حتما شما هم نام برند نیمانی را شنیده‌اید؛ صاحب این برند نیما بهنود است که یکی از مشهورترین طراحان ایرانی و از چهره‌های شناخته شده مد و فشن در جهان است. در این مطلب نگاهی می کنیم به زندگی نیما بهنود ، طراح لباس ایرانی و برند مشهورش، نیمانی .

بیوگرافی نیما بهنود ؛ صاحب برند نیمانی

نیما بهنود در ۲۷ مرداد ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمده است. در سال ۱۳۷۳ به سانفرانسیسکو آمریکا مهاجرت کرد تا در رشته گرافیک تحصیل کند. موفقیت‌هایش باعث شد که او در سال ۱۳۷۶ با شرکت اپل شروع به همکاری کند. اما هیچ یک این دستاورد‌هایش مانع از این نشد که او از علاقه اصلی خود، یعنی مد و فشن دست بردارد. به همین سبب او به نیویورک، مرکز هنری آمریکا، تغییر مکان داد و پس از گذراندن دوره‌های طراحی در مدرسه عالی مد نیویورک، انستیتو فشن تکنولوژی (FIT : Fashion Institute of Technology)، موفق به راه‌اندازی برند خود به نام نیمانی NIMANY شد.

پس از زمان کوتاهی آثار نیمانی مورد توجه مجلات معتبر مد همچون ماکسیم، ووگ و همچنین واشنگتن تایمز قرار گرفت و برخی آن‌ها را پانک ایرانی نامیدند.

نیمانی

نیما بهنود اولین طراح مدی است که خطوط نستعلیق خاورمیانه‌ای را بر روی لباس طراحی و رایج کرد. اولین ایده خوشنویسی روی لباس به دوران نوجوانی نیما برمی‌گردد؛ زمانی که به همراه یکی از دوستانش تصمیم گرفتند طراحی شلوارهای جین‌ خود را مطابق سلیقه شخصی تغییر دهند و از تکنیک نوشتن و نقاشی روی پارچه برای این کار استفاده کردند. نیما که هیچ آموزش رسمی و حرفه‌ای در این هنر ندیده بود و امکانات آنچنانی هم در اختیار نداشت از پارچه‌های معمولی و اسپری رنگ استفاده می‌کرد و با کوک زدن دوخت‌های ساده ایجاد می‌کرد یا حتی از سنجاق و گیره برای اتصال لباس‌ها استفاده می‌کرد.

طراحی های نیما بهنود

درکنار تمام نمادهای تاریخی، ملی و فرهنگی که ریشه در زادگاه و زبان مادری نیما دارد، او با المان‌هایی همچون بال به مفهوم رهایی و آزادی نیز پرداخته یا شال‌هایی با طرح اسکناس‌های قدیمی و از همه مهم‌تر حرف «ه» دو چشم که مفاهیم فلسفی بسیاری در میان فارسی زبانان دارد.

نیما بهنود

بهنود برای طراحی‌های خود از اندی وارهول الهام گرفته است و بیشتر سعی کرده تا هنر عام ایران را در طراحی‌هایش به کار ببرد. همین استفاده از طراحی‌های ایرانی باعث شده است تا لباس‌های نیما بهنود در میان بازار رقابتی لباس، منحصر به فرد شود و توجه افرادی چون کوین اسپیسی را به خود جلب کند.

محصولات نیمانی در کشورهای مختلف جهان در شوهای کوچک و بزرگ عرضه می‌شوند. از هنرپیشه‌های ایرانی تا کنون بهرام رادان، پیمان معادی و میترا حجار در تبلیغ این محصولات با وی همکاری کرده‌اند. او حتی برای کریستیانو رونالدو فوتبالیست مشهور نیز طراحی لباس انجام داده است.

مشتریان نیمانی

‌ از معروف‌ترین مشتریان نیمانی می‌توانیم به هایدی کلوم، نیکی هیلتون، جیم کری و کوین اسپیسی اشاره کنیم، از میان هنرمندان ایرانی هم تاکنون بهرام رادان و پیمان معادی لباس‌های نیمانی را در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی‌اش بر تن کرده‌اند. علاوه بر اینها نیما طراحی لباس کریستیانو رونالدو محبوب را هم بر عهده داشته است.

محصولات نیمانی

مهم‌ترین ویژگی محصولات نیمانی این است که از هر لباس و طرح تنها یک نسخه تولید می‌شود و همین باعث منحصر به فرد بودن آثار وی شده است. علاوه بر تی‌شرت‌ها بخش مهمی از محصولات نیمانی را اکسسوری‌های فلزی «ه دو چشم» تشکیل می‌دهد، مجموعه‌ای از انگشتر، دستبند، کمربند، کیف که همگی با سمبل ه دو چشم طراحی شده‌اند.

اگر به مد و فشن علاقه دارید، ما هر ماه در مجله ویتال استایل‌ ها، برندها و طراحان ایرانی و خارجی مختلفی به شما معرفی می‌کنیم. بخش فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

۳ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It