موسیقی راک یکی از پرطرفدارترین سبک های موسیقی در دنیا است اما جدا از موسیقی خوب، برخی از هنرمندان راک ، شهرت‌های دیگر همچون رقص هم دارند! شاید با شنیدن کلمه رقص یاد بیانسه، شکیرا یا جنیفر لوپز بیفتید اما برخی از خواننده های دیگر رقص‌های آیکونیک‌تری دارند. موسیقی راک همیشه رقص‌های گوناگونی از توئیست و فراگ گرفته تا مشد پوتیتو و شیک داشته است. رقص راک معمولا آزاد و خودجوش بوده و بیشتر نمایانگر حس سرخوشی و آزادی است. در این مطلب به یادماندنی‌ترین و آیکونیک‌ترین رقص های هنرمندان راک را معرفی می‌کنیم.

۸ رقص راک آیکونیک

مجله رولینگ استون که یکی از مشهورترین مجله‌ها در زمینه موسیقی است، با بررسی رقص‌های مختلف هنرمندان راک از قدیم تا کنون، ۸ خواننده راک را با بهترین و به یادماندنی‌ترین رقص‌ها را انتخاب کرده است که در ادامه می‌خوانید:

۱. میک جگر

رقص میک جگر

میک جگر (Mick Jagger) را بهترین رقصنده در تاریخ موسیقی راک می‌دانند. شهرت رقص او به حدی است که گروه مارون۵ آهنگی به نام «حرکات شبیه جگر (Moves Like Jagger)» منتشر کرد در کشورهای زیادی در چارت ده آهنگ برتر قرار گرفت. میک جگر که لقب افتخاری سِر دارد و جوایز زیادی از جمله گرمی و گلدن گلوب نیز در کارنامه دارد، عمده شهرتش به خاطر گروه راک رولینگ استونز (Rolling Stones) است.

یکی از به یادماندنی‌ترین و مشهورترین اجراهای میک جگر، اجرایش با دیوید بویی به نام رقصیدن در خیابان (Dancing in the Street) بود که جزو فهرست بهترین اجرای دو نفره تاریخ موسیقی است.

۲. الویس پرسلی

رقص الویس پرسلی

الویس پرسلی (Elvis Presley) سلطان راک اند رول را ماشین رقص هم می‌نامند! تا جایی که به خاطر رقص خاصش، نامش را Elvis the Pelvis (معنی Pelvis لگن خاصره است. عمده رقص الویس حرکت باسن و پا بود) نهادند. گرچه در زمان زندگی‌اش او را «مظهر ابتذال و بی‌استعدادی و مقلد رفتار پست سیاهان» می‌دانستند و حتی هنگام تصویربرداری از او از ترس اعتراض مردم، جای دوربین را طوری تنظیم می‌کردند که الویس را فقط از کمر به بالا نشان دهد، اما بعدها به اسطوره راک اند رول تبدیل شد و به خاطر رقصش در فهرست ۸ رقص راک آیکونیک قرار گرفته است.

۳. ایان کرتیس

رقص ایان کرتیس

شاید رقص ایان کرتیس (Ian Curtis) به اندازه بقیه افراد فهرست بهترین رقص راک جذاب نباشد اما رقص بی‌نقص‌ او بخشی جدایی ناپذیر از گروه اسطوره جوی دیویژن (Joy Division) بود. مخاطبان این گروه در دهه هفتاد میلادی، تصور می‌کردند که کرتیس هنگام اجرا مواد مخدر استفاده می‌کند یا حرکاتش به خاطر بیماری صرعش است، اما دلیلش تنها به خاطر روحیاتش بود که بعدها پس از خودکشی‌اش در سال ۱۹۸۰ مشخص شد. شهرت کرتیس به جز صدای منحصر به فرد و ترانه‌های پوچ گرایانه‌اش، سبک رقصیدنش بود که آن هم منحصر به فرد بود.

ایان کرتیس بر تعداد بسیار زیادی از گروه‌ها و خواننده‌ها از جمله گروه U2، ردیوهد (Radiohead)، ناین اینچ نیلز (Nine Inch Nails)، کیور (The Cure)، اینترپل (Interpol) و بسیاری دیگر تاثیر گذاشته است.

۴. اکسل رز

رقص اکسل رز

اکسل رز (Axl Rose) رهبر و خواننده اصلی گروه مشهور و محبوب راک گانز ان رزز (Guns N’ Roses)، رویای دختران دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بود. یکی از ۸ رقص راک آیکونیک متعلق به اکسل رز است که مهم‌ترین رقصش، رقص مار (Snake Dance) بود. گرچه پس از اتفاقاتی اکسل رز و رقصش مایه تمسخر کمدین‌ها و حتی خواننده گروه نیروانا، کرت کوبین شد اما همچنان رقص او جزو بهترین و به یادماندنی‌ترین رقص ها در موسیقی راک است.

۵. دنیس لیکسزن

دنیس لیکسزن (Dennis Lyxzén) که بیشتر به عنوان خواننده اصلی گروه پانک راک رفیوزد (Refused) شناخته می‌شود، یکی از بهترین خوانندگان راک در بیست سال گذشته از لحاظ اجرا روی صحنه و ایجاد شور و شعف در مخاطبانش است. حرکات لیکسزن روی صحنه خیلی طبیعی و مسلط هستند و طیف وسیعی از حرکات رقص را دربر می‌گیرد. یکی از مشهورترین این حرکات، رقص با میکروفونش است!

۶. بک هانسن

رقص بک هانسن

بک هانسن (Beck Hansen) آهنگساز و خواننده آمریکایی است که با انتشار تک‌آهنگ بازنده (Loser) اولین بار توجه عموم را به خود جلب کرد؛ اما با انتشار آلبومی با عنوان اودلی (Odelay) توانست جوایز زیادی کسب کرده و نامزد دریافت جایزه گرمی شود. یکی دیگر از هنرهای بک ، رقصش است که توانسته طرفداران زیادی به دست آورد.

۷. فردی مرکوری

رقص فردی مرکوری

فردی مرکوری ، اسطوره فراموش نشدنی راک دنیا شاید رقص خاصی نداشته باشد اما حرکات و اجراهایش دارای چنان جذابیتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. اجراهای او چنان پرشور و همراه با لباس‌های پر زرق و برق و گاهی با بالاتنه برهنه بود که هر بیننده‌ای را مجذوب و حتی هیپنوتیزم می‌کرد.

۸. تام یورک

رقص تام یورک

تام یورک (Thom Yorke) خواننده و نوازنده گروه راک انگلیسی ردیوهد (Radiohead) است که رقصش نیاز به معرفی ندارد. حرکاتش به حدی جذاب و خاص است که هر بیننده‌ای را فارغ از نوع موسیقی‌اش به خود جذب می کند.

رقص راک مورد علاقه شما کدام است؟ رقص کدام خواننده راک را بیشتر می‌پسندید؟ جای کدام هنرمند در این فهرست خالی است؟ اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۶ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It