طبق روال همیشگی مجله در آخر هفته‌ها، سری به دنیای سینما و تلویزیون می‌زنیم و یک فیلم یا سریال را در در بخش پیشنهاد فیلم و سریال به شما معرفی می‌کنیم. این هفته به سراغ سینمای لبنان رفته‌ایم؛ پیشنهاد این هفته ما فیلم کفرناحوم یا Capernaum است که در ادامه با جزئیات بیشتر این فیلم آشنا می‌شویم.

فیلم کفرناحوم – Capernaum

ژانر: درام

سال انتشار: ۲۰۱۸

کارگردان: نادین لبکی

بازیگران: زین الرافعی، یوردانوس شیفراو، بولواتیف بانکول، نادین لبکی

مدت زمان فیلم : ۲ ساعت و ۶ دقیقه

زبان فیلم کفرناحوم : عربی

 IMDb: ۸/۴

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰٪

امتیاز متاکرتیک: ۷۵

فیلم کفرناحوم

فیلم کفرناحوم (Capernaum) درامی لبنانی محصول سال ۲۰۱۸ و به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نادین لبکی است که به جز کفرناحوم فیلم‌هایی همچون فیلم کارامل (Caramel)، حالا کجا برویم (Where Do We Go Now) و ریو دوستت دارم (Rio, I Love You) را در کارنامه خود دارد.

نقش اصلی فیلم کفرناحوم را پسری ۱۲ ساله به نام زین الحاجی (با بازی زین الرافعی) ایفا کرده است که توانست در اولین نقش آفرینی خود جایزه هیئت داوران جشنواره کن، جایزه جشنواره فیلم نیو مکزیکو، جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم آنتالیا و جایزه جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک را به دست آورد. فیلم هم نامزد دریافت اسکار، گلدن گلوب و بفتا شد و جوایز زیادی از جمله جایزه ویژه جشنواره کن را به دست آورد. در جشنواره فیلم کن با تشویق ۱۵ دقیقه‌ای حاضرین مواجه شد. فیلم Capernaum همچنین تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم عربی و پرفروش‌ترین فیلم خاورمیانه شده است.

فیلم کفرناحوم

کفرناحوم یک شهر باستانی در اسرائیل است که به باور مذهبیان در آنجا مسیح چند معجزه معروف خود را انجام داده است ولی مردمانش به او ایمان نیاوردند و او این روستا را نفرین کرد. لبنان که روزی عروس خاورمیانه نام داشت، پس از جنگ داخلی وضعیتی آشفته و فقر بر آن حاکم می‌شود؛ داستان فیلم بیانگر زندگی یکی از بسیار خانواده های ساکن لبنان است که در فقر و فلاکت زندگی می‌کنند.

فیلم کفرناحوم از نگاه یک پسربچه ۱۲ ساله لبنانی است که در خانواده‌ای پرجمعیت و فقیر زندگی می‌کند و چالش‌های انسان جهان سومی را نشان داده و غریزه و بقا در فقر را زیر سوال می‌برد. والدین اگر از عهده تربیت فرزندشان در شرایط مناسب برنمی‌آیند چرا باید همچنان به فرزندآوری و ارضا غریزه بقا ادامه دهند؟ از دیگر موضوعاتی که فیلم به آن می‌پردازد عبارت است از: عواقب فقر و جرم حاصل از گرسنگی، ازدواج دختران زیر سن قانونی و فروش آن‌ها در ازای پول، مهاجرت غیر قانونی و فرزندآوری در شرایطی که تولد بچه مساوی است با مرگ تدریجی و زجر کشیدن او.

فیلم کفرناحوم

داستان فیلم Capernaum

پسر بچه‌ای ۱۲ ساله به نام زین که در خانواده‌ای فقیر و پرجمعیت و در شرایطی بد زندگی می‌کند، پس از اتفاقاتی که برایش می‌افتد از والدینش در دادگاه برای به دنیا آوردنش شکایت می‌کند.

تریلر فیلم

برای این‌که با فضای درام فیلم کفرناحوم (Capernaum) آشنا شوید، تریلر آن را در ادامه تماشا کنید:

 

اگر فیلم Capernaum (کفرناحوم) را تماشا کردید، نظر خود درباره فیلم را با ما و دیگر مخاطبان مجله ویتال کامنت کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It