محمدرضا شجریان، خواننده ایرانی محبوب و مشهور ایرانی لحظاتی پیش درگذشت. خسروی آواز ایران و از مشهورترین خواننده‌های تاریخ موسیقی معاصر ایران که در مهر ۱۳۱۹ در مشهد به دنیا آمده بود، به هنگام مرگ ۸۰ سال داشت. درگذشت محمدرضا شجریان واکنش های زیادی را برانگیخت.

شجریان فعالیت خود را را از سال ۱۳۴۶ آغاز کرده بود و آلبوم‌های متعددی را منتشر کرده بود که از میان آن‌ها می‌توان به آلبوم‌ها «خراسانیات»، «طریق عشق»، «هم‌نوا با بم»، «شب، سکوت، کویر»، «رباعیات خیام»، «دلشدگان» و «چهره به چهره» اشاره کرد. او علاوه بر اشعار کلاسیک شاعرانی همچون حافظ، سعدی، مولانا، عطار، باباطاهر و خیام، در برخی کنسرت‌ها و کارهای خود از شعر نو شاعرانی مثل فریدون مشیری، نیما یوشیج، سهراب سپهری، محمدرضا شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث و هوشنگ ابتهاج نیز استفاده کرده ‌است.

او همچنین سازهای مختلفی را ابداع کرده بود که از جمله آن‌ها می‌توان به صراحی، شاه‌ صراحی، بم‌ساز، شهنواز، شهبانگ، کرشمه و باربد اشاره کرد. او در طول فعالیت هنری خود جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده و در سال ۲۰۱۰ نیز توسط رادیوی عمومی ملی آمریکا صدای او به عنوان یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی شده است.

درگذشت محمدرضا شجریان بازتاب گسترده‌ای هم در سطح کشور و هم در سطح بین‌المللی داشته است. آمریکا، فرانسه، بریتانیا، سوئیس، اقلیم کردستان عراق، آذربایجان و دفتر سازمان ملل در تهران با ارسال پیام درگذشت شجریان را به مردم ایران تسلیت گفتند. عده بسیاری از مردم با تجمع رو به روی بیمارستان جم، اندوه خود را نسبت به هنرمند مردمی ایران زمین نشان دادند.

مجله ویتال درگذشت محمدرضا شجریان را به خانواده ایشان و جامعه هنر ایران تسلیت می‌گوید.

نظر شما چیست؟

Pin It