غیرایرانی علاقه دارید، در بخش موسیقی خارجی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It