طراحی دکوراسیون خانه نیز نکات و اصولی دارد که در صورت رعایت نشدن آن می‌تواند زحمات ما را هدر دهد. بنابراین در این مطلب از دکوراسیون داخلی مجله ویتال ، نگاهی می کنیم به اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون خانه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها.

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

اشتباه در طراحی دکوراسیون اتفاقی رایج است و مرتکب نشدن آن‌ها راه آسان‌تری است تا اصلاح آن. با دانستن این اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون می‌شود در وقت و هزینه صرفه‌جویی کرد. در ادامه با ۸ اشتباه رایج هنگام طراحی دکوراسیون خانه آشنا می‌شوید:

۱. سایزهای ناهماهنگ در دکوراسیون

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون ، انتخاب سایزهای ناهماهنگ وسایل است. به طور مثال، انتخاب یک نقاشی خیلی بزرگ و نصب آن روی دیواری کوچک یا برعکس، یک تابلوی کوچک روی دیواری بزرگ. انتخاب مبلمان بزرگ برای سالن‌های کوچک نیز باعث کوچک شدن هرچه بیشتر و فضایی به شدت بسته می‌شود. مطمئنا هیچ‌کس دوست ندارد خانه‌اش خیلی کوچک یا خالی به نظر برسد. برای جلوگیری از این اشتباه قبل از خرید هر وسیله‌ای فضای قرارگیری آن را اندازه‌گیری کنید و با حدس و گمان خرید نکنید.

۲. ترکیب کردن سبک‌های مختلف در دکوراسیون

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

سبک طراحی داخلی خانه انواع مختلفی دارد و ترکیب آن باید با نظر متخصصان این رشته انجام پذیرد. ترکیب بیش از اندازه سبک‌های طراحی در دکوراسیون منزل ناهماهنگی ایجاد می‌کند. بهترین کار برای جلوگیری از یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون انتخاب تنها یک سبک برای دکوراسیون منزل است.

۳. فکر کردن به نورپردازی پس از طراحی دکور

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

تصور کنید که در طراحی خانه خود قسمتی را برای مطالعه طراحی کرده‌اید ولی هیچ منبع نوری برای آن در نظر نگرفته‌اید! جابجایی و طراحی دوباره کار راحتی نیست بنابراین قبل از طراحی دکوراسیون نورپردازی هر قسمت را در نظر بگیرید. مسئله مهم دیگری که وجود دارد تعادل در نورپردازی است؛ نور زیاد و نور کم هر دو باعث سلب آسایش می‌شود؛ بنابراین بهترین کار این است که سعی کنید از چراغ‌هایی با قابلیت تنظیم نور استفاده کنید.

۴. استفاده از طیف رنگ سرد در فضاهای کوچک

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

به نظر متخصصان رنگ‌های سرد (مثل آبی و سبز) نور را جذب می کنند و باعث می‌شود فضاهای کوچک بیشتر کوچک‌ به نظر برسند. این رنگ‌ها برای اتاق‌های بزرگ مناسب‌تر است. اگر اتاق کوچکی دارید، از رنگ‌های گرم مثل بژ یا صورتی و قرمز استفاده کنید. اگر همچنان علاقه دارید از رنگ‌های سرد استفاده کنید، تنها یک دیوار را رنگ سرد بزنید و یا وسایل به رنگ سرد بخرید.

۵. استفاده از پارچه‌های پلاستیکی و مصنوعی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون استفاده از پرده‌ها یا وسایلی با جنس پارچه پلاستیکی و مشابه آن است. دلیل آن هم فقط این نیست که غیرطبیعی و مضر است، بلکه پارچه‌هایی از جنس پلاستیکی و مواد غیرطبیعی نور را جذب می‌کنند و روشنی خانه را می‌گیرند. سعی کنید از پارچه‌هایی با جنس طبیعی برای پرده و دیگر وسایل خود استفاده کنید و نهایتا کمتر از ۲۰ درصد از وسایل با جنس پارچه غیرطبیعی و پلاستیکی استفاده کنید.

۶. عدم استفاده از طرح در دکوراسیون

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

استفاده از طرح و ترکیب آن با دیگر وسایل کار راحتی نیست اما به این معنی نیست که نباید از آن استفاده کنید؛ چرا که دکوراسیون بدون هیچ نوع طرحی، یکدست و خسته کننده می‌شود. برای این که اشتباه دیگر در طراحی دکوراسیون خود مرتکب نشوید، از مقدار کمی طرح استفاده کنید. از جمله طرح‌هایی که ریسک کمتری دارند و برای انواع سبک‌های طراحی دکور مناسب هستند می‌توان به طرح گلدار ( مقدار کم)، راه ره و طرح خال خالی اشاره کرد.

۷. عدم استفاده از رنگ‌های تیره

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر می‌کند اما فقط زمانی که از آن بیش از اندازه استفاده کنید. اگر یک دیوار را رنگ تیره کنید، یا یک مبل تیره یا میزی با رنگ چوب تیره به دکوراسیون شما جلایی تازه می بخشد.

۸. جلوگیری از نور طبیعی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون

اسباب خانه‌ای که جلوی پنجره قرار می‌گیرند از نور طبیعی خانه جلوگیری می‌کنند مخصوصا اگر وسایلی با رنگ تیره باشند. هیچ‌گاه اسباب و وسایل را در دکوراسیون خود طوری قرار ندهید که جلوی نور طبیعی را بگیرند. اگر پنجره های زیادی در خانه ندارید، دیوارها را رنگ روشن بزنید و همچنین از آینه در دکور خود استفاده کنید.

از دیگر اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون می‌توان به استفاده از کاورهای مبل پلاستیکی، سیم‌های به هم پیچیده، نصب تابلو در نزدیکی سقف، عدم توجه به وروردی منزل، اثاثیه زیاد و چسباندن مبلمان به دیوار اشاره کرد.

اگر به دکوراسیون خانه علاقمند هستید، بخش دکوراسیون داخلی مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It