یکی از موضوعاتی که داستان‌ها و فیلم‌های زیادی درباره آن ساخته شده، بیماری‌های روانی است. فیلم درباره بیماری روانی در سینما طرفداران بسیار زیادی دارد؛ چرا که شخصیت‌هایی که بیماری روانی دارند می‌توانند غیرقابل پیش‌بینی، ترحم برانگیز یا خطرناک باشند. در این مطلب از لیست فیلم و سریال ، فیلم هایی درباره بیماری های روانی به شما معرفی می کنیم که ارزش دیدن دارند.

۱۸ فیلم درباره بیماری روانی

خصوصیت اصلی فیلم‌های روانشناختی فارغ از ژانر آن‌ها، تاثیر مستقیمی است که بر ذهن بیننده به جای می‌گذارند. بیماری‌های روانی انواع مختلفی دارد که از انواع آن‌ در فیلم های مختلف استفاده شده است. در این مطلب ۱۰ فیلم درباره بیماری روانی به شما معرفی می‌کنیم که همگی از برترین‌های این ژانر فیلم‌ها هستند:

فیلم باشگاه مبارزه (Fight Club)

کارگردان: دیوید فینچر
بازیگران: ادوراد نورتون، برد پیت
ژانر: درام روانشناختی
سال پخش: ۱۹۹۹
IMDb: ۸/۸
امتیاز متاکریتیک: ۶۶٪
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹٪

فیلم درباره بیماری روانی

باشگاه مبارزه ساخته دیوید فینچر یک فیلم درباره بیماره روانی چند شخصیتی است که در ژانر خود بسیار مشهور و پرطرفدار است. فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته چاک پالنیک ساخته شده است. پایان بندی پیچیده این فیلم بر جذابیت آن افزوده است. فیلم درباره نورتون است که از شغل خود ناراضی است تا اینکه با تایلر داردن آشنا می‌شود. تایلر داردن با بازی بی‌نظیر برد پیت یک صابون‌ساز است که باشگاهی زیرزمینی را راه اندازی می کند که در آن افراد می توانند با مشت زدن به یکدیگر حالشان بهتر شود! کم کم فعالیت این باشگاه مشت‌زنی تغییر کرده و تروریستی می‌شود.

فیلم روانی (Psycho)

کارگردان: آلفرد هیچکاک
بازیگران: آنتونی پرکینز، جنت لی، ورا مایلز
ژانر: ترسناک، معمایی، دلهره‌آور
سال پخش: ۱۹۶۰
IMDb: ۸/۵
امتیاز متاکریتیک: ۹۷٪
امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶٪

فیلم درباره بیماری روانی

روانی از بهترین فیلم‌های ژانر وحشت تاریخ سینما و یک فیلم درباره بیماری روانی چند شخصیتی است؛ شخصیت منفی نورمن بیتس نیز از شرورترین شخصیت‌های تاریخ سینما محسوب می‌شود. نورمن صاحب متل بیتس است و پس از مرگ مادرش شخصیتی دوگانه پیدا می کند.

سکانس حیرت‌انگیز «قتل زیر دوش حمام» در فیلم روانی چنان اهمیتی در تاریخ سینما دارد که در دانشکده‌های سینمایی تدریس می‌شود و توانسته تاریخ سینما را دگرگون کند.

فیلم مالیخولیا (Melancholia)

کارگردان: لارس فون تریه
بازیگران: کریستن دانست ، شارلوت گینزبرگ ، کیفر ساترلند
ژانر: درام، علمی تخیلی
سال پخش: ۲۰۱۱
IMDb:۷/۲
امتیاز متاکریتیک: ۸۰
امتیاز راتن تومیتوز: ٧٩٪؜

فیلم درباره بیماری روانی - مالیخولیا

فیلم مالیخولیا یک فیلم درباره بیماری روانی و محصول ۲۰۱۱ به کارگردانی فون تریه در ژانر درام-علمی تخیلی است. ملانکولیا یا مالیخولیا دومین بخش از فیلم‌های سه‌گانه افسردگی فون تریر است که دو قسمت دیگر آن ضدمسیح و نیمفومانیاک هستند.

فیلم داستان دو خواهر در زمانی که یک سیاره به نام مالیخولیا در حال برخورد به زمین است را روایت می‌کند. هر یک از این دو داستان متمایز از دیگری داشته و تحت تاثیر این حادثه در شرف وقوع، دچار مشکلات روانی شده‌اند.

