منیر فرمانفرمائیان نقاش و هنرمند نوگرا و از نسل اول نقاشان مدرنیست ایران و همچنین گردآورنده هنرهای مردمی بود. در این مطلب با بیوگرافی منیر شاهرودی فرمانفرمائیان آشنا می‌شویم.

بیوگرافی منیر فرمانفرمائیان

منیر شاهرودی فرمانفرماییان متولد ۶ آذر ۱۳۰۱ در قروین بود. او که در مدرسه پارسونز در رشته تصویر سازی و نیز در دانشگاه کورنل تحصیل کرده بود در سال ۱۳۳۰ به عنوان تصویرگر مد برای مجلاتی همچون «گلامور» و «کانتری» طراحی می‌کرد، همین امر نیز باعث آشنایی او با «اندی» وارهول گردید.

منیر فرمانفرمائیان

منیر شاهرودی در سال ۱۳۳۶ به ایران می‌آید و با همسر دومش ابوالبشر فرمانفرماییان آشنا شده و ازدواج می‌کند که پس از آن از نام خانوادگی او استفاده می‌نماید،دهه ۳۰ که فرمانفرماییان در آن به ایران بازگشت، دهه‌ای بود که در آن هنرمندان به هنرهای مردمی و صنایع دستی رجوع کردند و جریانات مهمی از جمله «مکتب سقاخانه» در ابتدای دهه ۴۰ از این دیدگاه حاصل گردید و فرمانفرماییان نیز از آن تاثیر پذیرفت و با سفر به نقاط مختلف ایران هنرهای مردمی را جمع‌آوری نمود.

هنرهای مردمی گردآوری شده توسط او شامل مجموعه‌ای بیش از ۶۰ نقاشی قهوه‌خانه‌ای، بیش از هزاران قطعه نقاشی پشت شیشه، انبوهی از جواهرات نقره‌ای ترکمن‌ها، شماری دَر، قاب‌های پنجره و پانل‌های دیواری نقاشی‌شده و …. بود.

منیر فرمانفرمائیان تنها هنرمندی است که در ۴۰ سال اخیر از ترکیب آینه‌کاری، اشکال هندسی، نقش‌مایه‌ها و نقاشی پشت شیشه برگرفته از هنرهای سنتی ایران استفاده کرد ،تا آثار مدرن خود را خلق کند، تا قبل از او کسی این نمونه کارها را به عنوان اثر هنری مستقل ارائه نکرده بود.

بیوگرافی منیر فرمانفرمائیان

هنر او در نگاه اول بر دو اصل نقوش تزئینی و آینه استوار است. او این اصول را از هنرهای سنتی و صنایع ظرف‌های ایرانی برگرفته و به هنر آینه‌کاری وام‌دار است؛ ولی در نگاهی عمیق‌تر می‌توان به این موضوع پی برد که جوهر درونی هنر منیر هندسه و نه تزئینات و آینه است.

آثار منیر فرمانفرماییان

از آثار عمومی او آینه‌کاری هتل لاله (اینترکنتینانتال سابق) و آینه‌ی کاری تالار فرهنگسرای نیاوران یک پانل اتاق خواب در کاخ نیاوران»، «یک مجسمه برای باغ موزه فرش ایران» و آثاری برای خانه‌های شخصی هستند که هم‌چناننیز پابرجا ست. تالاری برای نمایش دائمی آثارش هم به سال ۱۳۹۶ در باغ‌موزه‌ی نگارستان افتتاح شد تا از معدود هنرمندان ایرانی باشد که صاحب چنین فضایی می‌شود.

آثار منیر فرمانفرمائیان

همچنین فرمانفرمائیان نخستین هنرمند ایرانی است که آثارش در یک نمایشگاه انفرادی در سال ۲۰۱۵، در موزه گوگنهایم به نمایش درآمد. نمایشگاه گوگنهام نشان دهنده ۴۰ سال زندگی‌ هنری ایشان است. یک قسمتی‌ از این نمایشگاه در موزه گوگنهم در مقابل پنجره‌ای رو به سنترال پارک قرار دارد. گویی سنت و هنر امروزی ایرانی‌ با دنیای مدرن نیو یورک در حال مکالمه است.

نظر شما چیست؟

Pin It