شاید افراد زیادی باشند که زندگی بدون زباله یا حداقل با تولید زباله کم در پیش گرفته باشند اما تا به حال درباره شهر بدون زباله که در آن همه مردم از این روش زندگی پیروی کنند را شنیده‌اید؟ شهر بی زباله شاید به نظر یک رویا بیاید اما به نظر می‌رسد این رویا به حقیقت تبدیل شده است. امروز با هم به کامیکاتسو (Kamikatsu)، شهر بی‌زباله سفر می‌کنیم و با تمیزترین شهر در دنیا آشنا می‌شویم.

کامیکاتسو ؛ شهر بی زباله

کامیکاتسو شهری کوهستانی در جنوب غربی ژاپن است که در استان توکوشیما واقع شده‌ و ۲٬۰۴۲ نفر جمعیت دارد. با وجودی که جاذبه گردشگری ندارد اما توانسته علاقمندان زیادی را به خود جذب کند و الگویی مثال زدنی برای تمام دنیا باشد.

کامیکاتسو شهر بی زباله

کامیکاتسو هم مثل هر شهر دیگری در جهان، زباله هایش را دفع می‌کرد یا می‌سوزاند اما مردم این شهر تصمیم به تغییر گرفتند و در سال ۲۰۰۳ مفهوم «زباله صفر» را معرفی کردند. چرا که با سوزاندن زباله حجم زیادی از گاز‌های گلخانه‌ای تولید می‌شود و محل‌های دفن زباله هم محیط زیست را آلوده می‌کنند. در خیابان‌های این شهر خبری از کامیون‌های حمل زباله نیست و مردم تقریبا تمام زباله‌های خود را بازیافت می‌کنند.

کامیکاتسو شهر بی زباله

در کامیکاتسو زباله‌ها به ۴۵ دسته مختلف تقسیم بندی می ‌شود. در مرکز جمع آوری زباله، سطل‌های زباله جداگانه برای انواع مختلف زباله‌ها وجود دارد: روزنامه، مجله، کارتون، درپوش‌های فلزی، بطری‌های پلاستیکی، قوطی‌های آلمینیومی، قوطی‌های استیل، لامپ‌های فلئورسانت و … .لباس‌های کهنه، جواهرات و وسایل دیگری که دیگر استفاده ای ندارند در انبار بازیافت گذاشته می‌شوند.

کامیکاتسو شهر بی زباله

در انتهای هر خیابان، یک کارخانه محلی هست که در آنجا زنان از وسایلی که دیگر کاربردی ندارند چیزهایی مثل خرس عروسکی درست می‌کنند. همچنین مغازه‌هایی در این شهر به نام «کورو-کورو» وجود دارد که شهروندان در آنجا می‌توانند کالاهای استفاده‌ شده را با وسایل جدید مبادله کنند آن‌ هم بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای!

کامیکاتسو شهر بی زباله

به علاوه مردم این شهر سعی می‌شود تا حد امکان کاغذبازی نکنند و حتی موقع خرید، به جز مواقع ضروری، رسیدی چاپ نشود. برای خرید نیز به جای کیسه‌ و پاکت از زنبیل و کیسه‌های قابل استفاده مجدد و ظروف خانگی استفاده می‌کنند!

شهری کوچک همچون کامیکاتسو در کشور ژاپن در بازیافت به قدری خوب عمل کرده است که فقط ۲۰ درصد زباله‌های تولید شده دفن می‌شوند. اما جالب است بدانید که آن‌ها حتی امیدوار هستند که این ۲۰ درصد دفن شدن را نیز تا آخر سال ۲۰۲۰ حذف کنند.

کامیکاتسو شهر بی زباله

به نظر شما ما هم می‌توانیم کشور یا شهری بدون زباله مانند کامیکاتسو در ایران داشته باشیم؟ شاید باید برای یادگرفتن بیشتر درباره زندگی بدون زباله به کامیکاتسو سفر کنیم! اگر به سفر علاقمند هستید، بخش سفر مجله ویتال را دنبال کنید.

۳ نظر

  1. باید سبک های دنیا کاملا عوض بشه و باید به همین سمت پیش بریم. باید رسالت سازمان های جهانی مثل بهداشت جهانی و … عوض بشه. باید دنیا رو قانون مند کرد. مثلا اگه سازمان بهداشت جهانی روی خورد و خوراک ملت چین نظارت داشت یا این بازارهای وحش رو تعطیل میکرد، این اپیدمی های خطرناک پیش نمیومد یا کمتر پیش میومد.

نظر شما چیست؟

Pin It