یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی که قبل از قرنطینه و ویروس کرونا داشتیم، رفتن به سینما بود که در شرایط حاضر چند ماهی تعطیل خواهد بود. به جلی رفتن به سینما می‌توانیم در خانه فیلم‌ها و سریال‌های خوب دنیا را تماشا کنیم. ما در مجله ویتال هر هفته یک فیلم یا سریال را در بخش پیشنهاد هفته به شما معرفی می‌کنیم. پیشنهاد این هفته، فیلم وجده یا Wadjda است که در ادامه با جزئیات این فیلم بیشتر آشنا می‌شوید.

معرفی فیلم وجده (Wadjda)

ژانر: درام، کمدی

سال انتشار: ۲۰۱۲

کارگردان: حیفا المنصور

بازیگران: وعد محمد، ریم عبدالله، عبدالرحمن الجهنی

مدت زمان فیلم : ۱ ساعت و ۳۸ دقیقه

زبان فیلم وجده : عربی

 IMDb: ۷/۵

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۹٪

امتیاز متاکرتیک: ۸۱

معرفی فیلم وجده (Wadjda)

فیلم وجده یا وجدا (Wadjda) اولین فیلم عربستان است که برای شرکت در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان معرفی شد و همچنین اولین فیلم عربستان است که به طور کامل در عربستان فیلمبرداری شده است. وجده همچنین اولین فیلم به کارگردانی یک فیلمساز زن عربستانی است. این درام عربستانی که هنگام ساختش حتی سینمایی در عربستان نبود ، توانست جوایز زیادی را از جشنواره‌های مختلف فیلم به دست آورد که از جمله آن می‌توان به جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام، پام اسپرینگز، جایزه هیئت بازبینی فیلم، جایزه جشنواره فیلم ونیز و بسیاری دیگر اشاره کرد. گرچه فیلم وجدهنتوانست نامزد اسکار شود اما نامزد دریافت جایزه بفتا به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان شد.

فیلم Wadjda

فیلم Wadjda درباره وضعیت زنان در عربستان و همچنین نقد جامعه مردسالارانه و تبعیض جنسیتی در جامعه مذهبی و جنسیت زده است. حیفا المنصور از این فرصت برای بیان بخشی از مشکلات زنان در جامعه زن ستیز عربستان از زبان دختری ده ساله استفاده می کند و گرچه برخی آن را شعارزده می‌دانند اما با توجه به محدودیت‌های این کشور یکی از بهترین فیلم‌های معاصر درباره وضعیت زندگی آن‌ها است.

درباره کارگردان

حیفا المنصور جنجالی‌ترین، مشهورترین و اولین کارگردان زن اهل عربستان سعودی است که کار خود را با ساخت فیلم کوتاه آغاز کرد که در امارات متحده عربی و هلند موفق به دریافت جایزه شدند. پس از این تجربه موفق هیفا المنصور مستندی درباره زندگی پنهانی زنان در خلیج فارس با نام زنان بدون سایه (Women Without Shadows) ساخت که در ۱۷ جشنواره بین‌المللی به نمایش درآمد و توانست جوایزی همچون خنجر طلایی  جشنواره فیلم مسقط و جایزه ویژه هیئت داوران از جشنواره فیلم عرب در روتردام را به دست آورد.

کارگردان فیلم وجده

حیفا المنصور برای ساخت فیلم وجده به مدت ۵ سال برای مجوز ساختش در خاک عربستان تلاش کرد و برای ساخت آن نیز به خاطر قوانین حاکم گاهی مجبور بود صحنه‌های فیلم را از راه دور و با مانیتور کارگردانی کند؛ چرا که زنان اجازه ندارند به طور عمومی با مردان کار کنند و المنصور برای این‌که با عوامل مرد فیلم دیده نشود، از پشت وانت و با بی‌سیم و تلفن صحنه‌ها را کارگردانی می‌کرد. پس از ساخت فیلم وجده نیز به خاطر ساخت آن تهدید به مرگ شد. پس از فیلم وجده ، المنصور ۳ فیلم دیگر با نام‌های مری شلی (Mary Shelley)، همیشه بعدازظهر (Nappily Ever After) و نامزد کامل (The Perfect Candidate) را ساخته است.

فیلم وجده

خلاصه فیلم Wadjda

وجده دختری ۱۰ ساله عربستانی است که آرزو دارد دوچرخه‌ سبز رنگی که در راه مدرسه دیده است را بخرد تا با پسر همسایه، عبدالله مسابقه بدهد. با وجود اینکه دوچرخه سواری دختران تابوشکنی بزرگی است اما وجده تلاش می کند تا پول خریدن آن را از طریق شرکت در مسابقه قرآن به دست آورد.

تریلر فیلم وجدا

برای این که بیشتر با فضای فیلم وجده یا وجدا آشنا شوید، تریلر فیلم را تماشا کنید:

 

اگر فیلم Wadjda (وجده) را تماشا کردید، نظر خود درباره فیلم را با ما و دیگر مخاطبان مجله ویتال کامنت کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It