این هفته یک فیلم مهیج روانشناختی ببینیم؟ طبق روال آخر هفته‌ها در مجله ویتال، سری به دنیای سینما و تلویزیون می‌زنیم و یک فیلم یا سریال را در بخش پیشنهاد فیلم و سریال به شما معرفی می‌کنیم. این هفته سری می‌زنیم به دنیای بازیگری حرفه‌ای جیک جیلنهال می‌زنیم. پیشنهاد این هفته ما فیلم Nightcrawler یا شبگرد است که در ادامه با جزئیات بیشتر این فیلم آشنا می‌شویم.

فیلم Nightcrawler – شبگرد

ژانر: جنایی، درام، مهیج

سال انتشار: ۲۰۱۴

کارگردان: دن گیلروی

بازیگران: جیک جیلنهال، بیل پاکستون، اریک لانگ، رنه روسو، ریز احمد، ان کیوساک

مدت زمان فیلم : ۱ ساعت و ۵۷ دقیقه

زبان فیلم شبگرد : انگلیسی

 IMDb: ۷/۹

امتیاز متاکریتیک: ۷۶

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵٪

نقد فیلم Nightcrawler (شبگرد)

فیلم Nightcrawler (شبگرد) درامی جنایی و مهیج به نویسندگی و کارگردانی دن گیلروی (Dan Gilroy) و بازی درخشان جیک جیلنهال است و این فیلم اولین تجربه کارگردانی گیلروی به حساب می‌آید. فیلم شبگرد توانسته در جشنواره‌های مختلفی جوایز و نامزدی‌های زیادی را به دست آورد؛ از جمله نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال و نامزد گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد برای جیک جیلنهال. این فیلم همچنین توانست جوایزی همچون سه جایزه انجمن منتقدان فیلم آستین، جایزه انجمن منتقدان فیلم بوستون، جایزه ایندیپندنت اسپریت، جشنواره بین‌المللی پام اسپرینگز، جایزه ستلایت و بسیاری دیگر را به دست آورد. منتقدان فیلم‌نامه و بازی جیک جیلنهال را ستودند و بسیاری او را با رابرت دنیرو در فیلم راننده تاکسی (Taxi Driver) مقایسه کردند. فیلم همچنین توسط بنیاد فیلم آمریکا در فهرست ده فیلم برتر ۲۰۱۴ قرار گرفت.

معرفی فیلم Nightcrawler

فیلم شبگرد اخلاق حاکم در رسانه‌های امروزی را نقد می‌کند و رفتار و رقابت‌آن‌ها برای به دست آوردن خبری جنجالی که در بسیاری مواقع با شکستن حریم خصوصی افراد است را به تصویر می‌کشد. رسانه‌هایی که برای به دست آوردن مخاطب و شهرت و همچنین ایجاد جنجال رسانه‌ای دست به بی اخلاقی‌های مکرر می‌زنند؛ از نمونه‌های مشابه آن در دنیای واقعی می‌توان به اقدامات پاپاراتزی‌ها در مورد زندگی خصوصی پرنسس دیانا اشاره کرد. رسانه‌هایی که حقیقت یا خبرهای غیرجنجالی جایی در آن‌ها ندارد. گرچه ذکر این نکته نیز ضروری است که در دنیای امروز حوادث غم‌انگیز، جرم‌ها و تصادف‌های مرگبار برای مردم بیشتر جذاب هستند، چراکه فقط برای آن‌ها جنبه سرگرمی داشته و پس از اتمام خبر زندگی همچنان به شکل عادی برای آن‌ها ادامه دارد و موضوع به فراموشی سپرده می‌شود.

از طرفی دیگر فیلم Nightcrawler افرادی را به تصویر می‌کشد که برای رسیدن به هدف خود و پیشرفت در کار و رسیدن به پول و شهرت از قربانی کردن دیگران ابایی نداشته و هیچ احساس مسئولیتی نسبت به جامعه و مردم ندارند.

معرفی فیلم Nightcrawler

داستان فیلم شبگرد

لوئیس بلوم دزدی خرده‌پا است که به دنبال شغلی با درآمد بهتر است. یک شب به‌طور اتفاقی با گروهی از فیلمبرداران مستقل موسوم به «شبگرد» که در حال فیلمبرداری از یک صحنه دلخراش تصادف بودند آشنا می‌شود. بلوم تصمیم می‌گیرد که خبرنگاری مستقل شود و با تهیه خبر از حوادث و جنایت‌ها در سطح شهر برای خود شهرتی دست و پا کند و …

تریلر فیلم

برای این‌که بیشتر با فضای فیلم Nightcrawler (شبگرد) آشنا شوید، تریلر آن را در ادامه تماشا کنید:

 

اگر فیلم Nightcrawler (شبگرد) را تماشا کردید، نظر خود درباره فیلم را با ما و دیگر مخاطبان مجله ویتال کامنت کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It