طبق روال پنجشنبه‌ها در مجله ویتال، سری به دنیای سینما و تلویزیون می‌زنیم و یک فیلم یا سریال را در در بخش پیشنهاد فیلم و سریال به شما معرفی می‌کنیم. این هفته به سراغ موضوع بحث‌برانگیز این روزها یعنی آزار و تعرض جنسی رفته‌ایم؛ پیشنهاد این هفته ما فیلم The Tale یا داستان است که در ادامه با جزئیات بیشتر این فیلم آشنا می‌شویم.

فیلم The Tale – داستان

ژانر: درام، معمایی، هیجان‌انگیز

سال انتشار: ۲۰۱۸

کارگردان: جنیفر فاکس

بازیگران: لورا درن، سوفی نیلیس، الیزابت دبیکی، جیسون ریتر

مدت زمان فیلم : ۱ ساعت و ۵۴ دقیقه

زبان فیلم داستان : انگلیسی

 IMDb: ۷/۲

امتیاز متاکرتیک: ۹۰

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۹٪

نقد فیلم The Tale

فیلم The Tale (داستان) درامی با تم تریلر و معمایی ساخته جنیفر فاکس (Jennifer Fox) کارگردان آمریکایی است که بیشتر برای ساخت مستند شناخته می‌شود. از جمله مستندهای او می‌توان به مستند بیروت: فیلم آخرین خانه (Beirut: The Last Home Movie) و مستند تناسخ من (My Reincarnation) اشاره کرد. این فیلم اولین فیلم غیر مستند و داستانی جنیفر فاکس محسوب می‌شود که بر اساس تجربه شخصی خودش ساخته شده است. فیلم داستان توانست نامزد دریافت جایزه امی شود و جایزه ستلایت را در سال ۲۰۱۹ به دست آورد.

داستان فیلم در مورد آزار و سواستفاده جنسی از خود فاکس در کودکی است و این‌که چطور این اتفاق بر روابط آینده‌اش تأثیر گذاشته است و چطور برای محافظت از خودش داستان را در ذهنش تغییر داده تا قربانی نباشد. جنبش «Me Too» که برای مبارزه با آزار جنسی در سال ۲۰۱۷ به راه افتاد موجب شد که بسیاری با این جنبش همراه شده و تجربه‌های خود را بیان کنند؛ جنیفر فاکس نیز در این راه با ساخت فیلمی از تجربه خودش به موثرترین شکل ممکن با این جنبش همراه شد. تجربه نمایش «فیلم داستان» در ساندنس چنان عجیب بود که برخی رسانه‌ها به «سکوت مرگبار» پس از پایان فیلم اشاره کردند.

تحلیل فیلم The Tale

آزار و تعرض جنسی کودکان مسئله گسترده در بسیاری از جوامع بسته و سنتی همچون ایران است که به علت محدودیت‌ها، موجب مسکوت ماندن آن شده و باعث می‌شود که این زخم‌های روحی عمیق و درمان نشده با فرد تا بزرگسالی بماند و با آن‌ها به جامعه برگردد.

خلاصه فیلم داستان

جنیفر زنی میانسال است که در حال ساخت مستندی درباره زنانی است که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. با پیدا کردن نامه‌ای توسط مادرش که جنیفر در کودکی از رابطه‌اش با مردی بزرگسال نوشته بود، جنیفر به دنبال حقیقتی از روابط کودکی خود می‌رود.

نقد فیلم The Tale

فیلم با لحن مستندگونه خود سراغ تجربه آزار جنسی در کودکی جنیفر می‌رود که آثاری بسیار بیشتر از انتظارش در زندگی‌اش داشته است. با پیدا شدن داستانی که جنیفر در ۱۳ سالگی از تجربه خودش برای کلاس زبان نوشته توسط مادرش و بعد از آن توسط نامزدش و همدردی آن‌ها با او که قربانی بوده، موجب می‌شود که جنیفر به دنبال حقیقتی برود که در ذهنش آن را به گونه‌ای دیگر به یاد می‌آورد؛ آیا واقعا آن چیزی که به یاد می‌آورد تجربه عشق بوده یا تجاوزی کادوپیچ شده؟ سخت‌ترین قسمت برای جنیفر که حالا زنی قدرتمند با زندگی حرفه‌ای موفق است، پذیرفتن این حقیقت است که او یک قربانی بوده و او نمی‌خواهد احساس یک قربانی داشته باشد. او حتی پس از فهمیدن این موضوع که در آن زمان، که در خاطرش به عنوان رابطه عاشقانه ثبت شده، او ۱۵ سال نداشته و ۱۳ ساله بوده او را شوکه می‌کند.

نقد فیلم The Tale 2018

جنیفر که در ۱۳ سالگی توسط دو مربی بزرگسالش مورد آزار جنسی قرار می‌گرفته، با اینکه او به حقیقت پشت کرده و خود را قهرمان داستان می‌داند اما تاثیر بسزایی در زندگی او داشته و بدون این‌که خود بر آن آگاه باشد حتی عقاید مربی متجاوزش به عنوان یک مرد طلاق گرفته منحرف، بر وجود نابالغ او گذاشته به گونه‌ای که او تا میانسالی به گفته مادرش، تمام دوران زندگی‌اش تا زمان نامزدی در سن چهل و اندی سالگی را با بی‌تفاوتی به قوانین همسران متاهل، روابط آزاد و بی‌قد و شرط سپری کرده است. گرچه جنیفر با مادرش درباره زندگی متعهدانه مخالفت می‌کند، اما تمام صورت، بدن و صدایش، از عقیده‌ای که سال‌ها به آن چسبیده بیزار شده است.

نقد فیلم The Tale 2018

فیلم به خوبی نشان می دهد که برای دختربچه ۱۳ ساله‌ای که هنوز بالغ نشده، تجاوز چه معنی متفاوتی دارد؛ مخصوصا اگر متجاوز غریبه نباشد و خشونتی علنی به کار نمی‌برد.

تریلر فیلم

برای این‌که بیشتر با فضای فیلم The Tale (داستان) آشنا شوید، تریلر آن را در ادامه تماشا کنید:

 

اگر فیلم The Tale 2018 (داستان یا حکایت) را تماشا کردید، نظر خود درباره فیلم را با ما و دیگر مخاطبان مجله ویتال کامنت کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It