وقتی سخن از سفر در نوروز می‌شود، اکثر افراد چند شهر مشخص را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. شیراز، اصفهان، کیش، قشم و… . اما بسیاری نیز به دلیل شلوغی این مقصدهای محبوب از سفر نوروزی منصرف می‌شوند. به همین دلیل نیز ما مقصدهای کمتر شناخته شده‌ای به شما معرفی می‌کنیم که برای سفرهای کوتاه به دور از ترافیک و منظره شهری بسیار مناسب هستند.

مقصدهایی متفاوت برای سفر در نوروز

به سال جدید و تعطیلات نوروز نزدیک می‌شویم و کم‌کم وقت آن است که برای سفر در نوروز برنامه‌ریزی کنیم. اما بهترین مکان‌ها برای بازدید در یک سفر نورورزی کجاست؟

۱. کول خرسان دزفول؛ دره ارواح ایران

یکی از مقصدهای متفاوت برای سفر در نوروز دره کول خرسان است؛ دره کول خرسان یا دره اشکفت زرده با عمق بیش از ۲۰۰ متر در ۳۵ کیلومتری شمال دزفول خوزستان واقع شده است. کول در زبان محلی به معنی دره است. اما هنوز هیچ کس از دلیل گذاشتن نام «خرسان» یا «خرسون» اطلاعی ندارد.

سفر در نوروز

این دره مسیر باریکی از میان دیواره‌های طبیعی بلند است که اجازه نمی‌دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته‌اند. این دیواره‌ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به وضچه ای به نام گهر در انتهای خود می رساند. این حوضچه، ۵۰ متر طول و ۳ متر عرض دارد و به رودخانه دز می‌ریزد. دمای آب این رودخانه تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

۲. دریاچه سقالکسار گیلان؛ پاک ترین دریاچه ایران

یکی از مقصدهای خوش آب و هوا برای سفر در نوروز دریاچه سد سقالکسار است؛ دریاچه سد سقالکسار در استان گیلان و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و بین راه آقاسید شریف تا جیرده قراردارد. به هنگام ورود، به شما کیسه‌ای برای جمع‌آوری زباله می‌دهند که اگر این کار را انجام دهید، دو سوم ورودی را به شما باز می‌گردانند؛ همین امر موجب پاکیزه ماندن این دریاچه شده است. واژه سقالکسار از سه واژه سقال، لک و سار، تشکیل شده است.

سفر در نوروز - دریاچه سقالکسار

سقال به معنای محل آب خوری و لک و سار نام دو پرنده ی زیبا می باشد که دریاچه آن ها را سیراب می کند. تعبیر دیگری که برای نام آن وجود دارد این است که سقالک معرب شده سیالخ به معنای خار سه پهلو و سار به معنی سر می باشد و آخرین معنی که برای آن عنوان شده است سقالک به معنی تپه و در کل به معنی بالای تپه می باشد.

۳. روستای پالنگان کردستان؛ ماسوله‌ای بر قلب کوه‌های ژاورود

روستای پالنگان در نزدیکی شهرستان کامیاران از استان کردستان واقع شده است. معماری پلکانی روستا شما را به یاد ماسوله می اندازد اما این بار این ماسوله دیدنی در قلب کوه شکل گرفته است و رودخانه ای خروشان روستا را به دو نیم تقسیم می کند. قدمت روستای پالنگان در حدود ۳۰۰۰ سال پیش است و تقریبا به دوره ی سامانی باز می‌گردد.

سفر در نوروز - پالنگان

این تاریخ با توجه به قبرهای قدیمی در برخی از گورستان های روستا و قلعه هایی که در اطراف روستا قد برافراشته اند اثبات شده است.اسم روستای پالنگان را میتوان به دو صورت معنی کرد، پالنگان ابتدا پلنگان بوده است یعنی زیستگاه پلنگ، و دوم اینکه پال در زبان کردی به معنی تکیه گاه است.

