سفر در زمستان ایران می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی باشد. تقریبا بیشتر افراد تابستان و بهار را برای سفر انتخاب می‌کنند، اما در کشور چهار فصلی مثل ایران، مناطق بسیار زیبایی وجود دارد که می‌توان در فصل زمستان از آن‌ها دیدن کرد.

۸ پیشنهاد برای سفر در زمستان ایران

در این مطلب قصد داریم مکان‌های کمتر شناخته شده‌ در ایران را معرفی می‌کنیم که برای تجربه سفری به یادماندنی در فصل سرد پیشنهاد می‌شود.

چشمه آبگرم سیاه کش، بندر خمیر

یکی از مقصدهای فراموش نشدنی برای سفر در زمستان ایران چشمه آب گرم سیاه‌کش است. این چشمه زیبا در روستای «نیمه‌کار» در استان هرمزگان قرار دارد و یکی از بکرترین مناطق گردشگری ایران است. چشمه آبگرم سیاه کش خواص درمانی زیادی دارد و به این دلیل آن زیاد شناخته شده نیست از آلودگی‌های محیطی در امان مانده است.

سفر در زمستان ایران

نام این چشمه داستانی قدیمی دارد؛ گفته می‌شود که فردی سیاه‌چهره در این آبگرم شنا می‌کرده و غرق می‌شود، از آن پس نام این آبگرم را سیاه کش می‌گذارند.

منطقه باستانی اشکفت سلمان، ایذه

اشکفت سلمان از اماکن باستانی خوزستان است و در ۳کیلومتری جنوب غربی ایذه و در انتهای یک دره زیبا واقع شده است. این منطقه یک سرپناه آبرفتی در دل کوهی سنگی است که به عنوان بزرگترین خط‌نوشته میخی ایلامی شناخته می‌شود.

سفر در زمستان ایران

اشکفت در گویش محلی به معنی شکاف است و بخاطر این‌که نمای اصلی این بنا به شکل شکافی بزرگ در کوه بوده، اشکفت نام گرفته است. اشکفت سلمان ایذه یا «نیایشگاه تاریشا خدای ایلامیان» دارای ۴ نقش برجسته اصلی است که به خوبی هانی(پادشاه آیاپیر) را در کنار وزیرش شوترورو، همسرش آماتنا و فرزندانش نشان می‌دهد. این اولین سنگ‌نگاره‌ای است که زن را دوشادوش مرد به تصویر کشیده است.

قلعه سریزد، مهریز

یکی از مقصدهای خوب برای سفر در زمستان ایران قلعه سریزد است. قلعه سریزد یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان بوده است. این قلعه در یکی از روستاهای مهریز یزد واقع شده است.

سفر در زمستان ایران

دورتادور این قلعه خندقی حفر شده که عرض آن حدود ۶متر و عمق آن به ۴ متر می‌رسد و به نوعی سیستم دفاعی بوده است. برج و باروهایی هم برای دیدبانی از قلعه هم وجود دارد. این قلعه متعلق به دوران ساسانیان است و مساحت آن به بیش از ۷ هزار مترمربع می‌رسد و حدود ۴۶۸ حجره دارد.

کوه های مریخی ، چابهار

یکی از مقصدهای عجیب و متفاوت برای سفر در زمستان ایران کوه‌های مریخی چابهار است. کوه‌های مریخی چابهار مکانی عجیب و شگفت‌انگیز است که تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می‌کند. همچنین جاده‌ای که به این کوه‌ها می‌رسد یکی از زیباترین جاده‌های ایران به شمار می‌رود.آسمان این منطقه هنگام شب شهرت زیادی دارد.

سفر در زمستان ایران

این کوه‌ها در زبان محلی به کالانی یا آریا شهرت دارد. این کوه‌ها رنگی میان طوسی و سفید دارند که با تغییر نور روز، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. قدمت کوه‌های مریخی یا مینیاتوری به ۴ تا ۵ میلیون سال قبل بازمی‌گردد. فسیل صدف، ماهی و نهنگ در برخی نقاط این منطقه پیدا می‌شود و یکی از جذابیت‌های کوه‌های مریخی به شمار می‌رود.