فیلم نیمه دیگر (The Other Half)

کارگردان: جوئی کلین
بازیگران: تاتیانا مازلانی، تام کالن، هنری چرنی
ژانر: درام، رمانتیک
سال پخش: ۲۰۱۶
IMDb: ۵/۴
امتیاز متاکریتیک: ۶۰٪
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶٪

فیلم درباره بیماری روانی

فیلم نیمه دیگر محصول ۲۰۱۶ به کارگردانی جوئی کلین یک فیلم عاشقانه درام است که تلاش یک زن دچار اختلال دو قطبی و یک مرد مبتلا به افسردگی را برای داشتن یک زندگی نرمال روایت می‌کند.

باید درباره کوین صحبت کنیم (We need to talk about kevin)

کارگردان: لین رمزی
بازیگران: تیلدا سوئینتن، ازرا میلر، جان سی ریلی
ژانر: درام، معمایی، تریلر
سال پخش: ۲۰۱۱
IMDb: ۷/۵
امتیاز متاکریتیک: ۶۸
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵٪

فیلم درباره بیماری روانی

فیلم «باید درباره کوین صحبت کنیم» یک فیلم درباره بیماری روانی چند شخصیتی محصول ۲۰۱۱ به کارگردانی لین رمزی در ژانر درام هیجانی است. علاوه بر این، باید درباره کوین صحبت کنیم یک فیلم اگزیستانسالیستی نیز هست که در نوع خود جزو برترین‌ها محسوب می‌شود.

داستان فیلم درباره یک پسر مبتلا اختلالات عدیده روانی و جامعه ستیز و ارتباط درگیری‌های او با پدر و مادرش که از یکدیگر جدا شده‌اند می‌باشد. این فیلم به دلیل نگاه واقع‌گرایانه به احساسات والدین در مقابل رفتارهای فرزندانشان مورد تحسین قرار گرفته است.

فیلم درخشش (The Shining)

کارگردان: استنلی کوبریک
بازیگران: جک نیکلسون، شلی دووال، دنی لوید
ژانر: درام، ترسناک روانشناسانه
سال پخش: ۱۹۸۰
IMDb: ۸/۴
امتیاز متاکریتیک: ۶۶
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵٪

فیلم درباره بیماری روانی

فیلم درخشش یا تلالو به کارگردانی استنلی کوبریک یک درام ترسناک و در واقع یک فیلم درباره بیماری روانی اختلال دوشخصیتی است. داستان فیلم درباره یک نویسنده است که با همسر و فرزندش در هتلی به عنوان سرایدار استخدام می‌‌شود اما فضای وهم‌آلود و تنهایی موجب روانگسیختگی جک می‌شود به حدی که قصد کشتن همسر و فرزندش را می‌کند.

ساعت‌ها (The hours)

کارگردان: استیون دالدری
بازیگران: نیکول کیدمن، جولین مور، مریل استریپ
ژانر: درام، عاشقانه
سال پخش: ۲۰۰۲
IMDb: ۷/۵
امتیاز متاکریتیک: ۸۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۰٪

فیلم درباره بیماری روانی

«ساعت‌ها» محصول ۲۰۰۲ به کارگردانی استفان دالدری و بازیگری جولین مور، نیکول کیدمن و مریل استریپ فیلمی در ژانر درام عاشقانه است. فیلم سه داستان از سه زمان و سه زن مختلف را روایت می‌کند که همگی از طریق رمانی به نام «خانم دالووی» به یکدیگر متصل هستند. هر سه زن با موضوع خودکشی درگیرند. یکی هنگام نوشتن رمان (ویرجینیا وولف)، یکی هنگام خواندن رمان و دیگری هنگامی که جمله‌ای را از آن رمان نقل می‌کند.

فیلم جزیره شاتر (The Shutter Island)

کارگردان: مارتین اسکورسیزی
بازیگران: لئوناردو دی کاپریو ، مارک روفالو ، بن کینگزلی
ژانر: تریلر روانشناختی، معمایی
سال پخش: ۲۰۱۰
IMDb: ۸/۱
امتیاز متاکریتیک: ۶۳
امتیاز راتن تومیتوز: ۶۸٪

فیلم درباره بیماری روانی

جزیره شاتر یک فیلم درباره بیماری روانی است که از اختلال چند شخصیتی تا به طور کلی یک بیمارستان روانی را نشان می‌دهد. داستان فیلم درباره یک مامور فدرال به نام تدی دانیلز (با بازی دی‌کاپریو) است که به همراه همکارش به یک مرکز روانی که در یک جزیره دورافتاده است، می روند تا قاتلی را پیدا کنند. افراد جزیره به نظر می‌رسد همگی چیزی را از او پنهان می‌کنند.

