امروز به سراغ  موسیقی خونسرد، اتمسفریک و تاریکی مسیو اتک (Massive Attack) رفته‌ایم که با شنیدنش باید گوشه‌ای لم بدهید و چشمانتان را ببندید! چرا که موسیقی این گروه ریتم‌های سنگین و کند همراه با گیتار الکتریک و صداهای بم دارد و می‌تواند شما را به یک سفر روانگردانانه در مغزتان ببرد! در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی مسیو اتک بیشتر آشنا می‌شویم.

بیوگرافی مسیو اتک (Massive Attack)

گروه بریتانیایی مسیو اتک (Massive Attack) را می‌توان از پیشگامان موسیقی تلفیقی معاصر بریتانیا دانست. سبک موسیقی این گروه را تریپ هاپ و داون بیت دسته‌بندی می‌کنند و همچنین این گروه را بنیان‌گذار سبک تریپ هاپ هم می‌دانند. داون بیت به معنی ضرب پایین است که نوعی موسیقی است که ریتم کندی دارد و حسی شبیه به حس لمس‌شدگی و تجربه نزدیک به آرامش بی‌هوشی را به آدم منتقل می‌کند.

بیوگرافی مسیو اتک

مسیو اتک در سال ۱۹۸۸ در شهر بریستول انگلستان توسط رابرت دل‌ناجا که به ۳D معروف است و همچنین گرنتلی ایوان مارشال با نام هنری Daddy G و نفر دیگری که در حال حاضر در گروه نیست، با نام اندرو واولز (Mushroom) شکل گرفت. در طی سال‌های فعالیتشان موزیسین‌ها، خواننده‌ها و گروه‌های دیگر هم آن‌ها را در ساخت موسیقی همراهی کرده‌اند.

پس از حمله نیروهای چندملیتی به عراق در سال ۱۹۹۱، اعضای گروه در اعتراض به این امر نام گروه خود را از Massive attack (به معنای تهاجم انبوه) به Massive تقلیل دادند. اما این تغییر نام به ضررشان تمام شد و گروه سه سالی را در رخوت گذراند. در سال ۱۹۹۴ گروه دوباره به نام قبلی بازگشت.

آلبوم های مسیو اتک

مسیو اتک تا کنون ۵ آلبوم منتشر کرده‌اند که اولین آلبوم ‌آن‌ها در سال ۱۹۹۱ با نام خطوط آبی (Blue Lines) منتشر شد که یکی از آهنگ‌های آن (Unfinished Sympathy) در چارت‌های موسیقی راه یافت و از آن به عنوان دهمین آهنگ همه دوران‌ها در نظرسنجی روزنامه گاردین و همچنین شصت و سومین آهنگ تمام دوران‌ها به انتخاب مجله NME یاد می‌شود.

آلبوم های مسیو اتک

دومین آلبوم این گروه محافظت (Protection) نام داشت که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد و جایزه بریت را از آن خود کرد. در سال ۱۹۹۷ با تهیه آلبوم کوچک خورشید تابان دوباره توجه افکار عمومی به م‍سیو ا‌ت‍ک جلب شد و همین زمینه انتشار سومین آلبوم با عنوان Mezzanine را فراهم ساخت، که اکنون به‌عنوان یک مجموعه شناخته و مطرح در میان علاقه‌مندان موسیقی تلفیقی غرب از آن یاد می‌شود و ۴ میلیون نسخه از آن به فروش رفت. این آلبوم جایزه Q را دریافت کرد و همچنین نامزد دریافت جایزه مرکوری نیز شد.

در سال ۲۰۰۳ چهارمین آلبوم مسیو اتک با عنوان صدمین پنجره (۱۰۰th Window) منتشر شد که در سایت متاکریتیک امتیاز ۷۵ از ۱۰۰ را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۰، پس از هفت سال از آخرین آلبوم گروه، آن‌ها آلبوم پنجم خود را با نام Heligoland منتشر کردند که رتبه ششم را در چارت بهترین آلبوم‌های بریتانیا به دست آورد. به جز این آلبوم‌ها این گروه چند آلبوم ریمیکس از آهنگ‌هایشان و همچنین موسیقی فیلم هم در کارنامه خود دارند.

Massive Attack
Better Things
Massive AttackBetter Things

 

گروه مسیو اتک جوایز زیادی را در طول سال‌های فعالیت خود کسب کرده است؛ از جمله این جوایز جایزه بریت و دو جایزه ام تی وی و دو جایزه کیو، جایزه ادیسون و جایزه ویوا کامت آلمان است. این گروه همچنین نامزد دریافت جوایز متعددی همچون جایزه بیلبورد نیز شده است. دو آلبوم Blue Lines و Mezzanine هم جزو ۵۰۰ آلبوم برتر همه دوران‌ها در مجله رولینگ استون شده است.

سبک تریپ هاپ چیست ؟

سبک تریپ هاپ (Trip hop) یک سبک موسیقی است که از ترکیب موسیقی الکترونیک و داون‌تمپو (بهترین گروه داون تمپو گروه توسکا است) به وجود آمده‌ است به‌ گونه‌ای که هیچ‌کدام از این دو سبک قابل شناسایی نیستند. این سبک در اوایل دهه ۹۰ میلادی در بریستول متولد شد و در واقع تحولی است که موزیسین‌های بریتانیایی در مقابل موج عامه پسند هیپ هاپ آمریکایی شکل دادند که البته در همان زمان کاملا زیرزمینی بود و نامش را بریت هاپ گذاشتند. این نام از Biritish Hip Hop به معنای هیپ هاپ بریتانیایی ساخته شده بود. کم کم بعضی از نشریات بریتانیایی و هواداران این سبک نامش را به تریپ هاپ تغییر دادند. که کلمه تریپ هم از سفرهای ماورایی یا سفرهای روان گردان گرفته شده است.

سبک موسیقی مسیو اتک

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

Pin It