آبشار درگاهان، تفت

آبشار درگاهان یا دره گاهان در ۲۵ کیلومتری جنوب یزد و در ۵ کیلومتری جنوب تفت قرار دارد. این منطقه اگرچه در قلب کویر بزرگ ایران جای گرفته اما نشانی از خشکی ندارد؛ به همین دلیل این محل را تاج عروس کویر می‌نامند.

سفر در زمستان ایران

دره گاهان دره‌ای است که در زمان‌های دور مردم برای برپایی جشن‌ها و مراسم خود به آنجا می‌رفتند. این دره دارای یک محوطه باستانی به نام قلعه پهلوان بادی است که بر بلندای صخره‌ای عظیم در زمان‌های قدیم مامن شخصی به همین نام بوده که افسانه‌های زیادی در مورد آن وجود دارد. آثار و بقایای آن را می‌توان بر بالای صخره مشاهده کرد.

آبشار آبگرم کلات مشهد

یکی از مقصدهای جذاب برای سفر در زمستان ایران آبشار آبگرم کلات است.  این آبشار تنها آبشار آب گرم ایران است که در ۷۵ کیلومتری مشهد و در روستایی به نام آبگرم است. آبشار آبگرم ۲۷ متر ارتفاع دارد.

سفر در زمستان ایران

حوضچه پایین آبشار فضایی نسبتا محصور دارد که بخاطر بخار آب و فضای نسبتا محصور، دمایی بالاتر از اطراف خود دارد که آب‌تنی در فصل سرد را هم امکان‌پذیر می‌کند.

کویر نایبند، طبس

روستای نایبند یکی از نمونه‌های معماری پلکانی است که عنوان ماسوله کویر را به خود اختصاص داده است. این روستا از توابع شهرستان طبس در خراسان جنوبی واقع شده است و بافتی سنتی و خشتی دارد؛ خانه‌ها با ترکیبی شبیه به خانه‌های ماسوله روی هم قرار گرفته‌اند به طوری که شاید مرز مشخصی میان آن‌ها وجود نداشته باشد.

سفر در زمستان ایران

قلعه‌ای با ۴ برج در اطراف، حدود ۳۰۰ سال پیش برای حفاظت از روستا ساخته شده است. اطراف روستا را نخلستانی محصور کرده که با سرسبزی خود سرزمینی بهشت‌گونه را در دل کپیر بوجود آورده است. گونه‌های جانوری خاصی هم در این منطقه وجود دارد؛ یوزپلنگ آسیایی یکی از حانداران رو به انقراضی‌ست که بیشترین تعداد آن (حدود ۱۵ قلاده) در این منطقه زندگی می‌کنند.

تالاب میانکاله مازندران

قبل از هرچیز باید توجه داشته باشید که بازدید از این تالاب تنها با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست بهشهر امکان‌پذیر است. تالاب میانکاله به عنوان بهشت پرنده‌نگری ایران شناخته می‌شود و از محبوب‌ترین مکان‌هایی‌ست که پرنده‌های مهاجر برای گذران فصل زمستان خود آن را انتخاب می‌کنند. این تالاب درون شبه‌جزیره‌ای به همین نام قرار دارد که از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به تالاب راغمرز راه دارد.

سفر در زمستان ایران

این تالاب یکی از ۱۲ ذخیره‌گاه بین‌المللی زیست کره یونسکو در ایران به شمار می‌رود. پرنده‌هایی همچون خوتکای معمولی و ابرو سفید، اردک نوک پهن، اردک سرسبز، اردک سرحنایی و فیلوش، مرگوس‌ها، باکلان‌ها، غار خاکستری ‌پیشانی سفید، چنگرها، قوها و پلیکان‌ها به این تالاب مهاجرت می‌کنند که تا اواخر اسفندماه در این منطقه اقامت دارند.

شما کدام مقصد را برای سفر در زمستان ایران پیشنهاد می‌کنید؟ اگر به سفر علاقمند هستید، بخش سفر مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It