لهاسا خواننده ای بود که شور شورانگیزی که در موسیقی و صدای زیبا و حرکات موزون و سرشار از احساسش موج می‌زد. او که در اوج شهرت درگذشت، خواننده‌ای بود که به گفته روزنامه گاردین در طول دوازده سال، سه آلبوم شگفت‌‌انگیز منتشر کرده بود و نام او همیشه در یادها خواهد ماند. در این مطلب از معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، شما را به دنیای موسیقی لهاسا یا لاسا دی سلا می‌بریم که فضای کولی‌‌های اروپای شرقی را دارد و بار دیگر به ما یادآور می‌شود که هرچند ممکن است زبان او را نفهمیم اما صدای جادویی‌اش شوری شیرین در ما به وجود می‌آورد.

بیوگرافی لاسا دی سلا

لاسا دی سلا ( Lhasa De Sela ) که بیشتر به اسم لهاسا شناخته می‌شود، خواننده و آهنگ‌ساز سبک فولک و موسیقی جهان و متولد ۱۹۷۲ در آمریکا بود که در مکزیک و آمریکا بزرگ شد ولی سال های جوانی خود را در فرانسه و کانادا گذراند. مادرش عکاس و بازیگر آمریکایی و پدرش مکزیکی و معلم زبان بود. به گفته خودش، پدر و مادر هیپی او تا ۵ ماهگی برایش نامی انتخاب نکرده بوده‌اند تا این‌که مادرش بعد از خواندن کتابی درباره تبت، اسم پایتخت سنتی تبت، لهاسا را برای دخترش انتخاب کرد. زندگی کولی‌وار و هیپی او با مادر و پدرش و بزرگ‌شدنش در یک اتوبوس مدرسه به عنوان خانه و سفرهای مداوم از شمال آمریکا به مکزیک همگی الهام بخش او برای ترانه هایش بوده‌اند.

بیوگرافی لاسا دی سلا

در سال ۱۹۹۱ برای دیدن خواهرش که در مونترال کانادا تحصیل می‌کرد به آنجا سفر کرد و تصمیم گرفت در آنجا زندگی کند. او که از ۱۳ سالگی آواز خواندن را شروع کرده بود، به مدت ۵ سال در بارهای مونترال می‌خواند. در سال ۱۹۹۲ مدیر یک شرکت نشر موسیقی اجرای او را دید و شیفته شخصیت، کاریزما و صدای جادویی او شد و با او قرارداد بست.

آلبوم های لهاسا

اولین آلبوم لاسا دی سلا با نام لا لیورونا (La Llorona) در سال ۱۹۹۷ منتشر شد که موفقیت زیادی به دنبال داشت. از جمله جایزه جونو و جایزه فلیکس (Félix Award). تمامی آهنگ های این آلبوم به زبان اسپانیایی بود. لا لیورونا ( La Llorona ) افسانه‌ای مکزیکی است که طبق این افسانه، زنی زیبا به نام ماریا برای جبران خیانت شوهرش ، فرزندانش را در رودخانه‌ای در مکزیکو سیتی غرق می‌کند که در داستان‌ها روح سرگردان و مویه‌کنان او را لا لیورونا نامیده‌اند.

بعد از آلبوم اولش، لهاسا به چهره‌ای کالت در آمریکای شمالی و فرانسه تبدیل شد. او به شدت تحت تاثیر ویکتور خارا بود و طبق گفته خودش از شش سالگی عاشقانه او را دوست داشته است . ژاک برل و بیلی هالیدی نیز از دیگر الگوهای او بوده‌اند و بر روی موسیقی او تاثیر زیادی گذاشته‌اند.

لهاسا
Rising
لهاساRising

پس از تورهای مختلف در اروپا و شمال آمریکا، در سال ۱۹۹۹ لهاسا به فرانسه نقل مکان کرد و شروع به نوشتن ترانه های جدید کرد و برای تهیه آلبوم دومش به مونترال بازگشت و آلبوم دومش با نام The Living Road را در سال ۲۰۰۳ منتشر کرد که شامل آهنگ‌هایی به زبان فرانسوی، انگلیسی و اسپانیایی بود. این آلبوم نامزد بهترین آلبوم میان‌فرهنگی و بهترین آلبوم سال شد. موزیک ویدیو آهنگ Con toda palabra از این آلبوم هم نامزد جایزه جونو در سال ۲۰۰۶ شد و در سال ۲۰۰۷ به عنوان موزیک ویدیو سال از طرف ION معرفی شد.

Lhasa De Sela
Con Toda Palabra
Lhasa De SelaCon Toda Palabra

در طول سال های فعالیتش، لهاسا با هنرمندان مختلفی از جمله Tindersticks (گروه راک انگلیسی)، آرتور اچ و Bratsch همکاری داشت. رادیو بی بی سی انگلیس او را بهترین هنرمند سبک موسیقی جهان نام نهاد.

سومین و آخرین آلبوم لهاسا در سال ۲۰۰۹ با نام لهاسا منتشر شد که قبل از انتشار آن لهاسا متوجه شد که به سرطان سینه مبتلا شده است؛ به همین دلیل نتوانست تور این آلبوم را برگزار کند.

لهاسا

پس از ۲۱ ماه مبارزه با سرطان پستان، لهاسا در سن ۳۷ سالگی و در ژانویه ۲۰۱۰ در خانه اش در مونترال درگذشت. سه آلبوم او همچنان محبوب‌ هستند و آلبوم دومش که مختص جاده‌های پرخاطره کودکی و نوجوانی‌‌اش است، همچنان از پرفروش‌ترین آلبوم‌های او پس از مرگش است.

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It