خودکشی باکره‌ها (The Virgin Suicides)

کارگردان: سوفیا کوپولا
بازیگران: جیمز وودز، کاتلین ترنر، کیرستن دانست
ژانر: درام، عاشقانه
سال پخش: ۱۹۹۹
IMDb: ۷/۲
امتیاز متاکریتیک: ۷۶
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶٪

فیلم درباره بیماری روانیدیگر فیلم درباره بیماری روانی «خودکشی باکره‌ها» است که محصول ۱۹۹۹ بوده و کارگردانی آن به عهده «سوفیا کاپولا» دختر «فرانسیس فورد کاپولا» در ژانر درام عاشقانه است. فیلم داستان ۵ دختر یک خانواده سنتی و سختگیر را روایت می‌کند که به دلیل فضای خانه دچار مشکلات روحی شدیدی شده و اتفاقات ناگواری را رقم می‌زنند.

دانی دارکو (Donnie Darko)

کارگردان:  ریچارد کلی
بازیگران: جیک جلینهال، جنا ملون، درو بریمور
ژانر: درام، تریلر، علمی-تخیلی
سال پخش: ۲۰۰۱
IMDb: ۸
امتیاز متاکریتیک: ۸۸
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷٪

فیلم درباره بیماری روانی
«دانی دارکو» محصول ۲۰۰۱ به کارگردانی «ریچارد کلی» یک درام تخیلی و یک فیلم درباره بیماری روانی اسکیزوفرنی است. این فیلم که مفهوم‌های فلسفی و اگزیستانسیالیستی دارد تغییر شکل و تفسیر دنیا در یک ذهن ناآرام و اسکیزوفرنیک را به تصویر می‌کشد.

فیلم قوی سیاه (Black Swan)

کارگردان: دارن آرونوفسکی
بازیگران: ناتالی پورتمن، ونسان کسل، میلا کونیس، باربارا هرشی
ژانر: تریلر روانشناختی، درام
سال پخش: ۲۰۱۰
IMDb: ۸
امتیاز متاکریتیک: ۷۹
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

فیلم درباره بیماری روانی

فیلم قوی سیاه به کارگردانی آرنوفسکی و بازی درخشان ناتالی پورتمن یک فیلم درباره بیماری روانی درباره وسواس ذهنی شدید و از هم گسیختگی روانی است. داستان فیلم درباره نینا سایرز (با بازی ناتالی پورتمن) که یک رقصنده باله است که می‌خواهد در اجرای باله دریاچه قو شرکت کند. رقصنده اصلی از اجرا خارج شده و مدیر به دنبال کسی است که قوی سیاه و سفید را اجرا کند.

دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای (Silver linings playbook)

کارگردان: دیوید او راسل
بازیگران: بردلی کوپر، جنیفر لارنس، رابرت دنیرو
ژانر: کمدی، درام، رمانتیک
سال پخش: ۲۰۱۲
IMDb: ۷/۷
امتیاز متاکریتیک: ۸۱
امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲٪

فیلم درباره بیماری روانی
«دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای» یا دفترچه امیدبخش محصول ۲۰۱۲ فیلم کمدی-درام عاشقانه‌ای به کارگردانی دیوید راسل است. این فیلم که هم یک فیلم درباره بیماری روانی و هم یکی از بهترین فیلم عاشقانه دهه اخیر است، جوایزی همچون جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن برای جنیفر لارنس و جایزه بفتای بهترین فیلم را کسب کرده است. فیلم که موضوع ابتلا به یک بیماری روانی را به عنوان شاکله اصلی رومانس در فیلم مورد استفاده قرار می‌دهد. شخصیت اصلی داستان مردی است که پس از طی یک دوره بیماری روانی درگیر مشکلات دیگری می‌شود.

دختر از هم گسیخته (Girl, Interrupted)

کارگردان: جیمز منگولد
بازیگران:  وینونا رایدر، آنجلینا جولی ، بریتانی مورفی ، جرد لتو
ژانر: بیوگرافی، درام
سال پخش: ۱۹۹۹
IMDb: ۷/۳
امتیاز متاکریتیک: ۵۱
امتیاز راتن تومیتوز: ۵۴٪

فیلم درباره بیماری روانیفیلم محصول ١٩٩٩ در ژانر درام-بیوگرافی ، به کارگردانى «جیمز منگلد» و با بازی «آنجلینا جولی» و «ویونا رایدر» است. دختر از هم گسیخته یک فیلم درباره اختلال شخصیتی و افسردگی است و داستان یک دختر مبتلا به افسردگی و بستری شدنش در یک بیمارستان روانی و چالش‌های موجود در آن مکان را نقل می‌کند.

