باز هم پنجشنبه و تعطیلات آخر هفته از راه رسید؛ فرصتی مناسب برای علاقمندان به سینما و تلویزیون برای تماشای فیلم و سریال هایی که در طول هفته زمانی برای آن ندارند. ما در مجله ویتال هر هفته یک فیلم یا سریال را در در بخش پیشنهاد فیلم و سریال به شما معرفی می‌کنیم. پیشنهاد این هفته، فیلم Papicha یا پاپیچا است که در ادامه با جزئیات این فیلم بیشتر آشنا می‌شوید.

فیلم Papicha – پاپیچا

ژانر: درام

سال انتشار: ۲۰۱۹

کارگردان: مونیا مدور

بازیگران: لاینا کودری ، شیرین بوتله ، یاسین هویچا، مروان زغبیب

مدت زمان فیلم : ۱ ساعت و ۴۸ دقیقه

زبان فیلم پاپیچا : فرانسوی، عربی

 IMDb: ۷

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹٪

امتیاز متاکرتیک: ۶۸

فیلم Papicha (پاپیچا)

فیلم پاپیچا (Papicha) محصول سال ۲۰۱۹ کشور الجزایر و به کارگردانی مونیا مدور (Mounia Meddour)، کارگردان فرانسوی الجزایری است که ۳ مستند و یک فیلم کوتاه دیگر در کارنامه هنری خود دارد و پاپیچا اولین تجربه فیلم بلند او محسوب می‌شود. فیلم Papicha نماینده کشور الجزایر در اسکار و جشنواره فیلم کن بود که نامزد دریافت اسکار نشد اما نامزد دریافت جایزه نوعی نگاه از جشنواره کن شد. فیلم پاپیچا توانست جوایزی همچون جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم الجونه، جشنواره فیلم سمینسی، جایزه ستلایت و جایزه سزار را به دست آورد.

فیلم نظرات متفاوتی را از منتقدان دریافت کرد اما با توجه به اولین ساخته کارگردان و بیان مسائل و مشکلات جامعه درگیر جنگ داخلی الجزایر، فیلمی قابل توجه است.

فیلم Papicha (پاپیچا)

جنگ داخلی الجزایر که از سال ۱۹۹۱ آغاز و تا سال ۲۰۰۲ ادامه داشت، درگیری مسلحانه بین دولت الجزایر و گروه‌های مختلف شورشی اسلامگرا بود. گفته می‌شود بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در این سال‌ها کشته شدند. اسلامگراهای افراطی در آخر شکست خورده و دولت الجزایر پیروز شد. در این جنگ چریک‌های اسلامگرا در ابتدا ارتش و پلیس را هدف حملات خود قرار می‌دادند، اما به تدریج برخی از گروه‌ها حمله به غیرنظامی‌ها را آغاز کردند. یکی از رهبران این گروه‌های اسلامی با سخنرانی‌های واپس‌گرایانه و رادیکال، جوانان ناراضی از دولت را به کشتار کسانی که از دین اسلام پیروی نمی‌کنند ترغیب می‌کرد که موجب کشتار شمار زیادی از مردم عادی در این کشور شد. فیلم پاپیچا مشکلات و ترس‌هایی که زنان و دختران الجزایری در خلال این جنگ داشتند را در غالب داستانی درباره یک دانشجوی دختر رشته مد و فشن بیان می‌کند.

پاپیچا اصطلاحی در زبان الجزایری برای دختر زیبا و باحال و به اصطلاح امروزی است.

فیلم پاپیچا

داستان فیلم پاپیچا

در اوایل جنگ داخلی الجزایری، یک دانشجوی دختر رشته مد و فشن به نام نجما، از افزایش گروه‌های اسلام‌گرای افراطی و خشونت‌هایشان به خشم آمده و تصمیم می‌گیرد برای مخالفت با آن‌ها یک فش شو را با همکاری دوستانش برگزار کند.

تریلر فیلم

برای این‌که بیشتر با فضای فیلم Papicha آشنا شوید تریلر فیلم را در ادامه تماشا کنید:

 

اگر فیلم Papicha (پاپیچا)  را تماشا کردید، نظر خود درباره فیلم را با ما و دیگر مخاطبان مجله ویتال کامنت کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It