کیهان کلهر را سفیر موسیقی ایران می دانند؛ چرا که افتخارات بسیار زیادی را طی سال‌ها برای ایران به همراه داشته است و در سراسر دنیا شناخته شده و زرفداران زیادی دارد.

بیوگرافی کیهان کلهر

کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز متولد ۳ آذر ۱۳۴۲ است که در تهران متولد شد اما خانواده‌اش کرد اهل کرمانشاه بودند. ساز تخصصی‌اش کمانچه است اما تنبور، شاه‌کمان و سه‌تار هم می‌نوازد. کلهر آموزش موسیقی را از ۷ سالگی با استاد احمد مهاجر آغاز کرد. به خاطرش نبوغش در نوازدگی کمانچه به ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه دعوت شد و به مدت ۵ سال با این گروه همکاری کرد. در ۱۷ سالگی با یکی از معتبرترین گروه های موسیقی آن زمان، یعنی گروه شیدا در مرکز هنری چاووش همکاری کرد.

کیهان کلهر

تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه کارلتون واقع در اتاوا کانادا در رشته آهنگسازی ادامه داد. کلهر با هنرمندان شهیر ایرانی همچون محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی و اعضای گروه دستان به آهنگسازی و نوازندگی پرداخته‌ است.

از فعالیت‌های مهمش می‌توان همکاری با گروه موسیقی غزل به همراه شجاعت حسین خان نوازنده سی‌تار هندی بود که این گروه در سال ۲۰۰۴ نامزد دریافت جایزه گرمی بهترین موسیقی سنتی ملل به خاطر آلبوم باران شد. آثار گروه غزل تلفیقی از موسیقی شمال هند و موسیقی سنتی ایرانی است.

در راستای تلاش برای شناساندن موسیقی سنتی ایرانی به غیر ایرانیان، کلهر با گروه‌ها و هنرمندان زیادی از جمله کوارتت کرونوس (پروژه جاده ابریشم)، یویوما از چین، ارکستر فیلارمونیک نیویورک، رامبراندت تریو (گروه موسیقی هلندی)، اردال ارزنجان از ترکیه، ژائو ژیپینگ، عالیم قاسمف از جمهوری آذربایجان و بروکلین رایدر از آمریکا همکاری کرده و توانسته به چهره‌ای بین‌المللی و به عبارتی تبدیل به «سفیر موسیقی ایرانی» شود.

کیهان کلهر

جوایز و افتخارات

کیهان کلهر با آلبوم‌های «بی تو بسر نمی‌شود»، «فریاد»، «باران» و «فراتر از نقشه جغرافیا» که در آن‌ها به‌عنوان آهنگساز و نوازنده نقش داشته، نامزد جایزه گرمی شده‌ است. همچنین در پنجاه و نهمین مراسم جایزه گرمی، کیهان کلهر به همراه گروه جاده ابریشم به رهبری یویوما توانستند با آلبوم Sing Me Home موفق به کسب جایزه گرمی بهترین موسیقی جهانی شوند.

در سال ۲۰۱۸ جایزه فعالیت هنری بشر دوستانه در مسابقات بین المللی ویلون ایزاک اشترن شانگهای را به خاطر کمک به بشریت و مسائل انسانی از طریق موسیقی دریافت کرد.

کیهان کلهر

در سال ۲۰۱۹ نیز جایزه جهانی «وومکس» را به خاطر تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده چیره‌دست کمانچه در نوآوری و خلق زبان‌های موسیقایی نو و رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان، دریافت کرد. همچنین آلبوم «هنوز پاییز است» محصول مشترک کیهان کلهر با گروه رامبرانت تریو از نگاه مجله سانگ لاینز جزو ۱۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۹ قرار گرفت.

آلبوم های کیهان کلهر

کیهان کلهر آلبوم‌های زیادی را در کارنامه خود به عنوان نوازنده و همچنین آهنگساز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به «شب، سکوت، کویر»،«زمستان است»،«بی تو بسر نمی‌شود»،«فریاد»،«ساز خاموش» به خوانندگی شجریان، «سفر به دیگر سو» به خوانندگی شهرام ناظری و «در آینه آسمان» به خوانندگی علی‌اکبر مرادی اشاره کرد. کلهر همچنین آهنگسازی برای موسیقی متن فیلم فصل کرگدن به کارگردانی بهمن قبادی نیز بر عهده داشته است.

برای آشنایی با دیگر هنرمندان ایرانی، بخش چهره‌های مجله ویتال را دنبال کنید. اگر به موسیقی نیز علاقمند هستید بخش موسیقی مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It