دیوانه از قفس پرید (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

کارگردان: میلوش فورمن
بازیگران: جک نیکلسون ، لوئیز فلچر ، ویل سمسون
ژانر: درام، کمدی
سال پخش: ۱۹۷۵
IMDb: ۸/۷
امتیاز متاکریتیک: ۸۳
امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳٪

فیلم درباره بیماری روانی«دیوانه از قفس پرید» که ترجمه تحت‌الفظی آن «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» است، یکی از شاهکارهای سینمای جهان محصول سال ۱۹۷۵ به کارگردانی میلوش فورمن در ژانر درام کمدی است. داستان فیلم در یک آسایشگاه روانی به نام آشیانه فاخته اتفاق می‌افتد و فیلم بیننده را به شکل زیبایی درون دنیای دیوانگان می‌برد.

فیلم ماشین چی (The Machinist)

کارگردان: برد اندرسون
بازیگران: کریستین بیل ، جنیفر جیسن لی، جان شاریان
ژانر: درام، تریلر روانشناختی، معمایی
سال پخش: ۲۰۰۴
IMDb: ۷/۷
امتیاز متاکریتیک: ۶۱٪
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷٪

فیلم درباره بیماری روانی

ماشینیست که به عنوان یکی از پشروترین فیلم‌های تاریخ سینما در ژانر خود شناخته می‌شپد یک فیلم درباره بیماری روانی است. مردی به نام ترور (با بازی کریستین بیل) به بی‌خوابی مبتلا شده که همین موضوع بر سلامتی ذهنی و جسمی او تاثیر گذاشته است؛ به گونه‌ای که یک روز سر کار با یک حواس پرتی دست همکارش را قطع می‌کند و همین موضوع بیشتر موجب وخیم شدن وضعیتش می‌شود. به حدی که حتی به هویت خود و اطرافیانش نیز شک می‌کند.

یادگاری (Memento)

کارگردان: کریستوفر نولان
بازیگران: گای پیرس، کری-ان ماس ، جو پانتولیانو
ژانر: تریلر روانشناختی ، معمایی
سال پخش: ۲۰۰۰
IMDb: ۸/۴
امتیاز متاکریتیک: ۸۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲٪

فیلم درباره بیماری روانی«ممنتو» که واژه‌ای لاتین معادل «به یاد آر» است و به فارسی یادگاری ترجمه شده است محصول سال ۲۰۰۰ به کارگردانی «کریستوفر نولان» یک فیلم درباره بیماری روانی است که شخص قادر به ساخت خاطره جدید و همچنین به یادآوردن خاطرات گذشته نیست. که داستان مهیج و به‏ یادماندنی و دلهره‌‏‌آور درباره‌ مردی که هیچ چیز نمی‌‏تواند به‏ یاد بیاورد را بیان می‌کند. شخصیت اصلی داستان مردی است که از شرایط ذهنی خاصی رنج می‌برد و در پی انتقام مرگ همسرش است.

ذهن زیبا (A Beautiful Mind)

کارگردان: ران هاوارد
بازیگران: راسل کرو ، جنیفر کانلی ، ویوین کاردن
ژانر: بیوگرافی، درام
محصول: ۲۰۰۱
IMDb: ۸/۲
امتیاز متاکریتیک: ۷۲
امتیاز راتن تومیتوز: ۷۴٪

فیلم درباره بیماری روانی

ذهن زیبا که یک فیلم درباره بیماری روانی شیزوفرنی است محصول سال ۲۰۰۱ و یک بیوگرافی درباره زندگی جان نش ریاضیدان برنده جایزه نوبل اقتصاد است. فیلم زندگی جان نش را دنبال می‌کند که استعداد فوق‌العاده‌ای در کشف رابطه بین اشکال و اعداد به هم ریخته دارد و به همین دلیل از سوی وزارت دفاع برای انجام یک کار سری به سراغ او می‌آیند.

فیلم سیبل (Sybil)

کارگردان: دنیل پتری
بازیگران: سالی فلد، جووان وودوارد
ژانر: بیوگرافی، درام
سال پخش: ۱۹۷۶
IMDb: ۸
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸٪

فیلم درباره بیماری روانی

سیبل (Sybil) یک فیلم درباره بیماری روانی اختلال تجزیه هویت با بازی درخشان سالی فلد است. فیلم داستان دختری را روایت می کند که ۱۳ شخصیت مختلف دارد که خودش متوجه آن نیست و این موضوع توسط دکترش کشف می‌شود و دکتر با هیپنوتیزم به دنبال ریشه‌یابی و درمان آن است.

شما از این فهرست کدام فیلم درباره بیماری روانی را دیده‌اید؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید. اگر به سینما و تلویزیون علاقمند هستید، بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

۳ نظر

  1. شاتر ایلند , قوی سیاه , فایت کلاب, ممنتو و …. چقدر فیلمای خوب تو لیست فیلمای بیماری روانی هست 😂😭

نظر شما چیست؟

Pin It