۴. دشت آزو؛ چشم‌اندازی زیبا از دیو سپید پای در بند

یکی از مقصدهای متفاوت برای سفر در نوروز دشت آزو است. آزو با ۳۵ هکتار مساحت، مرتعی سرسبز و پوشیده از گیاهان کوهی است که در دامنه کوه پاشوره از ارتفاعات البرز قرار دارد و حدودا ۲ ساعت با تهران فاصله دارد. از این دشت می‌توان نمای کاملی از قله دماوند را در فاصله‌ای نسبتا نزدیک مشاهده کرد. آسمان شب در دشت آزو مشهور است که این دشت را به یکی از پنجاه رصدگاه برتر در ایران تبدیل کرده و محل مناسبی برای برگزاری تورهای آسمان نگری یا آستروتوریسم است.

سفر در نوروز - دشت آزو

در نزدیکی دشت آزو، قله‌ای به نام پاشوره با ارتفاع حدوداً ۳۹۰۰ متر از سطح دریا وجود دارد که یکی از مقاصد زیبای کوهنوردی محسوب می‌شود. علت نام‌گذاری قله پاشوره به دلیل نوع سنگ‌هایی است که روی منطقه قله، وجود دارد. یعنی همان سنگ پا که به‌وفور در ابعاد مختلف روی قله وجود دارد و بسیار سبک هستند و منشأ آتشفشانی دارند.

۵. تنگه هایقر فیروزآباد؛ گرند کنیون ایران

در نزدیکی روستای رودبال و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس، تنگه ای زیبا به نام تنگه هایقر وجود دارد که به نام گرند کانیون ایران نیز مشهور است، چیزی حدود ۸ کیلومتر طول داشته و رودخانه ای با نام قره آقاج از میان آن عبور می کند.

سفر در نوروز - تنگه هایقر

هایقر در لغت به معنای مردن است؛ زمانی که جنگجویان قشقایی موفق به از پای در آوردن سربازان انگلیسی می‌شدند فریاد هایقر سر می‌دادند تا همزم‌هایشان از این واقعه مطلع شوند.

۶. دریاچه ممرز نوشهر؛ تالاب ارواح

یکی از جاذبه‌های بکر شمال کشور برای سفر در نوروز دریاچه ممرز است که در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر استان مازندران واقع شده است.

سفر در نوروز - دریاچه ممرز

در درون این دریاچه درختان خشک شده‌ای قرار دارند که منظره جالب و ترسناکی را ایجاد کرده‌اند و به خاطر همین ظاهر خوفناک و سکوت وهم‌انگیز دریاچه، این دریاچه به تالاب ارواح شهرت یافته است. چهره منحصر به فرد این دریاچه و زیبایی کم نظیر آن نیز باعث شده تا نامش در فهرست میراث ملی طبیعی قرار گیرد.

۷. دره عشق اردل؛ جلوه‌ای عاشقانه در قلب ایران

دره عشق یکی از جاذبه‌های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری است که در میان آن طولانی‌ترین رود ایران، کارون، جریان دارد. وجود شالیزارها و باغ های انار جلوه ای خاص به این دره بخشیده است. افسانه های محلی نیز می گویند که در زمان‌های بسیار دور دو نفر در دو سوی این دره به هم دل می‌بازند اما چون هنوز پلی وجود نداشته و راهی نیز برای ارتباط نبوده است به ناچار هر دو خود را به داخل آب دره انداختند تا بهم برسند اما این دنیا را ترک کردند.

سفر در نوروز - دره عشق

جاذبه‌هایی که در این منطقه وجود دارند عبارتند از رودخانه کارون، چشمه ها و آبشارهای کوچک و بزرگ، چندین روستای زیبا، شالیزارها و انارستان، منطقه حفاظت شده هلن و پل سیمی کوچ رو.

۸. فیلبند بابل؛ سرزمین ابرها

یکی دیگر از جاذبه‌های بکر شمال کشور برای سفر در نوروز روستای فیلبند است. روستای فیلبند که یکی از معروف‌ترین ییلاق‌های ایران است در ۷۸ کیلومتری بابل واقع شده است.

سفر در نوروز - فیلبند

فیلبند به بام شرقی مازندران مشهور است و به دلیل اقیانوسی از ابر که بیشتر مواقع روستا را در بر می‌گیرد بسیار محبوب است. فیلبند در بهار به چهارفصل بودن مشهور است چرا که هم‌زمان هم بارش برف و باران و تگرگ را مشاهده می‌کنید و هم رنگین کمان و آفتاب و هوای صاف.

برنامه شما برای سفر در نوروز ۹۸ چیست؟ گر به سفر علاقمند هستید بخش سفر مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It